Velikonoce jsou svátky plné symbolů. A dvojnásob to platí o zdobení vajíček nebo kraslic, které můžeme považovat za hezkou dekoraci, ale také za symbol světa a plodnosti. Skořápka totiž představuje Zemi, bílek vodu, žloutek oheň a oblý tvar vzdušnou sféru. Samotné zdobení kraslic sahá podle některých pramenů až do pravěku, ale známé jsou například zdobené vajíčka z konce 13. století nebo ozdobené husí vejce, které pocházelo z hrobky ze 4. století v německém Wormsu. Ale i u nás na jižní Moravě nalezli archeologové barevné vaječné skořápky staré skoro tisíc let. 

Dnešní tradice zdobení vajíček spojuje celou rodinu a snadno díky ní vykouzlíte zábavné a bezstarostné odpoledne (bez ohledu na úroveň vašich dovedností). Od namočení do pastelových barev po třpytky – existuje spousta skvělých nápadů, jak netradičně obarvit velikonoční vajíčka a my jsme pro vás shromáždili několik jedinečných nápadů, díky kterým si vytvoříte originální dekoraci i potěšíte vaše koledníky.

Jak ozdobit velikonoční kraslice originálně a moderně zároveň?

Foto: Pinterest / Danielle Occhiogrosso Daly

1. Vajíčka ve tvaru zmrzlinek

Chcete-li vytvořit malé zmrzlinové kornoutky, vyberte si na tvoření hnědé i bílé vejce. Ty hnědé jsou přímo ideální k použití jako základ pro vaše kornouty. Stačí na ně nakreslit fixou propletené čáry, přesně jako to vídáte na kornoutkách zmrzlin.

K vytvoření šlehačkové polevy použijte pastelové barvy v odstínech oblíbených zmrzlin jako je malinová, vanilková nebo třeba šmoulova a na špičku vajíčka přilepte vatu.

Třešničko na dortu nebo spíš na zmrzlině (doslova) se pak může stát malá bambula. Bílá vajíčka pak stačí pokreslit barevnými fixami, která budou evokovat barevný posyp zmrzlinových pohárů.

Foto: Pinterest / Mike Garten

2. Zvírátková farma

Mají vaše děti ráda zvířátka z farmy! Pak si toto zdobení vajíček zamilují. Stačí vajíčka obarvit v barvách jako je zelená, růžová, oranžová nebo žlutá.

Z barevných papírů si pak připravte a vystřihněte jednotlivé prvky jako jsou ouška, zobáčky nebo křídla. Vše přilepte pomocí rychleschnoucího lepidla.

Foto: Pinterest / Alexandra Rowley

3. Zlatá vajíčka

Chcete-li dodat vaší velikonoční výzdobě špetku glamour stylu, jsou zlatá vejce to pravé. Obarvěte je s dětmi oblíbenými barvami a pomocí pěnové houbičky naneste do nepravidelných tvarů zlatý odstín.

Můžete použít i prsty, které dodají designu originální strukturu. 

Foto: Pinterest / Mike Garten

4. Batikovaná vajíčka

Baví vás toho styl? Pak rozhodně zkuste s dětmi batikované barvení vajíček. Stačí, když vajíčka zabalíte na kávového filtru a kápněte několik kapek potravinářského Karviná na vnější stranu. Můžete použít jednu barvu, ale klidně zkusit i více odstínů.

Pomocí lahvičky s rozprašovačem navlhčete kávový filtr a jemně vajíčko pomačkejte, abyste se ujistili, že materiál přiléhá k vejci. Před rozbalením a opláchnutím studenou vodou je nechte 10 až 15 minut odležet.

Foto: Pinterest / Mike Garten

5. Puntíkovaná vajíčka

Nejprve nabarvěte vajíčka oblíbenými barvami a poté rozehřejte svíčku a pomocí špendlíku s dětmi vytvořte voskem na vajíčka 3D efekt s pomocí malých puntíků. Je to jednoduché a velice efektní!

Foto: Pinterest / Mike Garten

6. Mozaiková vajíčka 

Chystáte se na Velikonoce dělat vajíčkovou pomazánku? Pak nejdříve vajíčka obarvěte a barevné skořápky si schovejte. Ty pak můžete s dětmi pomocí lepidla přilepit znovu na skořápky uvařených bílých vajíček.

Fantazii se meze nekladou! Můžete udělat jednobarevný dekor, ale stejně skvěle bude vypadat i ten duhový.

Foto: Pinterest / Mike Garten

7. Lisované květinové vajíčka

Nic není tak krásného, jako když využijete na zdobení vajíček přírodní motivy. Posbírejte s dětmi spoustu listů a květin a přilepte je na povrch vajíčka. Může být obarvené nebo klidně přírodně bílé či hnědé.

Vajíčka pak přetřete bezbarvým lakem a květiny na nich zafixujte. 

Foto: Pinterest / Brian Woodcock

8. Kropenatá vajíčka

Do misky si rozmíchejte akrylové barvy a zřeďte je vodou. Použijte malý plochý štětec k malování a nastříkejte jím barvu na vajíčka. Čím více nedbalé to bude, tím zajímavější styl vytvoříte.

Foto: Pinterest / Mike Garten

9. Vajíčka ozdobená posypem

Děti milují barevné zdobení! Chcete-li si vyrobit tyto „Sprinkle Eggs“ budete potřebovat tekuté bezbarvé lepidlo a spoustu zábavných posypek.

Pak stačí vajíčka jen lepidlem natřít a po celém povrchu důkladně obalit. Důležité je nechat je uschnout (ideálně přes noc). 

Foto: Pinterest / Mike Garten

10. Chlupatá vajíčka

Chcete se vyhnout nepořádku z barev? Pak je toto zdobení pro vás naprosto ideální. Stačí, když dětem pořídíte množství barevných plstěných drátků, které běžně koupíte ve výtvarných potřebách. Ty pak stačí omotat kolem vajíček. 

Foto: Shutterstock, Pinterest / Alexandra Rowley, Brian Woodcock, Danielle Occhiogrosso Daly, Mike Garten

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    To je krása 🙂

  2. Moc hezká vajíčka.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account