Když jsem slavila své 40. narozeniny, úplně intuitivně ze mě vypadlo “Tak teď už můžu úplně všechno.” Je na čase zatočit s limity, fakt se zamýšlet co jím a jak chci tu druhou polovinu života prožít. Zaměřit se na zdraví a na duši. A je toho mnohem víc. Mluví osobní zkušenost i odborníci.
Nepodceňovat prevenci
Už měla započít dříve, ale teď je nejvyšší čas na preventivní prohlídky a podniknout proaktivní kroky k udržení svého zdraví. Takže určitě zařaďte mamograf, hormonální profil, štítnou žlázu, hladinu cukru, cholesterolu, vitamín D, kontrolu pih a kůže a další. Stačí se jen objednat. „Jen u včasně odhalených nemocí mohou lékaři využít nejmodernějších postupů a léčby a maximálně zvýšit naději na úplné vyléčení. Nástrojem k případnému odhalení onkologického onemocnění jsou screeningové programy. Jejich cílem je obecně rozpoznat problém u zdánlivě zdravých lidí v daný moment bez obtíží, kteří však mají vyšší riziko zdravotního problému. Díky tomu je jim možné nabídnout včasnou léčbu nebo jinou intervenci, což u většiny z nich může vést k lepším zdravotním výsledkům,“ popisuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, místopředseda České onkologické společnosti, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a děkan Lékařské fakulty v Plzni. Už je vám jasná ta prevence?
Mít kvalitní spánek
V noci potřebujeme sedm až devět hodin spánku. A proto je konečně dobré si přiznat, že pět hodin je fakt málo a tento spánkový deficit se pak projevuje na našem metabolismu, váze, vráskách i kůži. Práce do noci už bylo dost, stejně tak věnování se surfování na sítích těsně před spaním. Nenechte rozjet poruchy spánku jako nespavost, neschopnost usnout nebo časné noční probouzení. Pokud už nastaly, začněte je řešit. Proč opravdu nemohu spát? Z čeho mám strach? Co mě limituje? Dívejte se na své tělesné problémy celostním pohledem, velmi často souvisí s psychikou, vztahy, osobním nastavením.
Soustředit se na to co piju a kolik
Čím lépe jsme hydratovaní, tím lépe naše pleť vypadá a tím lépe se cítíme. „Voda má v těle funkci rozpouštědla, transportního média, zásadní roli hraje při vylučování, výměně látek. Proto je důležité pečovat o rovnováhu příjmů a výdajů vody, aby všechny procesy, kterých se voda účastní, neustále probíhaly správně. Nestabilita se může stát zdrojem významných zdravotních problémů,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí oddělení Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP. Jak se tedy zásobit vodou a už si to konečně hlídat? „Tekutiny bychom se měli snažit přijímat rovnoměrně v průběhu celého dne. Ideální je pít po menších dávkách a ne více než 150 ml najednou, abychom organismus nepřetížili. A protože tekutiny nedoplňujeme jenom v nápojích, optimálně bychom si jejich příjem měli rozdělit mezi nápoje – cca 2/3 – a potraviny bohaté na tekutiny – cca zbylou 1/3.” doporučuje Mgr. Adéla Skoupá, konzultant zdravého životního stylu.
Víc můžu než musím
Život přeplněný musím, je život povinností. Chybí v něm lehkost. Je dobré se zastavit a analyzovat si svůj den, měsíc, život. Nějaké Musím vždy bude, ale mělo by být v rovnováze s Můžu. Dobré je si položit otázku A co se (tak strašného) stane, když to neudělám? Můžu přináší lehkost, radost, současně užitečnost a příjemnost. Mít ve svém dni něco na co se těšíte. Bez tlaku na sebe. Dělat věci, tak jak zrovna jdou, bez neustálého naplňování potřeb partnera, dětí, druhých. Naciťování se do druhých, co oni potřebují a já pro ně musím dělat. Muset plnit jejich očekávání a splňovat jejich představu o dobré manželce, matce, dceři…
„Give until it hurts.“ Jinými slovy: “Dávej, dokud to nezačne bolet. Jakmile vás to totiž začne bolet, už to není dávání, ale rozdávání se. A ve chvíli, kdy se rozdáváte, už nesloužíte dobře ani sobě ani druhým.” Rich DeVos
Žít teď
Mnoho lidí žije minulostí, nebo prahne po skvělé budoucnosti. Ale zapomínají si užívat přítomnost. Pokud tohle moc neovládáte, může vám s tím pomoci mindfulness. Žít v přítomnosti a myslet pozitivně je DOVEDNOST, tzn. stejně jako všechny ostatní dovednosti se dá naučit a trénovat!!! To platí i pro rodilé “pesimisty” a lidi trpící úzkostmi nebo depresemi.
Zaměřit se na sex
Zamyslet se jak funguje. Ano, možná jste měli s partnerem zpočátku skvělý sex, ale teď už jste spíše jen spolubydlící. Nebo vám nevyhovuje frekvence, ztratila se touha. Partnerské problémy se velmi často projevují v sexu a sex je důležitý pro zdraví a fungující vztah. Nenaplněné potřeby pak vedou často k nevěrám, odcizení a frustraci. Pokud jste se svým sexem spokojení, neusínejte na vavřínech a starejte se o něj. Pokud cítíte v této oblasti víc nespokojenosti, klidně oslovte kouče nebo terapeuta, který s vámi odhalí, co vás blokuje, jaké vaše přesvědčení či strachy ovlivňují sex. Práce na sobě a vyřešení si svých bloků a přestav se velmi pozitivně odrazí na vaší intimitě.
Jíst více zdravých potravin
Najděte si místní trh a navštěvujte ho. Já osobně jsem se porozhlédla po okolí a našla si lokální farmáře, například sýry nakupuji jen od nich. Zamýšlím se i nad domácím jídelníčkem celé rodiny. Cukr, tuk, sůl- tak tyhle tři oblasti se snažím eliminovat a hledat zdravější varianty. A to i v restauraci, vybírám si ty zdravější. No a jídlo v rychlém občerstvení, jen jako lehký hřích, nebo když už fakt nestíhám. Protože vím, jaké to má pak následky na mou pleť a zažívání.
Pořádek ve financích
Neposlouchá se to moc dobře, ale ve 40 už si více a více uvědomujeme, že stárneme. V krémech na vrásky jsme expertky, ale ve financích máme možná ještě pořád chaos. Ano vyděláváme, nakupujeme, trochu šetříme, ale víc toho s penězi neumíme. Důchod se blíží, ale ještě je stále tak daleko, že se na něj můžeme finančně připravit. Na místě je rozhodně celkové zamyšlení se nad všemi penězi. Mám rezervu? Životní pojištění? Důchodové? Jaké mám náklady? Nešly by snížit? Nemohla bych něco investovat? Od určité doby mám finanční poradce ráda, jednoho takového máme už dlouhou dobu vedle sebe, protože on vidí víc a dál. A to se hodí.
Autor: Petra Kubalová, profesionální kouč
Foto: Pexels.com/ Autor/ka Fakhri Baghirov