Každá z nás je jiná, každá žije svůj život, má jiné priority a přístup k životu. A stejné je to i v investování. Někdo je konzervativní, jiný kaskadér, který se bezhlavě vrhá na finanční trhy. Pro každého je dobré něco jiného. Zhodnocovat své peníze může každý, záleží na přístupu, který si vyberete.
Jsou investice rizikem?
Investiční riziko se snižuje v průběhu času, rozhodnete-li se pro investování jen na rok, moc nevyděláte a můžete i prodělat. Investice na rok je oříšek, se kterým si nechte poradit. V delším časovém horizontu se rozpětí mezi maximálním a minimálním výnosem rapidně snižuje.
Pokud tedy máte úspory, které zrovna nepotřebujete, vyplatí se vám dlouhodobé investování. Nejlépe pravidelné. Můžete začít s malým kapitálem, ale i bez něj.
Historie nám ukazuje, že abnormální inflace nebo dokonce recese zaujímají na finančních trzích mnohem kratší období než ekonomický růst.
Poslední léta nám ukazují, že nemáme křišťálovou kouli. Byla tu pandemie, potom začala válka na Ukrajině. Všechny tyto skutečnosti se projevují na finančních trzích. V takových chvílích jdou trhy dolů.
Když vychytáte právě tento okamžik a investujete, jste dítětem štěstěny. Vyděláte. Pokud tyto parametry nesledujete, ale pravidelně a dlouhodobě investujete, tím myslím, že posíláte pravidelnou částku, nemůžete prodělat. V horizontu let vždy vyděláte. Občas to sice jde dolů, ale vždy dostanete víc, než jste investovali. Mluvíme tu o horizontu investování delším než 5 let.
Jaký jste typ investora?
Existuje mnoho typologií. Pojďme se podívat na ty základní. Někdo sází na jistotu, druhý je ochotný riskovat, jiný hraje vabank. Ve své praxi se setkávám se všemi typy investorů. Vidím, že i přístup k životu se odráží v postoji k investování a financím obecně.
Konzervativní investor
Jistota je jistota. Konzervativní investor sice chce zvyšovat hodnotu svých peněz, ale nerad riskuje. Cílem je postupné zvyšování hodnoty portfolia bez výkyvů, a to i za cenu nižšího výnosu. Často ukládají peníze na spořicí účty, které ovšem nevynášejí tolik jako investice.
Právě ženy bývají v investování konzervativní. Když už se rozhodnou pro investování, tak investují dlouhodobě například do nemovitostních fondů nebo dluhopisů. Největším nepřítelem opatrných investorů je inflace.
Dynamický investor
Pravým opakem konzervativního investora jsou ti dynamičtí. Ti jsou ochotni podstoupit riziko s vidinou vyššího zhodnocení investic. Nemusí se vrhat do investování bezhlavě, ale uvědomují si, že finanční trhy mají výkyvy. Někdy jdou dolů, ale v časovém horizontu opět nahoru. Počítají i se ztrátou, ale počítají i s maximálním výnosem.
Dynamičtí investoři si vybírají investiční produkty, u kterých je vyšší pravděpodobnost vysokého výnosu, jako jsou akcie nebo kryptoměny.
Vyvážený investor
Zlatým středem je vyvážený investor. Investice si rovnoměrně rozloží mezi konzervativní a dynamické produkty. Do vyváženého portfolia začlení i odvážnější investice.
Na jednu stranu má jistotu konzervativních produktů, na druhou stranu podstupuje i malé riziko pro vyšší výnos.
Nevíte, do jaké skupiny patříte a přece jen byste se chtěla pustit do investování? Pojďme se sejít, společně zjistíme, jaká rizika jste ochotna při investování podstoupit. Připravíme vyvážené investiční portfolio, ve kterém o své úspory nepřijdete.
Jsem Veronika Čerňanská, architekt osobních financí.
S manželem jsme se rozhodli investovat do nemovitostí. Koupili jsme dva činžovní domy, o které se stará správa nemovitostí. Máme jistotu, že naše investice je v bezpečí a nemovitost nám vydělává. Správa nemovitostí se stará o strav domů a komunikuje se všemi nájemníky. Máme jistotu, že je náš majetek v dobrých rukou a můžeme se věnovat v klidu své práci.
Kdyby bylo jenom na mě, tak bych peníze nikdy neinvestovala 😀 . jsem na ně hodně opatrná. Manžel si chtěl ale za každou cenu koupit investiční zlato z https://zlataky.cz/lunarni-serie , až dostavíme dům a budeme mít nějakou finanční rezervu, tak se mu sen vloni konečně splnil, tak má klid 🙂 .
co se týče investování, jsem dost posera….
investic se vcelku bojím.. a ani nemám co investovat 🙂 Asi právě proto, že se toho bojím
Já jsem se rozhodla tento rok neinvestovat finanční prostředky ale svůj čas a vzdělávat sama sebe. Tak třeba jsem si nechala na míru udělat svůj vlastní web, kde se prezentuji a kde už mám také konečně https://michalsviga.cz/business-portret/ business portrét. Ten dnes nikomu v branži nesmí chybět, to je obecně známá informace.
Vždycky je to přeci o tom, zda chci vydělávat konstantně méně, anebo půjdu do většího rizika a vydělám více za kratší dobu. Ostatně za investici se dá považovat leccos. Takže já nejvíce investuji sama do sebe. A je jedno, zda je to operace očních víček u https://mybestcare.cz/plasticka-operace-vicek/ nebo kurzy angličtiny s rodilým mluvčím. Jako manažerce se mi hodí obě dvě možnosti. 🙂
osobně se v dnešní době už bojím…