Dovádění u vody si užije každé dítě. To, které se s ní teprve seznamuje, a zcela jistě to, které se řadí mezi zkušené plavce. V každém případě je ale nutné nejprve dětem připomenout pár důležitých vodních rad. A je jedno, zda míří na koupaliště, k rybníku nebo k řece…
Skákej jenom tam, kde to znáš
Každé dítě má rádo skákání do vody. Doba letové fáze je tak magická. „Připomeňte dítěti, že než skočí do vody, musí se ujistit, že v okolí doskoku není a ani se sem nechystá doplavat žádný jiný plavec. To platí i při sjíždění ze skluzavky. Navíc v přírodních vodách není nikdy jisté, že když jsme tam skákali včera, můžeme i dneska. Je zapotřebí každý den prověřit hloubku vody a zda náhodou do místa doskoku proud vody nepřiplavil nějaké klády a větve,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který je od roku 1988 průkopníkemv metodice kojeneckého plavání a provozuje i plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné nebo aqua-aerobic.
Jezy, proudy, peřeje
Přírodní voda je něco jiného než ohraničený bazén. Voda, která teče do jezu, má obrovskou moc už mnohem dříve. Vymezte si přesně prostor, kde se děti mohou pohybovat. Zároveň by dítě mělo být předem informováno, co voda umí a jakou má sílu. Můžete ukázat třeba na ulomené větvi, jak voda umí klacek nacucnout a jako silou ho umí odplavit.
Tmavá voda, bahnité dno
Někomu je to úplně jedno. Někomu to ale může velmi vadit. Nechte případně dítěti prostor, ať si samo vyzkouší a osahá dno. Může mu chviličku trvat, než získá jistotu a sebedůvěru. Bahno, které prolézá mezi prsty, umí překvapit.
Hluboká voda
„Je spousta lidí, kteří umí plavat ve vodách, kde dosáhnou na dno. Ale začnou zbytečně zmatkovat, když jim řeknete jedno slovo: „nestačíš“. Děti by měly vědět, kde jsou v řekách tůňky s hlubokou vodou, neměly by se nechat překvapit a v klidu by měly umět doplavat do prostor, kde je mělčina,“ říká zkušená trenérka Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.
Házení kamínků
To je asi nejoblíbenější hra u řeky. Házet žabky nebo jen tak házet kameny a koukat, jak voda vyšplíchne a jaké obrovské kruhy se vytvoří na hladině. „Je ale nutné naučit děti, aby si vždy předem zkontrolovaly, že do míst, kam házejí kameny, se nikdo nepohybuje,“ připomíná Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.
8 doporučení pro rodiče, než vyrazí s dětmi k vodě
1. Děti předškolního věku mějte na dosah. Dětí školního věku na dohled.
2. Plné bříško do vody nepatří.
3. Rozpálené tělo je vždy zapotřebí nejprve postupně zchladit. Jen blázen by skočil rozehřátý rovnou do vody!
4. Pokud je s dítětem více dospělých osob, vždy jmenovitě vyslovte jedince, který děti hlídá. Pokud tak neučiníte, stává se, že hlídají všichni, a zároveň nikdo.
5. Děti by vás měly vždy informovat o svém pohybu: „Jdu do vody, jdu na záchod, jdu pro zmrzlinu…“
6. Respektujte vymezené plavební dráhy i vymezené prostory pro koupání. A samozřejmě respektujte všechny zákazové značky.
7. Nepodceňujte své plavecké schopnosti a fyzické síly.
8. Pokud plavete na delší vzdálenost, mějte s sebou plaveckou pomůcku nebo doprovodnou loďku.
Foto: Shutterstock
Tagy:děti tipy