Přestože je do Vánoc daleko, čeští skláři se na ně připravují po celý rok, a to s tím největším respektem k českým tradicím. Výroba foukaných vánočních ozdob má v naší zemi staletou tradici. Jedná se o produkty, které lidem přinášejí radost opakovaně. Svého času byly české ozdoby vyváženy do celého světa, ale postupně je začaly vytěsňovat levné ozdoby z plastu a strojové náhražky. Dnes v Česku nalezneme necelou desítku menších skláren, v nichž se tato výroba udržela. Ponejvíce se nacházejí v podhůří Krkonoš a Beskyd. V Česku jsou foukané ozdoby stále velmi oblíbené a mnoho lidí si stromeček bez nich nedokáže vůbec představit. I přesto se právě tento obor dostal do situace, kdy stojí před otázkou, zda je možné jej uchovat i pro budoucí generace.

Tradiční výroba na rozcestí

Za tím, co foukači a malířky umí, jsou dlouhá léta praxe. Ve sklárně Koulier dostali příležitost pro svou vlastní tvorbu, a tak vzniklo několik desítek nových originálních tvarů. Pod jejich rukama vyrostla originální Secesní kolekce. Ta byla vytvořena pro první ryze český vánoční strom v Bruselu, přímo v Evropském parlamentu. Naše země byla tak první, která během svého předsednictví vyzdobila vstup do budovy parlamentu vánočními ozdobami v duchu svých národních tradic.

Foto: se souhlasem Koulier

Na Oflendě vznikly také skleněné kytice, jedná se o ozdoby „vzhůru nohama“ na zeleném stonku instalované do vázy. V Koulieru prostřednictvím ozdob dokáží reagovat na i to, co se děje kolem. Takto vznikla například ikonická desítka „Kate“ podle šatů, které Kate Middleton vynesla na premiéru filmu James Bond, nebo Flanelová srdce, která vznikla spontánně, když byl Petr Pavel zvolen prezidentem. Korunovace krále Karla III. zase přinesla inspiraci pro novou ozdobu podle zlatého královského jablka. Další tvorbu, například nové kolekce Adventní kalendář sklárna již sama nezvládne.

Koulier jsme založili s manželem v roce 2021 proto, abychom zaměstnali skláře z uzavřené provozovny v Horním Bradle. Ekonomický cyklus je v tomto segmentu ovšem velmi dlouhý. Od jara se chystáme na vánoční sezonu, a příjmy máme až na konci roku, zatímco náklady platíme každý měsíc. Ve výrobě ozdob je velký podíl ruční práce, a proto jsou pro nás mzdy a rostoucí výdaje za energie skutečným břemenem,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier.

„Nepláčeme nad rozlitým mlékem, jde o fakt, kdy my vytváříme pro milovníky českých ozdob krásu, která je nejenom křehká tím že je ze skla, ale dostala se na pomyslnou hranici ekonomické udržitelnosti. Je tedy na nás všech, zda si tuto krásu uchováme i do budoucna. Nyní potřebujeme pomocnou ruku. Podporu nechceme zadarmo, připravili jsme rukodělnou krásu v podobě nově vznikajícího adventního kalendáře s 24 originálními ručně foukanými ozdobami. Jde zkrátka o to, nenechávat nákupy až na zimu, ale podpořit práci sklářů už nyní. Na nás všech nyní záleží, zda uchováme toto krásné řemeslo i příštím generacím,“ dodává Kateřina Šrámková.

Jak z toho ven? Adventním kalendářem a dalším připraveným k nákupu již nyní

Pro překlenutí náročného období, vymysleli ve sklárně Koulier koncept adventního kalendáře. Jedná se o krásný dárkový box s 24 figurkami a jinými ozdobami, které doplní jakýkoli vánoční stromeček. Z výtěžku prodeje předfinancuje sklárna jeho výrobu. Aby byl kalendář skutečným adventním kalendářem, je potřeba na ozdoby zajistit také ten správný obal, ze kterého se budou postupně ozdobičky vybalovat, a který bude zdrojem předvánočního těšení a radosti celých 24 dnů před Vánoci. Protože v případě vánočních ozdob platí, že obaly se nevyhazují, ale po Vánocích se do nich zpátky ozdoby ukládají, tak tento obal vydrží skutečně dlouhou dobu. Výroba ozdob, vyvzorování dárkového boxu a vše s tím spojené, je práce na tři až čtyři měsíce.

Foto: se souhlasem Koulier

Pomozte sklářům z Oflendy zachránit řemeslo tím, že si zakoupíte kalendář nebo některou z dalších odměn. Můžete také přijet do sklárny na exkurzi nebo na Festival labutí v prvním červencovém týdnu či si nechat vytvořit vlastní kolekci ozdob na míru. Pomůžete i tím, když budete tuto informaci sdílet. Více se dozvíte na Hithitu, kde máte až do 22. června 2023 možnost přispět a na oplátku získat některou z odměn. A jako bonus budete vědět, že jste napomohli uchovat sklářskou tradici.

Zdroj: Koulier

Foto: se souhlasem Koulier

Tagy:
4 Komentářů
 1. HelenaSvatková 10 měsíců ago

  Tuto krásnou a náročnou práci u tohoto zboží velice obdivuji.

 2. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Krásná práce.

 3. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Posláno, máte krásné výrobky, na Vánoce si asi vyberu nějakého ptáčka, moje milá švagrová je má moc ráda 🙂

 4. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Krásná práce, Koulier mají nádherné stránky, kam se chodím kochat… mrknu na hithit, děkuji

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account