Čtení knih i v moderní době, které vládne internet, neztratilo nic na své atraktivnosti. Jedná se mezi Čechy o rozšířený koníček, o čemž svědčí neustále nově vycházející knihy a neutuchající zájem o ně. Knihkupectví jsou jich plná, takže čtenář si může v nich vybírat dle libosti. Vedle klasických papírových knih se více a více prosazují e-knihy. Jaké mají klady a mínusy? A které zajímavé knižní tituly byste určitě neměli obejít?
Palmknihy nabízí zajímavé tituly
Máte-li kamenné knihkupectví daleko, tak určitě nakupujete na internetu. Palmknihy jsou jedním z internetových knihkupectví, které nabízí i celou řadu titulů současných e-knih. Čtenáři si oblíbili zejména napínavé příběhy s detektivní zápletkou, díky kterým alespoň na chvíli zapomenou na své běžné starosti. Hned za nimi vedou sci-fi a fantasy romány. Jsou to vlastně pohádky pro dospělé, i když ne vždy je v nich zlo spravedlivě potrestáno.
Které knihy pro milovníky fantasy a sci-fi určitě doporučujeme?
Stranger Things: Temný experiment
Četli jste už knihu Stranger Things? Kniha s podtitulem Temný experiment zavádí čtenáře do USA na přelom 60. a 70. let minulého století. Hlavní hrdina Terry Ives se přihlásí do vládního experimentu, jenž probíhá v malém městečku Hawkins. Zde se setká s tajemstvím, kterému chce přijít na kloub. Proti sobě má ale zlověstného protivníka. E-knihu je možné si koupit ve formátu pdf, epub nebo mobi.
Šílená Max
Ze stejné série je e-kniha Šílená Max, která čtenáře přivítá v příběhu známého seriálu, jenž kombinuje mysteriózní horor a paranormální jevy. O napětí zde není nouze. Hlavní hrdinka Max miluje jízdu na skateboardu. V srdci ale nosí smutek z rozvodu rodičů, navíc v nové rodině kvůli nevlastnímu bratrovi zavládne nepříjemné napětí. E-kniha je povedený knižní prequel kultovního seriálu Stranger Things.
Patříte mezi příznivce knih s napínavým dějem, nebo máte raději romantickou či humoristickou beletrii?
Papírová kniha versus e-kniha
Kdo je milovníkem knih, tak jich má doma nejspíš plné regály a knihovnu. Možná je už ani nemá kam skládat. Zanícení čtenář má rád, je-li knihami obklopený. Uklidňují ho a jejich vlastnictví ho naplňuje pocitem radosti. Horší je to potom s úklidem, protože knihy jsou prostě všude.
Ti, kteří jsou technologicky zdatnější, proto přecházejí na e-knihy. Pak už jen stačí si pořídit některou ze čteček knih a pustit se do čtení. Výhodou je, že na dovolenou s sebou nemusíte vozit speciální kufr s knížkami, protože čtečka knih se vejde do malého příručního zavazadla. A do ní si lze nahrát stovky příběhů.
Naproti tomu někteří čtenáři zůstávají věrni papírovým výtiskům knih, protože na nich milují jejich vůni i to, jak si mohou otáčet jednotlivými listy. Také k oblíbeným pasážím v knize se dostanou dříve než ve čtečce. Samozřejmě, je to na zvyku. Někdo nedá dopustit na e-knihy, které jsou mnohdy k dispozici za výhodnější cenu. Také je možné si je půjčit v knihovnách.
Jaké výhody nabízí klasická kniha a jaké e-kniha
Klasická kniha vytištěná na papíře může být skvělým doplňkem interiéru. Čtení z papíru je mnohem méně namáhavé na oči než ze čtečky. Klasickou knihu netřeba nabíjet elektřinou, abyste z ní mohli vůbec číst. Když kniha upadne, nerozbije se. Pokud se přesto její vazba poničí, lze ji opravit.
U čtečky knih si lze nastavit velikost písma, což může být pro některé čtenáře se slabším zrakem velmi výhodné. Pokud je displej čtečky podsvícený, nemusíte si na čtení svítit. E-knihy jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože nespotřebovávají papír.
Dle uvedeného však nelze říct, co vyhrává. Vždy totiž záleží na konkrétním čtenáři, co mu více vyhovuje. Velké množství jich pak volí něco mezi tím. Některé knihy čtou jako papírové výtisky, jindy sáhnou po e-knize. Zejména tehdy, nemohou-li knihu v papírové vazbě už nikde koupit.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Palmknihy, Wikipedia Commons
Čtečky nepoužívám, lepší klasika.
Mně čtení knih nikdy nebavilo, ale poslouchání audioknih je něco jinýho 🙂 . To mě baví. Většinou je poslouchám večer před spaním, nebo když vařím nebo žehlím. Přijde mi to lepší, než jen tak koukat na televizi. Poslouchám audioknihy o osobním rozvoji, abych se díky nim zlepšovala 🙂 .
Již roky pracuju jakok knihkupkyně a na knížky nedám dopustit. Čtečka mi nesmí do baráku. 😀 Ano, nedá se popřít, že nezabere mnoho místa a lépe se přenáší, jenže kvalita četby papírových knih je nesrovnatelná. Vnímání textu je jiné, kvalitnější, vnímavější, soustředěnější, příběh se do člověka lépe “zažere”. Nemluvě o rozvíjení slovní zásoby a fantazie. Jak ráda a často říkám: Četba – obecně – má řadu příznivých vedlejších účinků. A četba papírových knih obzvlášť.
Super. Díky za tipy. Mám od minulých Vánoc čtečku a musím říct, že toho teda přelouskám docela dost. I když teda teď jsem se zabrzdila na knížkách od Kmenty. To je docela těžké čtení, takže nečtu každý den. Většinou to musím trochu strávit. No… Celkově ale mám tyhle gadgety a technické věci ráda. Třeba Apple Watch. Ty se mi taky líbí. Jen mě teda teď potkala nemilá věc – výměna displeje Apple Watch, které mi spadly na zem. ://
Článek mě inspiroval po ohlédnutí se po čtečce knih.
Knížky preferuji v papírové podobě, e-knihy mi nic neříkají
Také nejsem fanda e-knih a ani bohužel scifi.
Stále jsem zarputilý zastánce papírových knih. E.knihy jsem nikdy nezkusila… nevím proč. Ale zato denně otevřu klasickou knihu a čtu, dokud mě kniha neuspí…