Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Budova v romanticko-historizujícím stylu, ve které dnes sídlí, byla dokončena v roce 1898. Depozitáře ukrývají přes 700.000 sbírkových předmětů. Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické a uměleckohistorické.

V posledních 3 letech prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a bylo pro návštěvníky uzavřené. Expozice byly zastaralé, budova potřebovala zásadní modernizaci a bezbariérový přístup, dostala například i klimatizaci, moderní zabezpečení nebo osvětlení.

Vstupní schodiště nově střeží bronzové sochy lva a lvice z dílny známého českého výtvarníka Jaroslava Róny. Počítal s nimi už původní projekt, při stavbě na ně ale tehdy nezbyly peníze. Budova se jich tak dočkala po 122 letech. Zcela nové jsou expozice muzea. Inspirovali jsme se v Německu, představujeme sbírky v evropském kontextu. Muzeum má i zcela novou stálou expozici Fragmenty Liberce věnovanou historii krajského města a regionu. Některé exponáty nebyly nikdy vystaveny, jako třeba nejstarší liberecký zvon.

Po bezmála tříleté rekonstrukci otevřeli 28. prosince 2020 Severočeské muzeum v Liberci, pro veřejnost ale zatím jen virtuálně. Kvůli koronavirovým opatřením si bude muset budova na návštěvníky ještě nějakou dobu počkat. Nezbývá než doufat, že to nebude trvat moc dlouho.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account