1922

Na úvod je nutné napsat: je zcela normální – a dokonce zdravé – že se páry čas od času hádají. Koneckonců, jste dva různí lidé, což znamená, že budete mít někdy různé názory. Možná už znáte některé techniky, jak bojovat „spravedlivým způsobem“, jako je používání výroků začínajících na „já“ a vyhýbání se jakýmkoliv vulgaritám. Možná si však neuvědomujete, že to, jak se chováte po hádce, může být pro současný stav vašeho vztahu stejně důležité jako to, co říkáte v zápalu okamžiku. Proto jsme pro vás sepsali situace, kterým byste se po hádce měli vyhnout, ať už jste to úplně přehnali, nebo jste v procesu „odpustit a zapomenout“. 

Co nedělat po hádce s partnerem:

1. Respektujte potřebu prostoru

Vztahový specialisté zdůrazňují, že když se jeden z partnerů cítí přemožen, nemusí být schopen zpracovat hned své myšlenky. Proto je důležité respektovat, když někdo říká: potřebuji pauzu. Může být přirozené pociťovat úzkost, pokud váš partner potřebujete trochu času na vychladnutí a utřídění si myšlenek – pokud k tomu dojde, párkrát se zhluboka nadechněte a přemýšlejte o tom, jak byste chtěli, aby se s vámi zacházelo, kdyby se role obrátily. 

2. Pozor na „všechno nebo nic“

Po bouřlivé hádce s partnerem se snažte zachovat otevřenou mysl. Uprostřed boje může být snadné sklouznout k jednostrannému myšlení. Psychologové říkají, že používání výrazů jako „ty vždy“ nebo „ty nikdy“ nevyřeší hádku, takže je důležité udělat krok zpět, jakmile věci vychladnou, a zkusit zvážit i pohled partnera.

Foto: Shutterstock

3. Neukazujte záda

Pokud po hádce potřebujete trochu prostoru, je to naprosto v pořádku. Jednou z největších chyb, které lidé dělají po hádce, ale je ignorace, říkají experti na vztahy. Pokud svého partnera ignorujete, může si myslet, že ho trestáte, což by ho mohlo přimět držet se zpátky v tom, aby vám v budoucnu řekl, jak se cítí. Místo ignorování jeho telefonátů nebo zpráv proto řekněte: „Moje emoce neustupují tak rychle jako ty tvoje, dej mi chvilku a pak můžeme probrat více.“ 

4. Nenechávejte si slova vyřčená v hádce ve svém arzenálu

Znáte přísloví: Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas? Držte se toho i po vaší hádce. Cokoliv, co v ní bude vyřčeno, by v ní také mělo zůstat a nemělo by vám to sloužit jako munice pro další neshody. Pokud totiž stejnou věc použijete jako argument během další hádky, může se vám snadno stát, že se budete stále točit v kruhu a nikam se neposunete. Frustrovaní pak budete oba!

5. Nevymlouvejte se, proč jste se hádali

Existuje milion věcí, ze kterých byste mohli hádku obvinit: špatný den v práci, bolest hlavy, málo spánku… Ve skutečnosti ale studie University of California Berkeley zjistila, že páry, jež nemají dostatek spánku se hádají častěji.  Přesto předhazování viny není fér vůči vám ani vašemu partnerovi. Hádky jsou o informacích. Pokud jste naštvaná, smutná nebo zraněná, to je informace, kterou váš partner potřebuje vědět. 

Foto: Shutterstock

6. Žádný sex, pokud se na to necítíte

Oba jste řekli „Omlouvám se“ a mysleli jste to vážně? Jenže ve vás stále převládají pocity smutku a frustrace? Pokud v této chvíli váš partner bude iniciátorem sexu na usmíření, protože bude chtít, abyste se cítili jeden druhému nablízku, ale pro vás je jít do toho to poslední, na co myslíte, neváhejte mu to říci: „Děkuji, že mě chceš mít u sebe, ale teď na to nemám náladu.“ Obejměte ho a řekněte mu, že určitě brzy zase budete spolu. Nikdy ho neodmítejte bez vysvětlení, protože to zraní jeho city. 

7. Nepoužívejte slovní spojení „Nemyslel jsem to tak“

Podle vztahových odborníků je toto slovní spojení přirovnáváno k použití gumy na permanentní fixu. Jediným výsledkem je, že se budete v problému točit tam a zpět v tom, co jste kdo řekl nebo neřekl, jak jste to myslela nebo nemyslela a to vás zabrzdí k najití nějakého řešení. 

8. Dejte mu pocit, že mu na vás záleží

Každá z náš chce partnera, který do nás bude investovat – a hádka může být známkou toho, že oba na svém vztahu stále chcete pracovat. Podle psychologů je pár odsouzen k záhubě, pokud během většiny hádek oba aktéři zvednou ruce a odejdou si po svých. Není to, že by se na věcech shodli, ale prostě je odmítají řešit. To znamená, že nechají vztah jít svou cestou a s největší pravděpodobností se stane, že nakonec se vydají svou cestou i oba aktéři. Pokud vám oběma stále stojí za to argumentovat za svůj vztah, pak jste stále na dobré cestě.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Megan Flemming, klinická psycholožka a sexuální terapeutka, Rachel A. Sussman, licencovaná psychoterapeutka a vztahová expertka, University of California Berkeley

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 měsíci ago

    Důležité informace

  2. Kristýna Štírová 1 měsícem ago

    Nejlepší je samozřejmě se nehádat. Ale ruku na srdce, někdy je to dost těžké, složité a komplikované. A navíc bouřka čistí vzduch, takže co si budeme povídat. A někdy to člověk ani nemyslí a hádka je na střeše. Mně třeba manžel poslal jednou odkaz zkrácený přes https://urluno.com/ a když jsem na to klikla, tak na mě bafla nějaká šeredná ženská a já se příšerně lekla. No, tak to jsem mu samozřejmě nemohla neříct, že mi to vadí. 😀

Napište komentář

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account