Narodil se v Iráku, kde žil takřka do puberty. Možná by bylo ale přesnější říci, že přežíval, protože většinu jeho dětství ovlivnila válka. Když se dnes Marva Shammy zeptáte, jak by vyjádřil své dětství, jeho odpověď zní strach. Naštěstí nerezignoval na život a víru v lidi a dnes prostřednictvím své platformy Flowberry a školy Flow pomáhá rozvíjet talenty a týmovou dynamiku.

„Marva znám už několik let, vím o něm hodně, ale svým vystoupením na TEDx mě dostal. Je otevřený a empatický, což se prolíná celým rozhovorem a já si jeho upřímnosti moc vážím,“ prozrazuje Eva Čejková, proč byste si rozhodně neměli nechat ujít poslech tohoto podcastu a videa ze série Talků (z)lomu.

Život ve věčném strachu

„V životě je pár věcí, které si člověk zkrátka nevybere,“ říká hned v úvodu rozhovoru Marv Shamma. Je to tak, žít ve válce si lidé rozhodně dobrovolně nezvolí. Marv v bojích prožil takřka celé dětství a bohužel se mu nevyhnula ani zkušenost s násilím a zneužíváním. Jeho otce, jelikož je Kurd, odvedli a uvěznili, rodina o něm dlouhou dobu neměla žádné zprávy a na Marvově mamince ležela největší tíha odpovědnosti, jak za něj, tak i za jeho tři sestry. „Maminka celou rodinu obdivuhodně držela, ale potřebovala i mou pomoc,“ vzpomíná Marv. Velmi brzy tedy přišla chvíle, kdy musel odložit hračky a pomoci, protože v tom byli sami. Jen on, maminka a jeho tři sestry. „Byla to doba života mezi láskou a strachem. Neustále si uvědomujete, že se kdykoliv můžou otevřít dveře, odvezou vás a zabijí.“

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Nový život v jiné zemi

Marvův otec se nakonec z vězení dostal asi po třech letech, značně pohublý a odhodlaný dostat rodinu pryč. Jasnou volbou se stala Česká republika, kde dříve studoval. Marvovi bylo tehdy 12 let a musel znovu bojovat. Tentokrát ne o přežití, ale s kulturními a společenskými výzvami i jazykovou bariérou. „Rok jsem zápasil s češtinou, neviděl jsem důvod se jí učit. Pak jsem ale zjistil, že je to velmi logický jazyk a já vždy ve všem potřebuji vidět logiku. Začal jsem tedy objevovat krásu tohoto jazyka,“ přiznává s tím, že vůbec nejprve nechápal, proč je sem otec vzal, ale dnes je mu za to neskutečně vděčný.

Více příležitostí pro ženy, mají něco, co mužům chybí

Asi málokdo si zažil tolik zlomových okamžiků, a to bohužel hlavně v tom špatném slova smyslu. Marv proto dodnes chodí na terapie a rozhodně se za to nestydí. „Není potřeba bát se o tom mluvit. Určitou formou terapie pro mě vždy byl i sport a meditace. K té mě přivedla maminka již v dětství.“ Marvovi rodiče, ač překonali opravdu těžká období, dnes spolu již nežijí. Především otcovy vzorce chování vedly k tomu, že i Marv s ním má, jak sám říká vztahy pouze korektní. Maminka je pro něj naopak hrdinkou a i na ostatní ženy se dívá z jejího pohledu. „Nejraději bych jí postavil sochu ze zlata za to, co dokázala a zvládla.“ Možná i proto by Marv rád viděl více žen na důležitých a vyšších postech. „Ta jemnost, která přichází společně se sílou a energií uvnitř, tu muži zkrátka nemají.“

Vzdělávání budoucnosti

Kromě toho, že dnes působí Marv Shamma jako řečník a leader, je také milovníkem technologií a především hrdým otcem. I oni byli částečně inspirací k tomu, že v září loňského roku otevřel velmi specifickou základní školu Flow. Ta prozatím funguje jako malotřídka, ale má s ní velké plány včetně expanze nového systému výuky do zahraničí. „Lidé často hledají své životní poslání, pro mě se jím stalo vytvářet ostatním podmínky, aby mohli růst a našli v sobě to nejlepší. A kde začít jinde než u dětí,“ přibližuje Marv důvod, proč se vrhl do tak bouřlivých vod. Odměny se mu ale již dostává, dětem se vůbec nechce ze školy domů.

„Plní se mi sen. Do budoucna bych rád, aby každé dítě, dostalo možnost studovat, i když žije třeba v Africe. Bylo by skvělé, kdyby za několik let byly školy Flow v různých zemích, získali jsme akreditaci pro školku, základní i střední školu a vytvořili takovou planetu Flow. Ta bude zahrnovat například i institut pro učitele nebo akademii pro rodiče. Mojí vizí je připravit děti na jakoukoliv budoucnost,“ uzavírá Marv a my mu držíme palce, aby jeho velké plány vyšly.

Podívejte se na další zajímavé rozhovory Talku (z)lomu na našem YouTube kanále nebo na Streamu. Vše si můžete poslechnout také jako podcast na dostupných platformách.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Velmi zajímavý rozhovor.

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    to je teda síla, obdivuji

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Evi, děkujeme za zajímavý rozhovor 🙂

  4. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Hodně silný rozhovor.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account