Svatba je důležitá událost v životě každého a ne jinak tomu je i na Bali. Balijská svatba se dost liší od té naší a není to záležitost pouze rodiny, ale i týká se vlastně celé vesnice, odkud ženich pochází. Je to velice nákladná záležitost a rodiny jsou schopny utratit několik milionů rupií a zadlužit se tak na dlouho. Celou svatbu platí vždy rodina ženicha, o výdaje se nedělí s rodinou nevěsty jako tomu je u nás. Na rozdíl od běžné západní svatby, kdy se pár prostě vezme, na balijské svatbě, musí pár projít speciálními rituály, které se musí vykonat před samotným obřadem.


Berete si celou rodinu
Být zamilovaný a rozhodnout se, že se vezmete, to na Bali nestačí. Jakmile se oženíte nebo provdáte na Bali, berete si vlastně celou rodinu. Je to tady známé přísloví a platí po celé Indonésii. Znamená to vlastně, že jakmile si vezmete svůj protějšek, budete mít zodpovědnost starat se i o jeho rodinu. Proto mnoho manželů žije s rodiči, aby se o ně mohli starat. U západní kultury většinou manželka převezme jméno po manželovi, ale tady se hodně sleduje manželova kasta. Má-li manžel vyšší nebo nižší kastu než manželka, bude manželka povýšena nebo snížena na manželovu kastu a jméno si nemění, zůstane jí stejné jaké má od narození.

Přípravy před svatbou
Nejdříve je nutné se setkat s rodiči. Obě strany hlavních rodinných příslušníků se setkají, aby se navzájem poznali a připravily tzv. plán pro budoucnost. Pak se musí vybrat dobrý den, který bude vhodný pro svatbu. Výběr dobrého dne je velice důležitý a určí ho kněz dle balijského kalendáře. Dále musí ženich navštívit rodinu nevěsty a požádat o povolení vzít si ji, což tady znamená, že si ji pak i přestěhuje k sobě domů. Nevěsta se nemůže rozhodnout, kde chce žít, záleží to na ženichovi. Tento rituál se nazývá ngidih a znamená „žádat“. V jiný den se uskuteční další ceremonie u ženicha, aby se přivítala nevěsta jako budoucí nový člen rodiny a oficiálně byla uvedena do domu ženicha a i do nového rodinného chrámu. Každá rodina má na Bali totiž svůj rodinný chrám, kde probíhají veškeré důležité ceremonie a jakmile si žena vezme Balijce, bude muset na ceremonie jezdit do jeho rodinného chrámu. Pak začínají přípravy na velký den.
TIP: Poznejte krásy Bali na poznávacích zájezdu na Bali s českým průvodcem žijícím v destinaci. zájezd  na 13 dní pořídíte za 42 990 Kč.

Svatební šaty
Na rozdíl od západní svatby, kde nevěsta má na sobě bílé svatební šaty a ženich má oblek, balijská nevěsta s ženichem mají barevné svatební šaty s mnoha doplňky, které mají svůj význam. Svatební šaty si nevybírají sami, ale jsou jim již vybrány podle kasty rodiny. Typickým materiálem je songket, s vrstvami zlatých nití. Barva materiálu je obvykle světlé barvy jako modrá, žlutá, oranžová nebo červená, které mají představovat štěstí a radost. Velmi drahý songket má pak ukázat, jak je rodina bohatá a z jaké kasty je. Nevěsta má na hlavě zlatou korunu. Čím vyšší je, tím vyšší je kasta rodiny. Důležité je také líčení, které je pokaždé velice výrazné, ale místním ženám to sluší. Výrazné oči, upravené obočí, silná vrstva make-upu a do růžova zbarvené rty. K tomu také velké náušnice, náhrdelník a spousta dalších doplňků. Ženich je oblečený v podobném stylu a také nalíčený, což je hodně zvláštní, ale pokud nechce, nemusí. Za pasem má dlouhý pozlacený keris (tradiční dýka, jejíž čepel není rovná, ale vlní se).
TIP: Co takhle svatební cesta na Bali? Prožijte tuto výjimečnou cestu na plážích Bali, užívejte si místní kultury a poznávejte. 

Obřad a hostina
Svatba se koná téměř celý týden. My jsme se s kamarádkou úplnou náhodou taky na jednu svatbu dostaly a mohly jsme tak vidět i samotný obřad. Ten trvá necelou půl hodinu a nevěsta s ženichem musí vykonat několik rituálů jako je rozbíjení vajíček a přeskakování doutnajících darů a obětin, to vše za pomocí rodinného kněze. Ještě než obřad začal, usadily nás ke stolu a donesly čaj a spoustu dalších dobrot. Obvykle se balijská svatební hostina koná v domě rodičů ženicha a je pozvaná celá rodina, příbuzní i lidé z vesnice. Dům se musí vyzdobit a před hlavním vstupem bývá vždy taková velká slavobrána, aby hosté věděli, v kterém domě se svatba koná. Většinou se jedná o typický balijský dům se dvorkem uvnitř, na kterém stojí malý přístřešek, takzvané bale. V něm jsou naskládané dary, mnoho dekorací a obětin. Místo konání hostiny je obvykle přední dvůr domu. Přijímání hostů trvá celý den, můžete tedy přijít kdykoliv. A někteří přijdou jen pogratulovat, jiní zůstanou hodinu. Je to úplně něco jiného než u nás. Po obřadu jsme dostaly oběd a povídali si s místními, což bylo hrozně příjemné. Bylo na nich vidět, že jsou rádi, že jsme se zúčastnily taky. A co si dávají jako svatební dar? Je to podobné jako u nás – buď něco praktického, ale většinou to jsou peníze v obálce. Nakonec jsme se ještě museli s novomanžely vyfotit a vyrazily zpět domů.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account