Říká se, že přátelé jsou rodina, kterou si vybíráme. Ruku na srdce, kolik opravdových přátel v životě máte? Nemluvíme o těch na sociálních sítích nebo takových, kteří se objeví jen tehdy, když je vše zalité sluncem či ve chvílích, kdy něco potřebují. Skuteční přátelé jsou tu pro vás i ve špatných časech, a i když nemusíte být v neustálém kontaktu, víte o sobě a při každém setkání máte pocit, že jste se neviděli třeba jen pár dní. Takové přátele obvykle napočítáme na prstech ruky, ale to nevadí, důležitá je kvalita, nikoliv kvantita.

Přátelství je vztah jako každý jiný, proto je potřeba na něm pracovat a velmi důležité je vzájemné porozumění. Mnoho přátelství na celý život vzniká během školních let, možná proto, že v této době je pro nás snazší přátelský vztah navázat a budovat než v dospělosti. Máme více času se potkávat a získáme tak spoustu společných zážitků. Co však můžete udělat pro udržení přátelství po celé roky?

Komunikujte a naslouchejte

Předně udržujte kontakt, nemusíte si volat nebo psát každý týden, ale čas od času si o sobě dejte vědět nebo někam zajděte. Druhá věc je, abyste komunikovali otevřeně. Jsou věci, o kterých je těžké mluvit, ale mezi opravdovými přáteli by bariéry být neměly. Proto je důležité umět i naslouchat, nesoudit, prostě být jen dobrým a diskrétním posluchačem.

Udělejte si na sebe čas

Přiživujte své přátelství pravidelnými setkáními, osobními i virtuálními (pokud se třeba někdo odstěhuje do zahraničí). Když budete čekat na vhodnou dobu, tak se nedočkáte, zkrátka se domluvte, že si například každý druhý týden zvoláte, jednou za měsíc si zajdete na oběd apod. Když jste spolu, buďte skutečně přítomni, takže žádné neustálé sledování telefonu a dělání několika věcí najednou.

Projevujte uznání

Nebojte se vyjádřit, jak je pro vás dané přátelství důležité. Stačí třeba občas poslat milý vzkaz, i když se zrovna nejedná o den narozenin či svátku.

Dodržujte dané slovo

Slibovat něco, co předem víte, že nemůžete splnit, z vás spolehlivého přítele neudělá. Snažte se držet slovo, pokud to z nějakého důvodu opravdu nejde, přiznejte to. Důvěra je křehká věc, nepohrávejte si s ní. Platí to nejen s dodržováním slibů, ale také s udržením svěřených tajemství a informací

Umožněte přátelství, aby se vyvíjelo

Zájmy a priority se mohou měnit, tak to zkrátka přijměte a pokuste se novým životním fázím porozumět, nebo je alespoň akceptovat. Berte své přátele, jací jsou.

Dejte si navzájem prostor

Respektujte vzájemné hranice a potřebu času o samotě, pro rodinu, zájmy apod. Pravé přátelství nepotřebuje vykazovat majetnické sklony, naopak.

Oslavujte výročí

Věřte, že když pošlete přání k narozeninám, svátku či jiným důležitým událostem, hodně to potěší. A to i tehdy, kdy jste se třeba nějaký čas neviděli. Ukazuje to, že je pro vás dotyčný natolik důležitý, že si pamatujete, kdy slaví, případně vám stojí za tu chvilku věnovanou napsání pár slov.

Na nic si nehrajte

Buďte vždy sami sebou. Může se stát, že se ocitnete ve zcela odlišných prostředích, ale dejte si pozor, ať se nezačnete příliš přizpůsobovat. Není důvod, zachovejte si autenticitu.

 

Udržování dlouhotrvajícího přátelství vyžaduje trochu úsilí, ale hodně získáte. Vlastně se stačí řídit jednoduchým pravidlem: Buďte takovým přáteli, jaké byste sami chtěli.

Pokud vám přátelé v životě chybí, můžete se zkusit s někým seznámit podobně, jako když hledáte vztah. Je to jednodušší, než by se zdálo, například aplikace Take up pomáhá najít kamarády prostřednictvím zážitků a společných koníčků, navíc si ji teď můžete vyzkoušet v Mylou. Seznamky mnoha lidem nejsou příliš sympatické, ale pokud jde o kamarádství a nalezení někoho, s kým můžete sdílet třeba vášeň pro cyklistiku, může podobný pomocník fungovat celkem dobře.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, healthshots.com, ben.org.uk

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account