Stejně jako nás nemoci nečekaně postihují během celého roku, mohou nás postihnout i v čase dovolené, dokonce přímo v zahraničí. Svůj podíl na zdravotních problémech sehrává i léto, které je nejčastější dobou úrazů. Experimentujeme, zkoušíme nové aktivity a sporty a někdy i svoje vlastní hranice. Úrazy a další zdravotní problémy tak na sebe nenechají dlouho čekat. A aby nepříjemností nebylo málo, ještě jsme v zahraničí, v neznámém prostředí, často jen s omezenou slovní zásobou. Přemýšleli jste někdy o tom, kdo se o vás v případě zdravotních problémů v zahraničí postará a hlavně, kdo vše zaplatí?
Cestovní pojištění na prvním místě
Mluví se o tom sice dnes a denně, ale i přesto existuje řada cestovatelů, kteří to podceňují. Řeč je o cestovním pojištění. Zejména mladší lidé při cestách po Evropě cestovní pojištění opomíjejí. Řeknou si, že jako občané EU mají v Evropě bezplatnou zdravotní péči automaticky a co by se jim tak asi mohlo stát, že jedou na týden a budou jen na hotelu či pláži a ušetří pár stokorun. Někdy se však i poklidná dovolená může změnit v drama a dopadnout zcela mimo očekávání. Místo utracení několika stovek pak vedle zdravotních problémů musí cestovatel často řešit ošetření v rámci stovek tisíc, a to jen v tom lepším případě. V případě operačních zákroků a pobytu v nemocnicích je řeč o milionech.
„Cestovatelé nesmí zapomínat na fakt, že i v případě, že jedou jen na krátkou dovolenou, bez jakéhokoli adrenalinového sportu, je může cokoli nepříjemně zaskočit. Ať už jde o nečekanou bolest zubů, mozkovou či srdeční příhodu, akutní zánět slepého střeva nebo dokonce nehodu zaviněnou jinou osobou. Na tyto problémy se nikdy nemůžeme předem připravit, ale připravit na ně můžeme alespoň svoji peněženku, tím, že před cestou uzavřeme vhodné cestovní pojištění,“ říká Vít Suchý ze srovnávače ChytryHonza.cz.
Exotika bez cestovního pojištění? Bláznovství…
V žádném případě bychom ale neměli zapomínat na uzavření cestovního pojištění při cestách mimo EU a do exotiky. Naopak, měl by to být první krok, který před cestou podnikneme. Navíc jej bez problému sjednáme online. Nejprve si můžeme srovnat nabídky komerčních pojišťoven, která co nabízí a která nám vychází nejvýhodněji a pak už stačí jen klikat a vyplňovat údaje. Během několika minut máte v mailu vše potřebné, vše za naprosto symbolickou cenu a odlétáte s klidem a pocitem jistoty a bezpečí, který je k nezaplacení, a to přímo doslova.
Rozhodně se také před odjezdem do vzdálenějších destinací vyplatí absolvovat preventivní zdravotní prohlídky, ať už u stomatologa nebo obvodního lékaře. Získáme tak alespoň základní přehled o našem zdraví a budeme vědět, že jsme před odjezdem udělali vše a nic nepodcenili. Opomenout bychom neměli ani cestovní očkování dle zvolené destinace, někde se totiž může stát, že nás bez patřičného očkování do země ani nevpustí a jinde bychom zbytečně riskovali své zdraví.
Než vyrazíte na dovolenou
Absolvujte preventivní prohlídky, abyste minimalizovali riziko, že vás zaskočí nějaký zdravotní problém
Nechte se očkovat dle rizik destinace, do které cestujete
Uzavřete si cestovní pojištění
Uložte si do telefonu kontakt na asistenční službu pojišťovny i Český konzulát v dané zemi
Nezapomeňte si přibalit i lékárničku s náplastmi, ošetřujícími krémy, léky proti bolesti nebo na střevní problémy.
Cestovní pojištění se nemusí týkat jen zdraví
Pouze nejlevnější konfigurace cestovního pojištění postrádají i to, na co bychom neměli při cestování také zapomínat – připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví a majetku třetích osob, kdy pojišťovna uhradí neúmyslně způsobenou škodu za vás.
Pojištění se vztahuje na odpovědnost pojištěného vzniklou na zdraví nebo na životě poškozeného, včetně náhrady za bolestné a náhrady smrti, dále na poškození, zničení nebo ztrátu věci anebo například na krytí ušlého zisku poškozeného v důsledku snížení společenského uplatnění.
Z praxe se nejčastěji při letních dovolených jedná o případy poškození hotelového vybavení, zapůjčených kol apod.
Foto: Shutterstock