To, pokud člověk umí programovat, otevírá mu to velmi mnoho dveří k obrovským možnostem a příležitostem. Není to jen dovednost, ale také cesta k úspěchu. Proč stojí investovat svůj čas a peníze do učení se programovat?

V této době proniká technologie do každé sféry našeho života. Takže učení se programovat rozhodně nevyjde nazmar, časem to možná bude i taková nezbytnost. Programování není jen o psaní kódu, ale o rozvoji kritického myšlení, tvorbě inovativních řešení a adaptaci na neustále měnící se technologické prostředí. Je to dovednost, která má hluboký dopad na každodenní život a nabízí nekonečné příležitosti. Nejenže má člověk velmi vysokou šanci zaměstnat se, ale jeho kariérní růst může být obrovský, ale samozřejmě velkým lákadlem jsou i peníze. V tomto článku se podíváme na několik důvodů, proč je učení se programování v dnešní době tak důležité. Díky kurzům programování se dnes může naučit programovat každý a zahájit tak svou cestu k úspěchu.

Proč byste se měli učit programovat?

Možná si právě teď kladete tuto otázku. K čemu by vám to bylo, proč je to dobré. No odpovědí na to je dost. Tak například taková jedna z velkých výhod je to, že na sobě můžete neustále pracovat.

Život je o tom, aby člověk neustále něco dělal, učil se a posouval tak své hranice. No a právě i v této sféře je to možné. Doba se stále posouvá, pořád se něco mění, přibývá, takže v tomto případě se budete muset stále v něčem učit nebo zdokonalovat. Programování není jen o kódu, ale také o logickém myšlení a analyzování problémů. Pokud se naučíte programovat, pomůže vám to rozvíjet různé dovednosti, které vám pomohou v různých oblastech života, od řešení každodenních problémů až po složité strategické úkoly.

Dalším z velmi podstatných důvodů, díky kterému se lidé začínají věnovat programování a celkově sféře IT je, že si chtějí zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu práce. V dnešní digitální ekonomice, kde se technologické inovace stávají hnací silou ekonomického růstu, je znalost programování stále více žádaná. Takže znalost kódů a podobně vám dává výhodu, která může rozhodovat o tom, zda budete mít přístup k lepším pracovním příležitostem nebo kariérnímu postupu. Znalost programování není jen přidanou hodnotou, ale často se stává klíčovým kritériem při výběru kandidátů na mnohé pozice. No a snad ani nemusíme mluvit o tom, že technologie zde vždy byly i budou, takže tyto pozice budou vždy žádány.

No a takovým posledním důležitým kritériem je i honba za lepším životem a finanční situací. Například takoví programátoři patří mezi nejžádanější a nejlépe placené profese na trhu práce. S rostoucí poptávkou po softwarových řešeních se otevírají široké možnosti pro kariérní růst a spolu s nimi i vysoké výdělky. Nesmírnou výhodou je i pracovat odkudkoli na světě a také na vlastních projektech. Programování vám dává svobodu a flexibilitu v práci, což je v dnešní době také velmi důležitým a lákavým benefitem.

Foto: Unsplash

Čím a jak začít?

Začít s programováním nemusí být obtížné. Důležité je najít správný způsob, který pro vás bude nejefektivnější.

V první řadě je nejpodstatnější to, aby si člověk určil, ve kterém jazyce se chce na začátek naučit programovat. Ale tuto pozor, obecně se doporučuje začít těmi jednoduššími věcmi, takže v tomto případě je pro začátečníky ideální programovací jazyk, například Python.

Python nabízí jednoduchou syntaxi, což jej činí vhodným pro začátečníky, ale je dostatečně silný na to, aby byl využíván i v profesionálním prostředí.

No a pokud jste si již vybrali jazyk, se kterým chcete začít, následně můžete hledat ty nejlepší cesty, jak se za co nejrychlejší čas efektivně naučíte pracovat v daném programu a pochopíte podstatu programování. Takovými nejpopulárnějšími se v této době staly online kurzy programování, které vás postupně zavedou do základů programování. Jejich výhoda je, že se můžete učit kdykoli budete mít čas a chuť a také i vlastním tempem.

Také si mnoho lidí vychvaluje i učení se prostřednictvím platformy YouTube, kde je mnoho různých videí. Také si můžete zakoupit nějaké knihy, které vám budou sloužit jako příručka k teoretické části.

Ale co nejvíce podstatné v tomto směru je, abyste všechny vědomosti aplikovali do praxe. Určete si nějaký projekt, například že naprogramujete nějakou jednodušší webovou stránku a postupně na ní se budete učit ty věci od základů a později, pokud naberete více zkušeností, můžete tuto stránku vyšperkovat do té nejlepší formy. Jen díky praxi se budete moci posouvat dál, takže nebojte se toho a zkoušejte.

Několik tipů pro váš úspěšný start:

  • Stanovte si realistické cíle: Nenechte se odradit, pokud se vám nepodaří zvládnout všechno hned. Začněte s malými kroky a postupně se propracujte k náročnějším úkolům.

  • Buďte trpěliví: Učení programování vyžaduje čas a úsilí. Nenechte se odradit případnými neúspěchy a spíše je vnímejte jako příležitost k učení a zlepšování se.

  • Učte se zábavným způsobem: Existuje mnoho online her a aplikací, které vám umožní učit se programování hravou formou. Bude to pro vás zábavnější a možná se i rychleji některé věci naučíte.

  • Zapojte se do online komunity: Spojte se s ostatními programátory, sdílejte své zkušenosti a učte se od sebe navzájem.

  • Najděte si mentora: Zkušený mentor vám může poskytnout cenné rady a pokyny na vaší cestě za ovládáním programování.

Několik oblastí, kde se mohou programátoři zaměstnat

S rychlým tempem technologického pokroku, který zažíváme, je důležité si uvědomit, že kariérní možnosti pro programátory jsou téměř neomezené a hlavně velmi zajímavé. Pokud se ptáte kde se může programátor zaměstnat, tak například zde naleznete několik zajímavých oblastí:

  • Vývoj softwaru – navrhují, vyvíjejí a testují různé typy softwaru, od webových aplikací a mobilních her až po komplexní systémy pro firmy.

  • Kybernetická bezpečnost – programátoři s expertizou v oblasti kybernetické bezpečnosti chrání počítačové systémy před hackery a kybernetickými útoky.

  • Umělá inteligence – podílejí se na vývoji a implementaci umělé inteligence v různých oblastech.

  • Věda a výzkum – své uplatnění si najdou také v oblasti vědy a výzkumu, kde se podílejí na vývoji nových technologií a řešení.

  • Vzdělávání – programátoři se mohou stát i pedagogy, kteří učí programování na různých úrovních, od základních škol až po univerzity. Nebo také mohou být jedněmi z těch, kteří pro veřejnost zajišťují kurzy programování a svými znalostmi přispívají do vzdělávání jako lektoři a mentoři.

 

Zdroj: Skillmea

Foto: Unsplash

Tagy:
2 Komentářů
  1. Iva Pekařová 2 měsíce ago

    Tak jako určitě je fajn v životě najít nějaký koncept který vás někam posune, ale zase nutně to nemusí být práce, ne? Já jsem úspěšná žena v domácnosti a ráda se starám třeba i o blbé kurníky pro slepice. Nepřijde mi však že kvůli tomu jsem nějak perzekuovaná společností.

  2. Iva Pekařová 2 měsíce ago

    Manžel se také naučil jako mladý programovat a dnes říká že to bylo jeho nejlepší rozhodnutí. Pak se začal rozšiřovat a dnes už vlastně musejí někam do větších kanceláří. Já jsem měla sehnat někoho na stěhování firem jelikož oni dělají nějaký projekt a nejsou vůbec na tu organizační složku nastavení.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account