Žije s vámi, ale píše si s jinou. Nevíte si rady? Jak to máte řešit, poradí Katarína Filasová.
Otázka:
S partnerem jsme spolu necelý rok. Mohu-li hodnotit sama za sebe, vztah nám klape, rozumíme si, sex máme skoro denně. Přítel přede mnou udržoval ryze milenecký poměr s jinou ženou. Podle něj nešlo o vztah, pouze o sex a vše ukončili poté, co mě poznal. Nyní mi přišel anonymní e-mail, že se s dotyčnou ženou můj přítel nadále stýká – nejspíš od ní. Chtěla jsem to hodit za hlavu, ale nejde to. Ve slabé chvíli jsem podlehla a podívala se mu do e-mailové pošty, kde měl několik zpráv od této ženy. Domlouvali si schůzku, ale nikdy se nepotkali. Nevím, co s tím mám dělat, jsem frustrovaná. Mám mu otevřeně říct, co se stalo? A pokud tohle můj partner dělá v období, kdy je vše v pořádku a já náš vztah vidím jako uspokojivý, co bude v budoucnu? Má smysl v něm vůbec pokračovat? 
Odpověď psycholožky Kataríny Filasové:
Na konci položená otázka, že pokud tohle partner dělá v období, kdy je vztah na začátku, co pak bude v budoucnu, mi přijde zcela na místě. Jestliže v době, kdy jsou partneři čerstvě zamilovaní, jeden z nich pokukuje po někom jiném, nabízí se pochybnost, jestli v budoucnu, kdy nebude vše tak růžové jako na začátku, ho tyto tendence opustí. Na druhou stranu však platí, že nic není černobílé. Já osobně vidím velký rozdíl v tom, jestli se přítel začal zajímat o jinou, novou ženu, nebo jako v tomto případě, vyplaval na povrch kontakt se starou známostí. Navíc, když ani není zřejmé, jak je to celé z jeho strany.
Kdybychom připustili, že partner jistý zájem o zmiňovanou ženu jeví, je důležité uvědomit si jednu věc. Často si říkáme, respektive myslíme, že vztah s někým je pouze na sex. Co však slýchám ve své praxi, mnohdy je v něm mnohem víc, než si lidé připouští: na druhém člověku (pro muže i pro ženy platí totéž) je něco přitahuje, druhý je něčím oslovuje, láká, přestože partnerský vztah spolu nemají. Když pak dotyčný potká ženu, která se mu jako partnerka zdá vhodná a začne s ní žít, může mít ze začátku dojem, že rozejít se s dívkou, která byla „jen na sex“ nebude žádný problém – „vždyť mezi nimi nic nebylo“. Nicméně když tento vztah skončí, leckdy zjistí, že mu něco chybí a že dotyčná žena pro něj znamenala víc, než si připouštěl. To ho může rozhodit. Najednou je v situaci, s níž si neví rady. Pokud opuštěná milenka navíc o kontakt usiluje, je přece jen dost těžké odolat. I když se s ní muž potká, klidně to však může být jen proto, aby se v sobě vyznal, ujasnil si, co cítí a co potřebuje. Což by mi přišlo užitečné a vůbec v tom nemusí být nic nekalého.
Proto bych toto téma rozhodně otevřela k diskusi. Moje zkušenost říká, že když se o věcech nemluví, každý z partnerů si vykreslí různé scénáře o tom, jak se věci mají, s realitou však mívají pramálo společného. Navíc nevyřešené věci mezi nimi stejně zůstanou ležet a dřív či později stejně vyplují na povrch. Proto se raději vždycky ptám. Co je důležité a na co často zapomínáme, je jít do této diskuse s nastavením, že skutečně chceme zjistit, jak se věci mají, ne že si uděláme svoji verzi „pravdy“, kterou se pak druhému budeme snažit dokázat. Prohlášení typu „ty máš určitě ženskou“, „já vím, že s ní spíš“, když ale ve skutečnosti nevíme nic, druhého akorát zaženou do kouta a situace jistě skončí hádkou a slzami, ať je pravda jakákoliv. Pokud se opravdu chcete dozvědět, jaká je realita, druhý musí mít pocit, že vám může říct vše, co prožívá a co se v něm odehrává. Jenom tak se můžete skutečně dobrat podstaty věci. 
Pak už samozřejmě záleží na vás, jak se rozhodnete. Co pro sebe budete považovat za přijatelné a co už nikoliv. Třeba se ukáže, že ve skutečnosti se jí váš partner bál říct ne, aby jí neublížil, a tak spolu šli jenom na kafe. Nebo naopak a jemu se opravdu nedaří z původního vztahu vymanit. Variant může být spousta. Názorů, jak věc řešit, si můžete vyslechnout spoustu, rozhodnutí, zda-li má smysl ve vztahu pokračovat, však musíte udělat sama. Každý jsme spokojený s něčím jiným a co je zrovna pro nás to vhodné, v tom nám bohužel nikdo neporadí.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account