Ve věku 88 let v pondělí zemřela legendární ikona francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Slavný herec, který se stal symbolem nové vlny 60. let, se stal jedním z nejoblíbenějších herců francouzské kinematografie. Belmondo přezdívaný „Bédel“ v sobě spojoval šarm, vtip i svaly. 

Narodil se 9. dubna 1933 jako syn sochaře Paula Belmondo a malířky Sarah Rainaud-Richard. Miloval sport a jako teenager se dokonce krátce vydal na dráhu amatérského boxera. Zlom nastal, kdy se přihlásil na Národní konzervatoř dramatických umění. Na škole vytvořil s Jeanem Rochefortem, Jeanem-Pierrem Mariellem a Brunem Cremerem slavnou „kapelu konzervatoře“, začal hrát v divadelních představením Moliera, Anouilha a Musetta a v prvním filmu se objevil v roce 1958. 

Užijte si ty nejlepší filmy s Jeanem-Paulem Belmondem a načerpejte energii s jeho přirozené elegance, fantazie a humoru:

U konce s dechem (1960)

Legendární nestárnoucí debut klasika francouzské Nouvelle vakua. Pastiš filmových žánrů v originální filmové koláži-dekonstrukci. Neúnavný rebel a experimentátor Jean-Luc Godard s pomocí svého dvorního kameramana Raoula Coutarda posílá vycházející hvězdu Belmondo na osudnou štafetu v ulicích Paříže. Jednoduchý příběh o krádeži auta, následné vraždě a útěku překvapuje formální vytříbeností a bezprostředním vyprávěním.

Muž z Ria (1964)

Francouzský dobrodružný příběh Muž z Ria je jistě jedním z filmových předků Indiana Jonese. Vypráví totiž o neuvěřitelných dobrodružstvích mladého Francouze, pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky, a to vše kvůli bájnému pokladu zmizelé civilizace Malteků.


Černý Petříček (1965)

Existencionalismus, 60. léta a hledání východisek – to jsou zdroje, ze kterých vyvěrá příběh Ferdinanda, který přišel o práci a v bezútěšné situaci s pocitem zbytečnosti nachází útěchu ve vztahu s Marianne. Jean-Paul v roli znuděného spisovatele, který opustí bohatou manželku, je v tomto filmu lahůdkou pro milovníky spletitých dialogů, písní a tanců. 

Muž z Hongkongu (1965)

Jean-Paul Belmondo a Ursula Andres tvoří v tomto filmu nesmrtelné duo, které vás donutí příběh multimilionáře znuděného životem sledovat od začátku do konce s naprostým nadšením. Hlavní postava je Artur Lempereur, který je sice nejbohatší muž Francie, ale současně je také nesnesitelně nešťastný, protože se nudí. Napadne ho proto,že sám na sebe najme vraha. Začíná bláznivá honička, která vás rozhodně nudit nebude.

Muž z Acapulca (1973)

Bob Saint-Clare je nejschopnějším agentem na světě. Železné nervy, svaly z ocele, urostlá postava, obávaný protivník a neodolatelný svůdník, který střelbu a karate ovládá stejně dokonale jako hru na klavír. A v této roli Jean-Paula Belmondo milujeme snad nejvíce. Zvlášť po boku Jacqueline Bisset.

Profesionál (1981)

Joss Beaumont byl jeden z nejlepších francouzských tajných agentů. Především proto mu byl ve státním zájmu svěřen tajný úkol – v jakémsi africkém státě odstranit diktátora. V Paříži však došlo ke změně politického kurzu a útok na nepohodlného politika se stal z hospodářských důvodů nevhodným. Beaumont se tak ocitá v trestaneckém táboře a jakmile se mu podaří uprchnout, vrací se do Francie posedlý myšlenkou na pomstu.

Foto: archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account