Právě jste dočetli poslední kapitolu oblíbené knížky a rozhlížíte se po nové? Proč nespojit příjemné s užitečným a tentokrát oblíbenou detektivku nevyměnit za knihu o osobním rozvoji? Do začátku jara nám přece jenom zbývá ještě několik dlouhých zimních večerů, které jsou naprosto ideální pro osobní kurz seberozvoje a sebelásky. Garantujeme vám, že v našem výběru prázdné motivační citáty nenajdete, ale za to na desítkách stránkách objevíte spoustu optimismu a odhodlání.
Jaké knihy o osobním rozvoji si letos přečíst?
Čtyři tisíce týdnů, Oliver Burkeman
Na světě pobudeme sotva čtyři tisíce týdnů. Musíme toho v nich stihnout spoustu a všechno zaráz: Vyřešit další pohromu v práci. Najít si lepší práci. Užít si krátký čas s dětmi, a přitom toho kolem nich tolik obstarat. Pravidelně sportovat. Hodně číst. Chodit brzo spát… Říkáte si, že to prostě nejde zkombinovat? Máte pravdu!
Oliver Burkeman vás odnaučí vyhlížet vysněný dostatek času a ukáže vám, jak zažívat radost i ve dnech, kdy se na vás všechno sype. Jeho kniha je plná originálních postřehů z klasické literatury i psychologických výzkumů. A především ji napsal s pochopením pro smrtelníky, kteří se snaží smířit s tím, že nemůžou stihnout všechno.
Proč spíme, M. Walker
V roce 2017 vyšla kniha Proč spíme od jednoho z nejvýznamnějších autorů na poli neurovědy. Matthew Walker je vědec, profesor na Kalifornské univerzitě a také přední expert na výzkum spánku, což mu dává příležitost předávat své cenné znalosti a burcovat společnost svými překvapivými poznatky. Díky svému originálnímu a zábavného zpracování byla tato kniha byla přeložena do více než 30 jazyků a stala se hitem napříč Spojenými Státy a Evropou.
HOT – Jak uspět v digitálním světě, F. Dřímalka
Ať už se zabýváš čímkoliv, pravděpodobně existují technologie a nástroje, které to zvládnou za tebe. Nebo aspoň část práce. Rychleji, snadněji, levněji. A jejich zavedení do firemní komunikace, procesů, zpracování dat či inovací produktů je právě tím milníkem, který odděluje úspěšné firmy budoucnosti od těch, které zaniknou.
Designérem vlastního života, B. Burnett a D. Evans
Kniha Designérem vlastního života spojuje dvě životní oblasti, o kterých byste si na první pohled pomysleli, že spolu nesouvisí – design a osobní rozvoj. Oba autoři jsou designéři, profesoři na Stanfordu a dospěli k závěru, že prvky designové práce by se daly využít v životě běžného člověka a udělat ho šťastným. Jejich vydaná kniha z roku 2016 se podle NewYork Times stala bestsellerem číslo 1.
Myšlení rychle a pomalé, D. Kahneman
Fungování lidské mysli bylo vždy jednou velkou záhadou. S klíčovým vysvětlením přichází ve své knize z roku 2014 Daniel Kahneman, který si za toto dílo vysloužil nejedno ocenění. Tento americko-izraelský psycholog a držitel Nobelovy ceny za ekonomii, v této publikaci prezentuje komplexní poznatky o lidském úsudku, racionálním uvažováním a intuici, které přispějí k hlubšímu porozumění o myšlenkových postupech a fungování lidského mozku.
Bohatý táta, chudý táta, Robert T. Kiyosaki
Peníze jsou skvělý sluha, ale zlý pán. A když se naučíš vládnout ty jim, čeká na tebe bohatství. Tahle knížka je bible finanční gramotnosti, kterou by si měl přečíst úplně každý. Není divu, že už se jí prodalo neuvěřitelných 30 milionů kopií ve více než 90 zemích.
Faktomluva, H. Rosling a A. Rosling Rönlund
Faktomluva z roku 2018 pochází od švédského vědce a statistika Hanse Roslinga, který společně se svým synem a snachou vytvořili knihu mapující pravdivé údaje, o kterých lidé často nemají ani zdání. Faktomluva, tedy chápání světa na základě faktů, je unikátním titulem odkrývající 10 zásadních důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět. Kniha se stala natolik úspěšnou, že ji sám Bill Gates věnoval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018.
Hluboká práce, C. Newport
Kniha Hluboká práce z roku 2016 přináší praktický návod, jak si vypěstovat schopnost soustředění a získat úspěch i v tomto roztěkaném světě. Tato kniha si na české databázi knih vysloužila 77 % , proto se můžete těšit na kvalitní počtení. Za její tvorbou stojí Cal Newport, expert na distribuované algoritmy, který se mimo jiné může pyšnit několika dalšími knihami, které se staly na Amazonu bestsellery.
Kniha obnáší mnoho skvělých a praktických tipů, jak vycvičit mozek a využít svých dovedností tak, abyste dosáhli pracovního úspěchu. Tato kniha je, dá se říct, takovým manuálem a rozcestníkem, které poskytuje řešení pro každého. Díky tomu budete schopni snáze přetvořit pracovní návyky a začít s hlubokou prací, která vám pomůže dostat na vrchol. Autor vám ukáže, čemu se při práci vyhnout a jak zatočit s věcmi, které vás rozptylují, abyste mohli být skutečně produktivní.
Jak na sítě, E. Vyhnánková a M. Losekoot
Prodejní potenciál na sociálních médiích je větší než kdykoliv jindy – potvrdit to mohou krotitelky sociálních sítí a digitální vypravěčky Eliška Vyhnánková spolu s Michelle Looskot, které daly hlavy dohromady a ztvárnily fenomenální český bestseller 2019 odhalující nezměrnou moc sociálních médií. O svůj recept na úspěch se tentokrát podělí i s tebou!
Kdy, D. H. Pink
Knížku Kdy má na svědomí Daniel Pink, americký novinář a autor šesti bestsellerů, které byly přeloženy do 37 jazyků. Toto dílo je zatím jeho nejprodávanější knihou na Amazonu a slaví velký úspěch i v rámci České republiky. Kniha je jedinečná především tím, že se zaměřuje na, KDY dělat určité aktivity, místo JAK, čímž se liší od většiny literatury osobního rozvoje. Originální zpracování, hravost a čtivost jsou atributy knihy, které vás chytnou a jen tak nepustí.
Foto: se souhlasem Doller
Zdroj: Wikipedia Commons
Autorka: Lucie Janotová
Knížky jsou přežitek. Mnohem lepší jsou audoknihy. Stahuju si je do mobilu a pouštím si je do sluchátek, když jdu se psem ven. Využiju tak čas pro dvě, vlastně pro tři věci. Něco se naučím, pes se projde a já taky 🙂 . Audioknihy poslouchám i doma při uklízení, nebo když jen tak ležím na gauči a odpočívám. Prostě skoro pořád, protože jich je ještě hodně, které si chci poslechnout 🙂 .
Musím se přidat, parádní inspirace. Taky pár knížek o osobním rozvoji doma mám. Je to opravdu zajímavé čtení, zvlášť pokud se sami snažíte v něčem zdokonalit, tak taková knížka opravdu může pomoct. Jen je trochu škoda, že tyto knížky nejsou populárnější. Nedávno jsem například koukala na různé žebříčky knih a většinou v nich najdete pouze romány.
Simon Sinek výborný, mám ho ráda. Na Youtub i jeho videa. 🙂
Tak která zaujala nejvíce? Já tedy osobně ještě doporučím Začněte s proč od Simona Sinka a Mimo řadu od Malcolma Gladwella
Děkuji za nabídku inspirativních knížek :-), některé mě zaujaly..
Děkuji za inspiraci, zkusím dohledat v knihovně 😊
Některé knížky by jistě stály za přečtení, díky za inspiraci.
Zajímavá inspirace, děkuji.