Pokud od svého dítěte často slýcháte věty typu: “Mně se nechce…, mě to neba…, mě to nezajímá…” Znamená to jediné. Vaše dítě není k dané činnosti, ať už se jedná o učení či domácí práce, motivované.  

Co to ta motivace vlastně je?

Motivace je síla, pohon, který nás žene dále a vybízí k činnosti. Určitě to znáte. Pustíte se do vysněné přestavby bytu či malování a najednou, jako byste rozkvetli. Věnujete přestavbě čas i energii. Jste motivovaní, protože toužíte vytvořit hezčí domov, baví vás to a vidíte v tom smysl.

Děti fungují stejně. Jsou motivované, důsledné a snaživé, pokud ve své činnosti vidí smysl (chápou, k čemu to je), baví je to, mohou svou činnost řídit a určovat.

Předem si musíme přiznat, že správně motivovat děti, je běh na dlouhou trať. Ale vyplatí se.

1. Ukažte, jaký má učení či pomáhání doma smysl

Každý z nás je spokojenější, když chápe, jaký má jeho činnost smysl. Nejsme stroje, které jen vykonávají příkazy a dále o nich nepřemýšlí. Snažte se vysvětlit či ještě lépe prakticky ukázat, k čemu se bude vašemu dítěti učivo hodit, jak jej může využít apod.

2. Respektujte jeho zájmy a silné stránky

Nechte dítě vybírat si takové koníčky a volnočasové aktivity, které je skutečně zajímají (nikoli vás). Nechte ho využívat to, v čem je dobré a co mu jde – je-li vaše dítě málo manuálně zručné, nenuťte jej dělat složité práce. Radši ať si vezme na starost např. nakupování.

3. Nechte dítě řídit svou činnost

Každý jsme při práci spokojenější, pokud si můžeme volit pořadí činností a způsob, jakým je vykonáme. Nechte své dítě rozhodovat o tom, zda si potřebuje nejprve odpočinout a pak se učit, nebo zda se bude nejprve věnovat češtině a přírodopis nechá na později. Respektujte také to, jak se dítě učí – někomu vyhovuje sedět u stolu jako přibitý a jinému skákat na posteli a u každého výskoku zakřičet vyjmenované slovo. Každý se prostě učíme jinak.

Pozor na zabijáky motivace. Jako rodiče můžeme motivaci svého dítěte také snížit a zabít v něm přirozený zájem o učení se, poznávání a zapojování se do chodu rodinu.

4. Slibování odměn a zastrašování tresty

Odměny či tresty fungují jen chvíli. Dítě se něco naučí s vidinou nového telefonu, a jakmile jej dostane, vesele vše zapomene. Navíc, když slíbíte odměnu jednou, musíte ji slíbit i podruhé a to není zrovna ekonomicky výhodné. Odměny a tresty také způsobují, že se dítě soustředí na slíbenou odměnu a samotnému učivu věnuje mnohem méně pozornosti.

5. Neustálá kontrola

Nikdo nemá rád, když mu někdo stále stojí za zády a kontroluje ho. Ani naše děti. Z kontroly jsou nervózní, a tak se toho naučí méně. Navíc kontrolou dítěti vzkazujete, že učení je nuda a nikdo by se mu nevěnoval s chutí a zájmem, pokud by nad ním nestál přísný kontrolující dozorce.

6. Toxické věty: “Prostě to musíš dělat, protože ti to říkám!”

Podobné věty dítěti vzkazují, že dané učení či činnost nemá smysl a musí se dělat jen proto, že to někdo nařídil. Jak reagujete vy, když vám něco nedává smysl? Prostě to neděláte, nebo děláte, ale jen s velkým odporem. A u dětí je to stejné.

Motivace je zkrátka hnacím motorem, který je třeba držet stále nastartovaný, aby vaše dítě zůstalo zapálené do poznávání světa a jeho fungování. Stýská se vám po dobách, kdy vás dítě doslova bombardovalo dotazy a pídilo se po každé maličkosti? Říkáte si, kam se poděly chvíle, kdy se vaše robátko snažilo v sobě odkrýt netušené nadání nebo se na ulici s každým zastavilo a nadšeně rozšiřovalo svou slovní zásobu? Tak to pojďte “vrátit”. My vám s tím rádi pomůžeme.

zdroj: www.sciohouse.cz

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account