Až třetina českých prvňáčků má deformovaná chodila, trápí je například ploché nohy nebo vybočené malíčky. Příčinou jejich zdravotních obtíží je většinou nekvalitní a nevhodná obuv, která zabraňuje správnému postavení a funkci nohy.
Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok.
Viditelné příznaky
Pokud si vaše dítě často stěžuje na bolest nohou, nejprve se přesvědčte, zda není příčina v příliš těsných punčocháčích nebo v obuvi, která nemusí správně fixovat dětskou nohu, má špatnou velikost či je vyrobena z nevhodného materiálu.
Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, bez otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si nejste jistí nebo potíže potomka přetrvávají, vyhledejte pomoc odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vám vhodné cviky pro zdravé nohy, nebo navrhne rehabilitaci.
Co můžete dělat?
Pokud není noha zdravá, nemůže správně plnit svoji funkci při chůzi. Páteř je navíc vystavena vyšší zátěži, dává o sobě vědět bolestí, která je prvním příznakem toho, že není všechno v pořádku.
Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké. Obuv vybírejte pokud možno z přírodních materiálů. Dbejte rovněž na to, abyste dítě nepřetěžovali dlouhým chozením po tvrdém povrchu – například v supermarketu. Dobré je dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, což prospívá vývoji jejich nožiček.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account