Dnes již legendární faraon Tutanchamon (nebo také Tutanchaton), byl na tisíce let ztracen a zapomenut. Tento 11. faron 18. dynastie, která je považována za jednu z nejvýznamnějších v dějinách, totiž zemřel nečekaně velmi mladý, pravděpodobně v 18 letech, a jeho otcem byl navíc nenáviděný faraon Achnaton (původně Amenhotep IV.). Tutanchamona tedy pohřbili do hrobky, na jejíž přípravu měli dělníci pouhých 70 dní, a nad ní byla později vybudována ještě další hrobka.

Vlády se Tutanchamon musel ujmout již ve věku pouhých 9 let a zároveň, aby tento krok byl právoplatný, bylo třeba, aby se oženil. Za choť pojal svou o pravděpodobně čtyři roky starší nevlastní sestru princeznu Anchesenpaaton (později Anchesenamon), dceru svého otce Achnatonad a jeho ženy Nefertitti. O původu Tutanchamona se však dlouho vedly diskuse, až tým egyptologa dr. Zahi Hawasse díky počítačové tomografii, testům DNA a dalším moderním metodám nade vší pochybnost prokázal, že se jednalo skutečně o syna tzv. kacířského faraona Achnatona.

Dlouhá cesta k jedinečnému objevu

Zdlouhavá byla také cesta k objevení místa posledního odpočinku Tutanchamona. Vše začalo, když Howard Carter, který pořizoval nákresy exponátů nalezených při vykopávkách, čas od času narazil na zmínky o jistém mladičkém faraonovi. Začal se o něj více zajímat a podařilo se mu přesvědčit automobilového závodníka a britského šlechtice, lorda Carnarvona, který se v Egyptě léčil ze zranění, aby financoval hledání hrobky tohoto utajeného faraona. Vykopávky se táhly dlouhé roky a stály velké peníze, Carterovi se všichni vysmívali s tím, že co už mohlo být v Údolí králů objeveno, tak objeveno bylo. Až takřka na poslední chvíli, v době, kdy lord Carnarvon chtěl financování vykopávek ukončit, došlo k jednomu z největších objevů historie. 4. listopadu 1922 nalezli dělníci vstup do Tutanchamonovy hrobky.

“Vidím úžasné věci!“ Howard Carter, 1922

Na místě, kde již dříve kopali, odhalili nejprve první stupeň schodiště, postupně jej odkryli celé a objevili zazděný vstup s neporušenou pečetí faraona Tutanchamona. Carter o objevu okamžitě spravil lorda Carnarvona a po jeho příjezdu vstoupili po více jak třech tisících letech do snad nejlépe zachované hrobky faraona. Poklady, které postupně objevovali, jim vyrazili dech. Jednalo se o více než 5 tisíc artefaktů, jejichž katalogizace a přeprava do muzea trvala téměř deset let. Převoz totiž rozhodně nebyl snadný. Všechny předměty byly postupně naloženy na malé vozíky a po improvizovaných kolejích dovezeny k Nilu, kde jejich cesta pokračovala lodí do Káhiry. Samotný sarkofág Tutanchamona byl otevřen až v roce 1925 a vydal legendární zlatou masku.

Dokonalé repliky historického pokladu

Kromě zmíněné pohřební masky se v hrobce nacházely tři zlaté rakve, pozlacené pohřební schrány, pokladnice, zlaté ceremoniální vozy a lodě. Dále také mnoho šperků, amuletů, sošek, ale i předmětů každodenního života jako je oblečení, hudební nástroje nebo mumifikovaná drůbež, kterou měl zesnulý panovník ve svém posmrtném životě jíst. Dnes se poklad nachází nejen v muzeu v Káhiře, ale rovněž v muzeích po celém světě. Nyní za ním ovšem nemusíte nikam cestovat, neboť pražské výstaviště v Letňanech hostí až do 30. června 2025 výstavu Tutanchamon – jeho hrobka a poklady, kde je k vidění přes tisíc exponátů. Jedná se o dokonalé repliky, při jejichž výrobě bylo použito původních řemesel a vznikaly dle fotografií Howarda Cartera (díky moderním technologiím z nich bylo možné získat mnohem větší detaily). Ochuzeni ovšem nebudou návštěvníci ani o několik originálů. Ty zapůjčilo Národní muzeum v Praze a pocházejí z vesnice řemeslníků (pravděpodobně se podílejících i na stavbě Tutanchamonovy hrobky), na jejímž objevení na okraji Údolí králů se podílela také česká expedice.

Výstava je výjimečná nejen dokonalými replikami Tutanchamonova pokladu, kdy jsou pohřební komory a vše uspořádáno způsobem, aby návštěvník viděl hrobku a poklady tak, jako Howard Carter při prvním vstupu před více jak 100 lety. Zcela jedinečná je také imerzivní zóna, v níž se díky moderním technologiím rozšířené reality ocitnete ve světě egyptské mystiky a posvátných obřadů. Můžete tak projít spolu s Tutanchamonem do posmrtného života. Dokonale připravený je audio průvodce, takže si ho nezapomeňte před vstupem na výstavu vzít (k dispozici je ve verzi pro dospělé a děti).

V rámci expozice máte možnost vidět také dvoukolý zlatý vůz, z něhož velmi pravděpodobně vášnivý lučištník Tutanchamon spadl a přivodil si zranění nohy, které následně vedlo k jeho předčasnému skonu. Nesmí chybět ani zlatá posmrtná maska či zlatý trůn, na kterém je vyobrazen faraon se svou manželkou Anchesenamon, Výstava pohltí nejen dospělé, ale i děti. Ty se mohou vydat po stezce, na níž budou získávat razítka – u vstupu obdrží karty bohů a faraonů, jež na výstavě hledají.

Egypt a jeho tajemství fascinují lidstvo odpradávna a pokud zrovna nechystáte cestu do Luxoru, přináší výstava jedinečnou možnost přiblížit se historii. Vlastně dokonce víc, než když se k pyramidám vydáte. Jak prozradili egyptologové, něco takového neuvidíte ani v káhirském muzeu.

Zdroj: redakční text, Wikipedia commons, tutanchamonpraha.cz

Foto: se souhlasem Kristýny Solničkové (Ženy s.r.o.)

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account