Ve výživě miminka hraje v prvních měsících života klíčovou roli kojení. Mateřské mléko nic nenahradí, a tak není divu, že je kojení doporučováno lékaři i dalšími odborníky. Jakmile se ale děťátko přehoupne do batolecího věku a začíná objevovat spoustu dalších chutí, mnohé maminky tápou, zda a jaké mléko mu podávat.
Ve výživě dětí má mateřské mléko nezastupitelnou roli a je zdrojem látek důležitých pro správný vývoj. I proto by měla žena – pokud má možnost – výhradně kojit alespoň první půlrok života svého miminka. Většina maminek pak kojí ještě déle. Jenže co podávat děťátku poté, co doroste do batolecího věku a my jej odstavíme?
Dítě mléko potřebuje
Mezi 1. a 3. rokem života dítěte by měl být jeho jídelníček co nejpestřejší. Děťátko rychle roste, a tak by každá chybějící živina mohla ohrozit jeho správný vývoj. Mezi nejdůležitější látky patří mimo jiné železo, vápník a vitamin D, které jsou nezbytné nejen pro zdravý vývin kostí. Jenže podle údajů z lékařských studií nemají dostatek vitaminu D téměř dvě třetiny českých dětí a vápník pak chybí více než třetině těch nejmenších. Všichni víme, že zmíněné živiny najdeme v mléku. Jenže ne každé je vhodné právě pro batole.
Některé maminky podávají dítěti kravské mléko v domnění, že se v podstatě rovná tomu kojeneckému. Jenže ve skutečnosti kravské mléko svým složením plně neodpovídá výživovým požadavkům batolat (pozor, pro děti mladší 1 roku je kravské mléko zcela nevhodné). Především v sobě nemá dostatek vitaminu D, železa ani jódu. Navíc obsahuje příliš velké množství bílkovin, které není pro tak malé děti vhodné. Co s tím?
Batolecí mléko zajistí vše potřebné
Na trhu naštěstí najdete takzvaná batolecí mléka. Jak už název napovídá, jedná se o náhradní mléčnou výživu určenou pro děti od 1 roku, která je skvělým doplňkem pestré stravy dítěte. Kvalitní batolecí mléko dokáže v doporučeném množství 330 mililitrů denně dodat děťátku skoro 70 % doporučené denní dávky železa (kravské jen asi 25 %) a vitaminu D dokonce 90 %, zatímco kravské ani ne 2 %. Je tedy jasné, že z hlediska výživy batolecí mléko „vyhrává na plné čáře“.
Náhradní mléčnou výživu pro batolata můžete svému dítku podat například ke snídani a k večeři – dodáte mu tak všechny potřebné vitaminy a minerální látky. Musíte ale pečlivě hlídat, abyste zvolila opravdu kvalitní výrobek. Vyzkoušet můžete například Sunar Complex 3, který obsahuje optimální množství vitaminu D, vápníku, jodu i železa, ale navíc také důležité omega-3 mastné kyseliny, probiotickou vlákninu pro spokojené bříško batolete a mléčný tuk, díky němuž bude děťátku mléko chutnat.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account