Chcete konečně dál než do začátečníků? Tady je pár tipů jak na to. Renata Skoupá založila a vede v Praze jazykovou školu specializovanou na výuku italštiny. Poradí vám, jak se konečně naučit cizí jazyk.
Opakuje se to každý rok a zřejmě bude i tentokrát: z dovolené se vrátíte se slibem, že teď už se tu -inu opravdu naučíte. Zatímco letos jste si s pomocí slovníku sotva objednala skleničku vína, příští rok se vidíte na stejné pláži obklopená místními, s nimiž bez zaváhání konverzujete a smějete se jejich vtipům. Dost pravděpodobně s jazykem možná i začněte, ale s mizejícím opálením mizí i motivace až přestanete úplně a příští rok se stejný scénář bude opakovat. Stojí vás to čas, peníze a také sebevědomí, protože po každém dalším nezdařeném pokusu máte pocit, že jste zase selhala a jste k ničemu. Od různých lidí často slýchám, že na jazyky nemají buňky. To je ale výmluva. Stejně jako existuje minimum lidí, kteří jsou schopní bravurně ovládat pět a více jazyků a učí se je rychlostí nová řeč za půl roku, je také málo těch, kteří se nenaučí nic. Z mých zhruba dvou set dosavadních studentů se tento případ týkal jediné ženy. Takže přestaňte s hledáním důvodů, proč to nejde, a začněte. Jak na to?
* Pokud to jde, neučte se jazyk z donucení. Jestliže musíte, třeba kvůli práci, a moc se vám například angličtina nelíbí, zkuste si k ní najít alespoň nějaký vztah. Počítá se sympatický lektor, spolužáci v kurzu, gastronomie země, kde se jazykem mluví nebo i oblíbený televizní seriál. 
* Věnujte se mu denně. Je to stejné jako se cvičením. Když se jednou týdně vypravíte do posilovny, taky vám nenarostou svaly. Kurz jednou týdně stačí, když se jazyku DENNĚ budete věnovat i doma, v tramvaji, cestou do práce, v práci při obědové pauze. Poslouchejte nahrávky, sledujte seriály, kupujte si časopisy, i bulvár vám udělá dobrou službu. Tip: Nařiďte si každý den budíka a věnujte jazyku přesně patnáct minut. Denní patnáctiminutovka vám udělá větší službu než hodina v sobotu nebo v neděli.
* Pořiďte si kartičky a napište si na ně každý den pět nových slovíček. Můžete je nosit s sebou všude, kam se hnete. A pětkrát krát tři sta šedesát pět dní v roce, to už je slušná slovní zásoba.
* Aby vám šly slovíčka jednodušeji, učte se je po skupinách. Od kořene slova můžete v řadě jazyků odvodit x dalších příbuzných slovíček, v angličtině třeba: economy – ekonomika, economical – ekonomický, úsporný, economically – úsporně, econom – ekonom a tak dále. Z jednoho základu se během pár minut naučíte třeba deset nových slov.
* Nespoléhejte jenom na internet a pořiďte si velký slovník. Nezakládejte ho do knihovny, ale mějte ho stále na očích. I listování v něm, zatímco čekáte, než se dovaří brambory, se počítá!
* Nebuďte věčná začátečnice. Hlásíte se do stejné kurzu třetí rok po sobě? Nedělejte to. I když si myslíte, že jste všechno zapomněla, není to pravda a většinou něco málo umíte. Nepodceňujte se a než kurz zaplatíte, zkuste si rozřazovací test. Dělá ho každá dobrá jazyková škola. Z vyšší startovní pozice se začíná lépe než od abecedy a vaše motivace bude mnohem větší.
A to nejdůležitější nakonec: mluvte. Ať jste kdekoliv, s kýmkoliv, ať děláte chyby nebo ne. Ve většině zemí budete za hvězdy, i když v cizím jazyce jenom pozdravíte nebo poděkujete. A každý malý pokrok vás bude motivovat snažit se dál.
Foto: archiv

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account