Pro děti je důležité, aby si co nejdříve osvojily správné pohybové návyky. S jednoduchým cvičením můžeme začít už záhy na přebalovacím pultu, později udělá dobrou službu třeba overball. Jak vzbudit v dětech lásku k pohybu již od plenek?
V prvních měsících jde hlavně o vhodnou manipulaci a stimulací aktivních bodů. Už to, jakým způsobem rodič dítě zvedá, chová a manipuluje s ním, lze považovat za základ dalšího pohybového vývoje.
Už od plenek
S miminky můžeme začít cvičit už na přebalovacím pultu, například přetáčení, zvedání do sedu, leh na bříšku atp. U kojenců a batolat pak pozvolna usilujeme o podporu a rozvíjení pohybů, které odpovídají jejich psychomotorickému vývoji – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. To vše lze bez problémů procvičovat doma.
„Ať již s dětmi cvičíme na koberci nebo třeba na dřevěné podlaze, vždy je potřeba mít na cvičení vhodnou podložku, která má neklouzavý povrch a je trochu měkčí – můžeme využít třeba podložku na jógu. Naopak deky a jiné látkové podložky nedoporučuji, protože se krčí a mohou při cvičení spíš překážet,“ upozorňuje Kristýna Přibylová, zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen.
Tělocvična v kuchyni
A jaké pomůcky se dají při cvičení s batoletem v domácích prostorách dobře využít?
„Na spoustu cviků stačí jen vhodná podložka a dostatek fantazie a zkušeností rodičů. Pro zpestření je dobré využít overbal, na kterém můžeme s dětmi trénovat rovnováhu, posilovat zádové svalstvo jako základ pro lezení, zvedat ho vleže nožičkami a spoustu jiných cviků. Zábavná mohou být různá cvičení se šátkem nebo malými míčky (průměr cca 8–10 cm),“ radí Kristýna Přibylová.
Pokud máte doma víc místa, udělejte dítku malou opičí dráhu složenou třeba z klouzačky, přeskakování natažených ponožek, prolézání pod židlí, hodu míčkem do hrnce… Dráha jde vymyslet mnoha způsoby a uvidíte, kolik s ní s dětmi zažijete legrace!
Hurá do tělocvičny
A jaké jsou oproti domácímu cvičení možnosti v tělocvičnách vybavených pro tento věk? Kvalitní dětská tělocvična musí poskytnout vše, co je pro cvičení potřeba – prostor určený jen a pouze dětem, vyměkčenou podlahu, měkké prvky na „opičí dráhu“, spoustu pomůcek pro různé věkové kategorie, gymnastické nářadí vhodné pro děti, měkké prvky, pomůcky pro doplňkové aktivity, gymnastické nářadí atd.
„Zejména větší nářadí, jako jsou kladina, bradla nebo žebřiny, samozřejmě v domácnostech běžně nemáme, ale cvičení na nich je už pro děti od jednoho roku věku velkým přínosem. Proto je vhodné vyhledat takové zařízení, kde na nich s dětmi již od tohoto věku pravidelně cvičí,“ doporučuje Kristýna Přibylová.
Kombinujte
Výhoda domácího cvičení je v možnosti plánovat si čas dle režimu dítěte, počkat, až bude správně naladěné, respektovat jeho tempo. Na druhou stranu zde chybí kolektiv ostatních dětí, který je pro malé cvičence velmi motivující. Kromě toho se doma musíte spolehnout jen na svoje znalosti, nemáte se s kým poradit o vhodnosti vybraných cviků.
Proto je nejlepší kombinace obojího. V kolektivu se seznámíte s novými cviky a jejich správným prováděním, doma pak můžete vše s dětmi v klidu procvičovat vlastním tempem. Na cvičení v kolektivu určitě stačí docházet jednou týdně. V domácím prostředí se můžete věnovat cvičení s miminkem mnohem častěji – ať již cíleně, nebo třeba jen při hře či přebalování.
Pozor na načasování
„Při cvičení je třeba dát si pozor na únavu dítěte, která může vést k přetažení a následně k nechtěným úrazům. Kromě toho nesmí být dítě na cvičení ani hladové, ani nakrmené těsně před ním – obojí je špatně, protože hladové dítko nebude dobře naladěné a pravděpodobně bude cvičení bojkotovat nebo ho propláče. Naopak cvičení těsně po jídle může způsobit bolest bříška či blinkání,“ upozorňuje Kristýna Přibylová a připomíná, že úrazy často pramení také z nepozornosti rodičů při cvičení, kdy dítě dělá úkon, na který ještě není dostatečně fyzicky zdatné, a rodič si toho nevšimne.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Jak cvičit s miminky? Značka bezpečně!
-
Nejlepší dárky pro muže, kteří nic nepotřebují
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, dárky, tipy, vánoce
Nakupování pro muže se mnohdy může podobat výšlapu na osmitisícovku v žabkách. Ale než se začnete stresovat, vězte toto:...
-
Jak připravit děti na prázdniny? Vyzkoušejte rady zkušené psycholožky Pavly Koucké
MartinaRichterová||Rodina a vztahy
Huráááá prázdniny se blíží,“ jásají děti. Nám rodičům však dvouměsíční školní pauza přináší řadu starostí. Musíme vymyslet plán pro...
-
Kvůli sjednání pojištění nemusíte chodit na pobočku. Vystačíte si s internetovým bankovnictvím v pohodlí domova
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Kvalitní pojištění je důležitější než kdy dřív. Pandemie změnila nejen chování lidí, ale mnohým i hodnoty. Děti jsou najednou...
-
Domácí násilí: Palčivý problém, který se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím. Útočiště a pomoc najdou v novém centru
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, partnerství, zajímavosti, zdraví
Oběti domácího násilí najdou útočiště v novém centru organizace ACORUS. Služby jsou určeny také dětem a dospívajícím.
-
Právní poradna: 3. Soud o děti. Co potřebujeme vědět o alimentech?
Redakce Ženy s.r.o.||#, Rodina a vztahy, děti, rodina, tipy
A kolik platí? To je velmi obvyklá otázka od lidí, kteří vědí, že je žena rozvedená a zajímají se...
-
Dobroty ze spíže, které podpoří vaši chuť na milování
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Odmítáte dál nečinně přihlížet tomu, jak váš milostný život upadá? Vytaste silné afrodiziakální zbraně v podobě celeru, špenátu nebo...
-
„Táto, povídej!“: Jaká byla rodina Jana Wericha, který by dnes oslavil sto sedmnáct?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Předem si odpovězme, že ne tak milá jako jeho humor. „Skutečně národní umělec“ Jan Werich, bez jehož dobráckého úsměvu...
-
Spontánní početí je v dnešní době naneštěstí stále obtížnější. Jak je to s mužskou plodností?
KristinaGrey||Rodina a vztahy
Spontánní početí je v dnešní době naneštěstí stále obtížnější a počet párů, který se s tímto problémem potýká, dlouhodobě...