„Napadla mě během dneška KOLO–KOLO– KOLOBĚŽKA. To by stálo za pokus …“ Proč je koloběžka vhodná pohybová aktivita nejen pro děti, ale i pro nás dospělé? Pojďme se na to společně podívat.
Jízda na koloběžce skýtá mnoho benefitů pro náš pohybový aparát a pro naše zdraví, pokud dodržíme jednu z důležitých podmínek, a to je, že budeme jezdit na koloběžce, která je svou velikostí určená pro nás dospělé. Tím chci říct, že není koloběžka jako koloběžka. Pokud jedeme na kole, také nepoužijeme dětské kolo či při jízdě na lyžích si nevezmeme dětské lyže. Proto jsou koloběžky, které jsou určeny pro děti a koloběžky určené pro nás dospělé.
Taková koloběžka vypadá skoro jako kolo, ale nemá sedátko. Což není problém, ale velká výhra, neboť na koloběžce nesedíme, ale stojíme, a to je v dnešní moderní době, době sedavé, více než žádoucí.
A tím se dostávám k benefitům koloběhu:
- Na koloběžce nesedíme, ale STOJÍME
- Stojíme na jedné noze – pro správnou techniku jízdy je důležité nohy při odrazu pravidelně střídat. Díky stoji na jedné noze zapojíme i hluboké vrstvy svalů a trénujeme rovnováhu.
- Díky pravidelnému střídání nohou dochází k propojení pravé a levé mozkové hemisféry.
- Při jízdě na koloběžce pracují víceméně všechny důležité svalové skupiny, včetně svalů zádových a svalů břicha
- Velmi efektivně pracují svaly dolních končetin.
- Zanožování v kyčelním kloubu, které se při odrazu děje, je velice přínosné právě pro kyčelní kloub
- Správná technika jízdy podpoří správné držení těla.
Koloběžka je také vhodná pro všechny, kdo dlouho neběhali, ale chtěli by začít, případně již běhat nemohou. Pokud ve vás stále dřímají nějaké pochyby, zda je koloběžka vhodný pohyb, či ne, je tu jedna zajímavá vědecká studie, provedená českými experty – odborníky z oblasti rehabilitačního lékařství, fyzioterapie a počítačové kineziologie, která potvrzuje, že jízda na koloběžce má zásadní dopad na zdraví a přímo ovlivňuje celkovou hybnost těla a přispívá k dobré fyzické kondici. Studie je o to zajímavější, že byla prováděna i na seniorech, kteří mají s hybností velké problémy a tato ztráta hybnosti podstatně snižuje kvalitu jejich života. Výsledek výzkumného projektu byl velkým překvapením i pro samotné specialisty.
„O jízdě na koloběžce často slýchám, že je špatná a nevhodná pro lidi s bolestmi zad. Moje praktická zkušenost je však opačná. Svým klientům s bolestmi zad jízdu na koloběžce s úspěchem doporučuji. Zvláště osobám s potížemi v bederní části páteře – pokud bylo vyloučeno závažné onemocnění. Rozhodl jsem se proto efekt jízdy na koloběžce ověřit pomocí diagnostické části systému Computer Kinesiology,“ vysvětluje prvotní impuls pro realizaci Ing. Otakar Morávek, jeden z autorů studie.
Spojit venkovní volnočasové aktivity a udělat maximum pro své zdraví můžete díky koloběžce tedy i vy. Pohyb na čerstvém jarním vzduchu je pro náš organismus skvělou vzpruhou k posílení imunity a zlepšení kondice. Koloběžka je vhodným sportovním prostředkem pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory. Pohyb na koloběžce je také velmi vhodnou a šetrnou aktivitou pro osoby s nižší či vyšší nadváhou. Koloběžka tak může sloužit jako velmi dobrý a efektivní pomocník při redukci hmotnosti.
Je zajímavé podívat se, jaký je energetický výdej při jízdě na koloběžce ve srovnání s jinou pohybovou aktivitou:
A ještě jeden velký benefit má koloběžka – jízdou na ní se vracíme tak trochu do dětských let. Nemyslíte?
Autor: Lenka Fasnerová
Zdroj: Lenka Fasnerová, pohybový terapeut a lektor; www.computerkinesiology.cz, kostkakolobezky.cz
Foto: se souhlasem Lenky Fasnerové