Existují mezinárodní dny, které jsou spíše úsměvné, pak je zde ale druhá skupina, a to takové, jež mají hlubší smysl. Mezi ně patří například i Mezinárodní den památek a historických sídel připadající každoročně na 18. dubna. Za jeho vznikem v roce 1982 stojí organizace ICOMOS (International Council on Monuments and Sites neboli Mezinárodní rada památek a sídel) a později jej přijalo i UNESCO.
Cílem Mezinárodního dne památek a historických sídel vždy bylo podporovat povědomí o kulturním dědictví, seznamovat veřejnost s péčí o něj a poukazovat nejen na úspěchy, ale také problémy. Dědictví časů dávno minulých utváří naši historii a dodnes po vstupu do míst, kudy kráčeli naši předkové a častokrát i velké osobnosti našich dějin, pociťujeme zvláštní mrazení. Zároveň se musíme sklonit před umem tehdejších mistrů řemesel, že pod jejich rukama vyrostly stavby a vznikla díla až dechberoucí krásy.
Památka není jen zámek
Mluvíme-li o památkách, většina lidí si vybaví hrady a zámky, což je velká škoda, protože škála kulturního dědictví je mnohem širší. Řadí se sem i nejrůznější vily, sídla, zahrady, památníky nebo církevní památky. Prozkoumejte své okolí, zeptejte se přátel nebo se podívejte na stránky Národního památkového ústavu a zcela jistě objevíte skryté poklady. Na www.npu.cz nyní navíc můžete najít informace o speciálních akcích a prohlídkách pořádaných v rámci Mezinárodního dne památek napříč celou republikou. My pro vás máme i několik tipů za naši redakci, protože léto se blíží, tak ať máte inspiraci, kam se vypravit.
Simona a Markéta jsou královnami našich sociálních sítí a svou souhru prokázaly i ve chvíli, kdy jsem se jich zeptala na památku, jejíž návštěvu by doporučily. Nezávisle na sobě totiž poslaly tip na památníky.
Simča
„Úplně ze všech památek, které jsem kdy navštívila, mě nejvíce oslovil Památník Lidice. Je to dané především tím, co se tu odehrálo. Člověk po příchodu na toto místo přímo cítí beznaděj a zoufalství lidí, kteří zde bydleli a museli zažít všechny ty hrůzy. V hlavě pak už jen běží otázka “Proč?”. Lidice se také staly předlohou pro mnoho umělců, takže doporučuji zhlédnout český stejnojmenný film z roku 2011.“
www.lidice-memorial.cz
Markét:
„Za sebe mohu doporučit návštěvu Památníku Zámeček v Pardubicích. Je z trochu smutnějšího soudku, jelikož jde o památník na místě bývalého nacistického popraviště. Nachází se zde extrémně s citem zpracovaná expozice, promyšlená do posledního detailu. Zajímavé například je, že v expozici jdete trochu z kopce, což symbolizuje, jak šlo vše tzv. do háje. Poté jdete ale opět nahoru jako symbol lepších zítřků a naděje. Prohlédnout si můžete i spoustu dochovaných materiálů a předmětů z dané doby. Myslím si, že by tohle měl vidět každý.“
www.zamecek-memorial.cz
Irča, která pro vás zajišťuje spoustu skvělých testování a soutěží se s oblibou vydává do Lednicko-valtického areálu nebo zahrad a zámku v Kroměříži. Asi není příliš potřeba rozepisovat z jakých důvodů, protože tato místa mají zkrátka neuvěřitelné kouzlo.
www.lednickovaltickyareal.eu
Mám-li doporučit nějaké památky za sebe, tak přiznávám, že těžko vybrat. Každé místo dýchající historií pro mne vždy mělo svůj specifický půvab a jedinečného ducha. Za všechny ale uvedu zámek Hluboká, kam se mi snad po letech podaří opět zavítat. Z trochu jiného ranku doporučuji návštěvu kláštera Osek a Rosa Coeli v Dolních Kounicích, kde se můžete ubytovat v penzionu přiléhajícímu zřícenině klášterního kostela. Atmosféra těchto míst je opravdu silná. Pokud čas dovolí, ráda bych navštívila nově zrekonstruovanou historickou jízdárnu ve Světcích u Tachova. Velmi zajímavá stavba, v níž se momentálně nachází menší expozice a slouží rovněž ke kulturním účelům.
www.zamek-hluboka.cz; www.klasterosek.cz; www.penzionrosacoeli.cz; www.jizdarnasvetce.cz
Snad jsme vás trochu inspirovaly a budeme rády, když na oplátku napíšete vy nám, které památky podle vás stojí za návštěvu.
Zdroj: npu.cz, autorský text
Foto: Shutterstock (Radim Salsa), se souhlasem Kristýny Solničkové