Sociální média a další digitální platformy hrají v životě mnoha dětí obrovskou roli. Slouží jako virtuální místo pro setkávání s přáteli, zdroj zábavy nebo nástroj učení. Pro některé se však může používání sociálních médií stát všestranným, stresujícím nebo dokonce nebezpečným prostředím. Dobrou zprávou je, že odborníci identifikovali některé účinné způsoby, jak pomoci dětem s navigací neustále se měnícího digitálního světa. Neváhejte použít naše tipy, abyste zajistili, že děti a technologie zůstanou zdravou a bezpečnou kombinací, která je spojí se světem kolem sebe.

6 tipů, jak pomoci dětem rozvíjet zdravé digitální návyky:

1. Sestavte si rodinný mediální plán

Stanovení pravidel týkajících se používání digitálních technologií je alfou a omegou úspěchu. Důležité na plánu ale je, že se na něm shodnete s vašimi dětmi společně. Promluvte si o tom s nimi a zjistěte, jaké aktivity na internetu je baví nejvíc a proč. 

2. Vytvořte si časy a místa, kam technologie nebudou mít přístup

Zvolte si čas, který celá rodina bude na takzvaném „digi detoxu“. Ideální čas je například během jídla nebo před spaním. Pro mladší děti pomáhá mít konzistentní časy, kdy se mohou věnovat svým tabletům, a hlavně časové limity. Časovače omezení konzumace digitálních technologií jsou součástí většiny telefonů, počítačů nebo tabletů.

Foto: Shutterstock

3. Mluvte spolu

Neváhejte si se svými dětmi povídat o tom, co je (nejen) na sociálních sítích baví, motivuje a jaké aktivity je zajímají. Diskutujte o novým oblastech vzdělávání, zábavných objevech nebo výzvách. Zeptejte se například na to: Co se ti líbí na sociálních médiích? Jak se cítíš, když jsi sama/sám na sociálních sítích? Co tě na nich baví atd. ? Tím vším podpoříte otevřenou diskuzi o tématu internetu a vaše děti nebudou mít v budoucnosti obavu zajít za vámi s jakýmkoliv svým postřehem.

4. Nastavte dobrý příklad

Zahrňte do vašich rozhovorů vlastní zkušenosti s používáním sociálních sítí. Uvědomte si, že vy jste jejich vzory a pokud vás denně vidí s telefonem nebo tabletem v ruce, mají pocit, že je to zcela normální. Proto se snažte využít společný čas vždy i jinými činnostmi než je právě internet. 

5. Zkontrolujte nastavení

Když vaše dítě nebo dospívající začne být aktivní na sociálních sítích nebo například při hraní online videoher, je důležité nastavit ochranu osobních údaji na tu nejbezpečnější úroveň. Zároveň si promluvte se svými dětmi o nastavení bezpečnostních pravidel a mějte díky aplikacím přehled o tom, jak a s kým jsou v kontaktu.

Foto: Shutterstock

6. Sledujte impulzy toxického používání

U adolescentů by nadměrné používání sociálních sítí mohlo znamenat odklon od oblíbených koníčků nebo přátel. U mladších dětí pak snadno může dojít k projevení nedostatku zájmu například o sport nebo eliminaci spánku. Proto by pro vás měl být jakýkoliv takový impuls červenou vlajkou k nastavení změny pravidel.

Foto: Shutterstock

Zdroj: American Academy od Pediatrics, Wikipedia Commons, WHO

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Iva Pekařová 8 měsíců ago

    Už jsem ani tu svou starší dceru nemohla vidět jak je furt a neustále u toho počítače. Jí to snad přiroste k rukám. No ještě že máme mladšího syna, s ním je ještě větší sranda. TEda není když kupujeme kii-baa kosmetiku, to vždy peněženka zapláče, ale tak chceme pro naše to nejlepší.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account