Diagnózu vadného držení těla má podle fyzioterapeutů třetina školních dětí. Drobné neduhy nejsou při správném životním stylu trvalé a během dospívání mizí. Kvůli dlouhému sezení ve škole, nedostatku pohybu i přetíženým aktovkám však přibývá dětí se skoliózou.
Sedavý způsob života už v dětském věku a současná opakující se akcelerace růstu dítěte jsou hlavními příčinami zborcení páteře. Skolióza velmi často vzniká v pubertě v době akcelerace růstu dítěte. Vzniká v době, kdy kosti rostou rychleji, než svaly stačí sílit a růst, tudíž svaly nestačí držet napřímenou páteř proti gravitační síle Země. Nějakou vadu zad, které si všimne oko fyzioterapeuta, má téměř každé dítě zhruba od páté třídy. Ve většině jde o problémy, které jsou přehlížené a bolestivě se projeví až později.
Sedíme už od dětství
Odstáté lopatky a vypouklé bříško předškolních dětí nejsou žádnou tragédií. Ty mají tendenci se samy s nástupem hormonů testosteronu v prvních dvou třídách základní školy spravit. Díky dostatečnému pohybu se klukům začnou rýsovat svaly a holčičky z bříška vyrostou. Této samoregulaci však výrazně překáží sedavý způsob života, proto je nutné, aby děti dlouhé sezení ve školních lavicích kompenzovaly volnočasovým pohybem.
Zlom nastává při nástupu do první třídy, kde je dítě povinno sedět na židli. Nesprávný výběr aktovky i vybavení dětského pokoje pak mohou být dalšími faktory, které na dětskou páteř působí.
Nepodceňujte výběr aktovky
Děti na prvním stupni nosí v aktovkách 20 až 25 procent své váhy. To je stejné, jako by dospělý člověk o hmotnosti 70 kilogramů několikrát denně přenášel zhruba 15kilové břemeno. Hmotnost aktovky hraje v motorickém vývoji dítěte významnou roli. Sama o sobě by měla být co nejlehčí, optimálně 800 až 1200 gramů, ergonomicky polstrovaná na zádech a se širšími ramenními pásy, které lépe roznášejí váhu na celá ramena a záda.
Na dítěti by měla horní hrana aktovky dosahovat výšky jeho ramen. U vhodných aktovek lze tuto výšku nastavit. Pokud není výška dostatečná, aktovka táhne tělo příliš dozadu a bederní páteř je prohnutá. Váhu aktovky dítě vyrovnává tím, že předsune ramena a hlavičku a začne se hrbit. Prvňáčkům bych určitě doporučila pevnou aktovku, dítěti od třetí třídy už je možné pořídit kvalitně vypolstrovaný, na zádech zpevněný školní batoh.
Nemusí jen sedět
I kdyby děti ve školních lavicích seděly správně, hodina je dlouhá, židle tvrdá a tzv. statická zátěž svaly unavuje, takže se dítě po čase začne hrbit a bortit. Výborné by bylo, kdyby děti mohly sedět na míči, občas si zahopsat a protáhnout svaly podél páteře. To je ve třídě během výuky nereálné, ale pro domácí přípravu je míč skvělý. Páteř a svaly zatěžuje dynamicky, takže i sed je malým cvičením. Existuje přitom více možností, v jaké pozici se učit. Mnoha dětem například vyhovuje ležet na břiše na zemi. Zvládá-li v této pozici i psát, nebraňte mu, protáhne si bederní páteř, kterou u stolu hrbí na opačnou stranu.
Foto: Shutterstock
Diagnózu vadného držení těla má podle fyzioterapeutů třetina školních dětí: nepodceňujte výběr aktovky!
-
Mají tělesné tresty v moderní východě dětí své místo?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Jen málokteré téma dokáže rodiče rozdělit na dva nesmiřitelné tábory jako právě tělesné tresty. Jedna skupina si myslí, že...
-
40 dní korona-karantény s malým autistou. Utekli jsme do lesa
KristinaGrey||Rodina a vztahy, děti, inspirace, zdraví
Joachim je můj pětiletý syn a trpí poruchou autistického spektra. Žijeme v Praze v klidné části Dejvic, a to...
-
Nápady na dárky aneb jak zvládnout předvánoční stres
Blogerka Michaella||Rodina a vztahy
Období svátků, je obdobím, na které se většina z nás těší celý rok. Na chvíli se konečně zastavíme od...
-
Co všechno ovlivňuje možnost počít potomka? Na vině může být mobilní telefon nebo nedostatek spánku
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Mobilní telefon v kapse má negativní vliv na mužskou plodnost. Většina mužů toto tvrzení považuje za mýtus a nepřipouští...
-
Jak dlouho nám trvá postavit se po rozchodu na vlastní nohy
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Rozchod či rozchody patří k těm nejtěžším zkouškám, které nám život chystá. A nezáleží na tom, jak jste byli spolu...
-
Jak partnerovi říct, že toužíte vyzkoušet erotické hračky? Volte politiku upřímnosti
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Sexuální hračky se staly výnosným podnikáním. Proč? Sex už dávno není tabu – a pomůcky usnadňují dřív se dostat...
-
Podle čeho poznáte, že vás bývalý partner miluje i po rozchodu
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Rozchody nikdy nejsou snadné. Ve skutečnosti je opuštění člověka, kterého milujete, jednou z nejtěžších věcí. Jste teď čerstvě po...
-
Co vyzkoušet při vašich postelových hrátkách? A čemu se raději vyhnout?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Rádi v sexu experimentujete a vždy jste připraveni vyzkoušet něco nového? Pak vězte, že některé trendy byste raději měli...