Proč jste se rozhodla založit nadační fond Mama Foundation?

Martina Koudelková žije v Liberci se dvěma syny a manželem. Spolu s ním vede tři fungující firmy v oblasti stavebnictví, realit a marketingu. Kromě podnikání se rozhodla i pomáhat. Navíc to dělá trochu jinak než ostatní – chce mít kontakt s těmi, kterým pomáhá. Dnes plní přání seniorům, onkologicky nemocným dětem nebo lidem s pohnutým osudem.

7 otázek pro Martinu Koudelkovou

Proč jste se rozhodla založit nadační fond Mama foundation?
Nadační fond vznikl před dvěma lety, bylo to na podzim roku 2014. Podnět byl takový, že nám chyběl nadační fond, který by podporoval řemeslné tradice a kulturní dědictví a také jsme chtěli mít jistotu, že prostředky, které jsme dosud na charitu dávali jiným, budou účelně využity. Tím to začalo. Proto mimo jiné také nabízíme výrobky, které jsou třeba z korálků – korálkování je konec konců taky tradice. 🙂 Lidé si kupují výrobky a kromě tradic tím podporují i náš stěžejní projekt „Plňme přání“. V rámci projektu plníme přání v podobě reálného zážitku. Neplníme přání ani materiálně, ani finančně. Jsme, myslím, jediní, kteří plní skutečně jen zážitky. Let balonem, jízda rallye autem, jízda tankem, návštěva Vídeňské opery…

Můžeme zmínit nějaké z přání, které jste v poslední době plnili?
Projekt „Plňme přání“ plní přání bez omezení věku – dětem, seniorům… Člověk nemusí být hendikepovaný ani těžce nemocný, stačí když nám ten kdo ho na splnění přání nominuje řekne jeho životní příběh – „pohnutý osud“ a přání pro něj. Dám příklad, plnili jsme přání pro 87 letou paní, která nikdy neletěla letadlem a měla z toho hrozný strach, protože zažila za druhé světové války bombardování. Touha vidět zem z vrchu ale byla tak veliká, že jsme jí přání splnili a letěla balonem. V poslední době plníme přání onkologicky nemocným dětem od setkání s jejich idolem až po „obyčejnou“ jízdu vlakem.

Z čeho zážitky financujete?
Zejména z vlastních zdrojů a také hledáme donátory, kteří jsou ochotni projekt podpořit finančně nebo přímo službou spojenou s plněním konkrétního přání a také z prodeje výrobků a organizováním akcí na podporu projektu.

Kolik takových přání za rok splníte?
Projekt vznikl v únoru loňského roku a dali jsme si závazek, že bychom chtěli splnit vždy minimálně 12 přání do roka. Od začátku projektu jsme jich splnili již 17 a na dalších pěti nyní pracujeme. Projekt přináší radost z prožitého zážitku. To se mi  znovu potvrdilo, když jsme plnili přání pro onkologicky nemocného chlapečka, který se chtěl stát hasičem a díky projektu se svezl v hasičském autě. Hned druhý den nám psala jeho maminka, že strašně moc děkuje, a že to bylo přesně to, co potřebovali – na chvíli jsme jim dali zapomenout na všechno to, čím si chlapec a celá jeho rodina v rámci léčení nemoci procházela.

Jak funguje prodej výrobků?
Máme několik spolupracovníků, kteří pro nás výrobky vyrábějí ve svých volných chvílích. Výrobky od nich kupujeme za zvýhodněné ceny a následně vlastními silami a pomocí našich partnerů je nabízíme k prodeji. Shoduje se to s tím, co chceme – podporujeme tradiční řemesla. Výtěžek, který vznikne, jde na projekt Plňme přání.

Kolik času vám zabere práce na nadaci?
Na začátku jsem podnikání musela trochu přesunout na druhou kolej, protože nadační fond se poměrně rozjel a je potřeba věnovat mu hodně času. Naštěstí se postupně do projektu zapojují dobrovolníci, kteří mi pomáhají, takže se to dá zvládnout bez problémů.

Jaké plány máte s nadací do budoucna?
Nadační fond MA-MA Foundation se svým projektem Plňme přání spojil síly s charitativní talk show Martina Krause  M.K. SHOW jehož součástí se projekt Plňme přání stal. Společně tak budeme dál plnit přání těm, kterým osud příliš nepřál. Věříme, že splnění přání každého posune dál a dá mu tu sílu do dalšího života. Tato  víra nás vede a inspiruje k plnění dalších přání.

Rádi bychom do České republiky také přivedli pobočku celosvětově známe charitativní organizace Make A Wish, která plní přání těžce nemocným dětem již přes třicet let. Náš nadační fond bude také nadále podporovat zajímavé neziskové projekty  jako například Rachot Band festival – což je skupina složená z absolventů, klientů a studentů základní školy při Jedličkově ústavu v Liberci. Nebo nyní spatřující světlo světa dokumentární film „Život na kolečkách“ o mladém muži, který je od narození na vozíčku a prostřednictvím filmu o něm můžete zažít jaký život s handicapem je a že ne vždy znamená život s handicapem pohromu.

Zdroj: Kristýna Malina

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account