Bez sexu prý žije pětina dospělých jedinců. Jak to zvládají? Pravděpodobně dost mizerně, vždyť milování k životu patří – a usnadňuje proplouvání partnerským vztahem. Jakým způsobem? Tyhle skutečnosti vás šokují!
Někteří lidé k sexu pociťují nechuť či rovnou odpor, jiní se ho dobrovolně vzdají proto, že nemají zájem se namáhat. Pak je tu taky skupina, která v milování vidí jenom nudu, proto se k němu uchyluje pouze tehdy, když vidí naději na založení rodiny. Tihle jedinci svoji energii radši dávají do svých koníčků nebo kariéry. Ale je to dobře?
V rámci partnerství obvykle mívají problémy, neboť se jen těžko potkají dva partneři, kteří nemají rozdílnou sexuální touhu. Pakliže k tomu přece jen dojde, a oba se dohodnou, že sex k životu nepotřebují, je všechno v pořádku. K tomu však dochází jen výjimečně.
Moc ani málo
Desítky studií dokazují, že frekvence sexu úzce souvisí se štěstím. Vědci z oblasti sociální psychologie potvrzují, že páry, které se milují alespoň jednou týdně, jsou šťastnější než ty, které sexu moc nedávají. Pohlavní styk tak prokazatelně zlepšuje partnerský vztah, a to hned z několika důvodů.
Bez čeho se Adam a Eva neobejdou?
Během milování tělo vylučuje koktejl hormonů, který se podílí na mnoha psychologických a fyziologických změnách. Ty pomáhají prohlubovat pouto mezi partnery a efektivně zvládat všemožné výzvy ve vztahu. Není tedy pochyb o tom, že intimita zvyšuje emocionální spojení mezi milenci. A pozor, k uvolnění oxytocinu, lidově známého jako „mazlící hormon“, stačí pouze 20sekundový kontakt kůže s kůží.
Oxytocin redukuje strach a stres, podporuje dobrou náladu, posiluje důvěru mezi lidmi, souvisí s intenzitou orgasmu, u mužů pomáhá pohybovat spermiemi, u žen signalizuje kontrakce dělohy a přicházející porod. (Po něm zase pomáhá děloze vrátit se do své předchozí velikosti.)
Něco jako digestiv a pojivo milenců
Díky sexu v těle stoupne i hladina šťastného hormonu endorfinu, který může pomoci snížit napětí ve vztahu. Jeho účinek přetrvává až 24 hodin po aktu. Zvyšuje spokojenost a posiluje sebevědomí. Zapomenout se nedá ani na dopamin, další úžasnou látku, jež se stará o dobrý pocit ze sebe sama.
Během orgasmu se navíc uvolňuje hormon prolaktin, jež vědci spojují s lepším spánkem. No, a pokud dobře spíte, zlepšují se i vaše kognitivní funkce, mezi které patří paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení či schopnost pochopení informací. V případě nedorozumění a hádek si tak nesrovnalosti snadněji a efektivněji vyříkáte – jako lidi. Tak co, ještě nemáte chuť se pomilovat?
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account