Odčervení psů a koček patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen svoji kočku, ale zabráníme i případnému nakažení dětí a ostatních členů rodiny. Ne každý chovatel odčervuje svého psa nebo kočku dostatečně často. Zejména u koček to bývá problém. Ty městské se ven z bytu dostanou málokdy, o ty venkovské se tak moc nepečuje, přitom riziko jejich nakažení je vysoké.

Vnitřní paraziti žijí uvnitř hostitele, tedy ve střevu, v krvi, plicích nebo jiných tkáních. U psů a koček se nejčastěji setkáváme s výskytem giardie, kokcidií, plochých červů neboli tasemnic a oblých červů, kam řadíme hlavně škrkavky nebo tenkohlavce. Tito parazité napadají především trávicí trakt. Nejčastějšími projevy jsou pak časté průjmy, hubnutí, nekvalitní srst, svědivost konečníku a u škrkavek i kašel, zvracení a „nafouklé“ bolestivé břicho. Napadení nejvíce trápí mláďata, která ještě nemají dobře vyvinutý imunitní systém a dostatečné energetické rezervy. Kvůli přenosu některých parazitů z matky na potomky (placentou, kojením) jsou také vystavena většímu infekčnímu tlaku. 

Když váš čtyřnohý mazel spolkne vajíčka škrkavek, u mláďat se vylíhlé larvy dostanou ze střeva krví do plic a kašlem zpět do střev, kde dospějí a produkují vajíčka. U starších a odolnějších často cestu do plic a střev nenajdou. Takové larvy zabloudí do jiných tkání, a aby nebyly napadeny imunitním systémem, vytvoří si speciální obal a takzvaně encystují. 

Co doporučují veterináři?  

Vyšetřením trusu odhalí vajíčka parazitů a podle výskytu parazitů v regionu veterinář poradí, jak často odčervovat. Doporučuje se minimálně co 3 měsíce, tj. 4x za rok.

Čím odčervovat?

Rozhodně odčervujte krátce při mrouskání nebo v březosti, tím ochráníte mláďata. Riziko nakažení je vysoké také u koťat, u lovících koček, u zvířat krmených syrovou stravou a vždy v zamořeném regionu. V tom případě odčervujte častěji. Přípravky na odčervení žádejte u vašeho veterináře, nebo si v lékárně kupte pohodlné a vysoce účinné Dronspot pipety pro kočky.

Dronspot 30 mg/7,5 mg pro malé kočky 

Dronspot 60 mg/15 mg pro střední kočky
Foto: archiv
Otestujte tyto produkty s námi!
*enzo* Pro kočky do 2,5 kg otestujte ZDE.
*enzo* Pro kočky od 2,5 do 5 kg otestujte ZDE.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account