Není nic víc vzrušujícího, než se vydat s dětmi na dovolenou! Rodinné výlety jsou tím, na co se většina z nich těší dlouhé měsíce, ale přiznejme si, že dlouhé cesty autem mohou pro ně být velice obtížné. Jak cestu „přežít“, ale zároveň si ji užít? Připravili jsme pro vás manuál, díky kterému budete vědět, co do auta zabalit, jak děti zabavit, ale i jak odpovídat na otázky typu: „Už tam budeme?“ A bonus navíc! To vše s klidnými nervy a úsměvem na tváři. Neváhejte se inspirovat!
10 tipů, jak zabavit děti na dlouhé cestě autem
1. Zvažte vyrazit brzy
Žádný rodič není milovník vstávání za úsvitu, ale když jde o děti to je jiná písnička. Navíc nervozita, těšení a radost z chystaného výletu, stejně naše nejmenší vytáhnou z postele velice brzy. Využijte toho ve svůj prospěch. Pokud navíc vyrazíte s dětmi velice brzy ráno (nebo klidně v noci), budete ke svému cíli blíže než se většina posádky vzbudí. Včasné vyjetí na silnici vám navíc snadno pomůže vyhnout se dopravním špičkám.
2. Vsaďte na audio nebo video zábavu
Jedním ze způsobů, jak se vyhnout populární otázce „Kdy už tam budeme?“ je děti rozptýlit, a to lze udělat snadno a rychle pomocí dobře zvolené audio knihy nebo filmu. Tablet dnes můžete snadno připevnit k opěrkám předních sedadel a audio knihu pustit ze svého telefonu. Oboje má velkou výhodu v tom, že zabere poměrně hodně času a vaše děti se mohou střídat, kdo vybere film nebo knížku.
3. Postarejte se o záložní plán
Děti, zejména batolata, mají krátkou dobu pozornosti. Takže kromě audio zábavy je nutné mít na delší cestu i záložní plán. Ve váš prospěch mohou hrát zábavné pracovní sešity, omalovánky, hlavolamy, hračky nebo jednoduché dětské hry, které mohou hrát mezi sebou nebo s vámi. Starší děti ocení například jednoduché skládání lega či destičky s jednoduše smazatelnými obrázky.
4. Naplánujte jídlo a občerstvení
Jídlo a svačiny na cestu rozhodně naplánujete dopředu. I když se cestou určitě budete zastavovat na mnoha čerpacích stanicích, jejich nabídka je pro většinu dětí stále nedostačující. Navíc nic nezkazí každému dítěti náladu tak, jako to, když má hlad. Neváhejte do auta přidat chladící box a do něj uložte připravené obědy a svačiny podle oblíbených chutí těch nejmenších. Důležité je také sbalit s sebou i jednorázové příbory, talíře, ubrousky a samozřejmě i úložiště na odpadky. Zásoba vlhčených ubrousků je pak základní výbavou každého spokojeného rodiče!
5. Určete si místo pro pauzy
Vždy je dobré naplánovat si všechny pauzy a zastávky ve vašem itineráři dopředu. Nejenže to bude velký pomocník pro řidiče, kteří se během pauzy mohou vyměnit nebo si dát kávu, ale i pro děti, které si protáhnou nohy z dlouhého sezení. Najděte si předem na mapě místa a odpočívadla, jejichž součástí jsou dětská hřiště nebo neváhejte zastávku spojit s krátkou procházkou po parku.
6. Mějte v záloze překvapení
Skvělým tipem, jak udržet pozornost a zároveň rozptýlit ty nejmenší jsou překvapení, které jim můžete přichystat cestou. Například pokaždé, když překročíte hranice nového státu nebo dosáhnete přednastaveného bodu ujetých kilometrů, vytáhněte novou hračku, knihu nebo svačinu. Cokoliv nového, bude pro děti zábavnou aktivitou, která je zase na chvilku jízdu udrží zaujaté a nadšené.
7. Vytvořte pro děti vlastní samoobsluhu
Jedním ze skvělých způsobů, jak zabavit děti, ale zároveň je učit samostatnosti, může být zřízení vlastní auto samoobsluhy, kde děti budou mít hned po ruce kompletní sadu aktivit, blok, tužku, sluchátka, knihu, láhev s vodou nebo třeba nějakou sladkost. Sami si tak budou moci během jízdy obsluhovat a vybírat si zábavu, na kterou budou mít náladu.
8. Mějte plán na spánek
Jízda vozem většinu dětí dříve nebo později uspí, a proto je dobré zaměřit si i na tuto (pro rodiče poklidnou) část jízdy. Naplánujte jejich šlofíky ve své automapě a snažte se po tu dobu nezastavovat například na čerpání paliva. Zároveň pořiďte dětem do auta polštář na krk, díky kterému si budou moci opřít hlavu. Klidně můžete vzít i jejich oblíbený polštářek nebo muchláčka z domova, aby se ve voze cítili maximálně pohodlně. Je však důležité, aby jejich poloha byla vždy vzpřímená a seděli bezpečně se zapnutým bezpečnostním pásem.
9. Připravte se na neočekávané
Jedno slovo: kinetóza. Jádro cestovní nevolnosti tkví v tom, že mozek matou informace, které dostává o poloze těla. Neví proto, jak udržet rovnováhu, což nervovou soustavu podráždí. Nejčastěji postihuje děti ve věku 2 až 12 let. Možná vaše ratolesti nikdy neměli s jízdou autem problémy, ale všechno může být jednou poprvé. Proto je důležité se i na tuto variantu připravit a mít v autě zásobu sáčků, ale také náhradního oblečení a vlhčených ubrousků.
10. Bezpečnost především
Než se vydáte na dlouhou cestu, objednejte svůj vůz na kontrolu do autoservisu, abyste předešli případnému defektu na cestách. Pokud k němu skutečně dojde, mějte po ruce veškerou dokumentaci a uložené v telefonu kontaktní údaje na vaši pojišťovnu a asistenční linku.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons
Autorka: Lucie Janotová
zatím s vnoučkem jezdíme na kratší trasy, ale má u sebe knížku, policejní auto, a vždy máme v zásobě kapsičku a čerstvé ovoce v boxu, taky křupky dětské. To on všechno rád. A cestou zpět většinou usne 🙂
Děti nemám, ale souhlasím, když cestujeme s neteřinkou.