Klára Hrdá založila v roce 2015 iniciativu pro podporu přírodního zahradničení a svobodného sdílení osiv. Inspiraci našla v Americe a Francii, kde fungují semínkové knihovny již delší dobu. Kromě možnosti výměny nikterak neošetřených semínek podporuje spolek také osvětu a vzdělávání v oblasti zahradničení. Letos se stala Klára jednou z účastnic Women in Tech, speciálního vzdělávacího programu Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) Hospodářské komory České republiky a společnosti Huawei, který prostřednictvím mentoringu, workshopů a vzdělávacích akcí pomáhá ženám posunout jejich projekty na další úroveň.
Jak byste několika slovy popsala Váš projekt? Kdy a proč jste s ním začala?
Můj projekt Semínkovna EDU vychází z občanské iniciativy Semínkovna, kterou jsme založila před 9 lety. Myšlenka na vzdělávací platformu vznikla před 3 lety, kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a rozhodla se budovat vlastní projekt. Zároveň jsem cítila, že v této oblasti je potřeba něco udělat, jelikož znalost domácí produkce semínek je velmi malá a zároveň lidé měli poptávku po tom budovat svou soběstačnost, pěstovat si zdravé potraviny apod. Vzhledem k době okolo Covidu jsem se rozhodla využít možnosti on-line vzdělávání k tomu, abych mohla šířit alespoň základy potřebné pro domácí semenaření. V tuto chvíli se stříhá můj první kurz, který bych ráda uvedla do prodeje do konce roku. Postupně bych nabídku vzdělávání chtěla rozšiřovat o další kurzy pro různé cílové skupiny a také o další témata. Mým cílem je mít komplexní vzdělávací program určený pro různé věkové kategorie od dětí po seniory.
Proč milujete svoji práci, co Vás pohání a motivuje?
Tuto práci beru jako své poslání. Znalost produkce vlastních semínek považuji za jednu ze základních znalostí, kterou by měl mít každý z nás. Jak se říká, zahradničení je důležité, ale semenaření je zásadní.
Na jaký úspěch v rámci Vašeho podnikání jste nejvíce hrdá?
Můj projekt se teprve rodí, ale hrdá jsem například na úspěch v závěrečné soutěži projektů, která se konala v rámci Akademie pro budoucí podnikatelky – AWE od BPWČR 2022, kde jsem obsadila první místo. Se svým projektem jsem se dostala i do akcelerátoru EWA od EIT Food 2022, kde jsem skončila třetí. Na třetí pozici jsem byla i v soutěži Udržitelných projektů 2024. Můj projekt byl i v semifinále cen SDG´s v roce 2022.
Co byste poradila ženám, které chtějí začít podnikat?
Aby se nebály začít. Myslím, že ideální cestou je projít některou z akademií pro budoucí podnikatelky, kde je možné získat základní informace, podporu a nové kontakty. Zásadním posunem pak mohou být akcelerátory. Co bych za sebe určitě doporučila, to je spolupráce s mentorem či mentorkou, což vás může posunout na míle kupředu.
Co pro Vaše podnikání znamenají moderní technologie?
Svoji vzdělávací platformu jsem se rozhodla budovat částečně v on-line světě, jelikož jsou tak informace dostupnější širšímu publiku kdykoliv a kdekoliv. Moderní technologie určitě přinášejí usnadnění práce i snadnější komunikaci, bez které bych se neobešla.
Jaké jste měla očekávání, když jste do programu Women in Tech (WIT) vstupovala a byly naplněny?
Jelikož jsem již dříve akcelerátorem prošla, těšila jsem se zejména na spolupráci s mentorem, ale i na podporu komunity, školení a networking. Jelikož v současnosti čelí moje síť i výzvám v podobě nově připravované legislativy, musím ocenit velkou podporu od komunity v rámci WIT.
Co Vás nejvíce na programu překvapilo?
Vyzkoušela jsem si pitch před porotou v angličtině, což pro mne byla velká výzva i skvělá zkušenost.
Jak program Women in Tech konkrétně pomohl Vám? Proč byste doporučila i dalším českým ženám zapojit se do programu?
Je pro mě neustálým zdrojem inspirace a velká příležitost posunout se dál a získat nové zkušenosti. Ocenila jsem i školení ohledně LinkedIn, které mi pomohlo lépe se orientovat v této síti a jejích možnostech.
Zdroj/autor: Redakční text a Women in Tech
Foto: se souhlasem Kláry Hrdé