„Ví vůbec někdo, jak si vyjednat vyšší plat?“ zeptal se mě nedávno jeden můj známý. Upřímně mě tato jeho otázka zaskočila. Když jsem se nad ní však hlouběji zamyslela, zjistila jsem, že ideální cestou k odpovědi budou tipy profesionálů ve svém oboru. Úspěšných manažerů a ředitelů společností, kteří mají za sebou desítky vyjednávání o svých platech, a jejich zkušenosti se mohou stát přínosem nám všem. Čeká vás první pohovor v nové práci, kde přijde na řadu otázka peněz? Jste ve své profesi dobrá, ale máte pocit, že vaše ohodnocení tomu neodpovídá? Pak čtěte dál, jak správně vyjednávat a dostat zaplaceno tak, že pro vás další práce bude motivací a hlavně radostí.

Jak si vyjednat vyšší plat v deseti krocích:

1. Uvědomte si svoji vyjednávací sílu

Proces přijímání nových zaměstnanců je stresující na obou stranách. Zaměstnavatelé tráví hodiny prověřováním životopisů, prováděním pohovorů a výběrem nejlepších kandidátů. Pokud tímto procesem projdete jako vítěz a pro společnost jste vyhodnocen jako nejlepší kandidát, máte na své straně určitou vyjednávací sílu. Neváhejte ji využít ve svůj prospěch. 

Foto: Shutterstock

2. Pochopte, že většina zaměstnavatelů očekává, že budete vyjednávat

Mnoho zaměstnavatelů úmyslně nechává v otázce platu, který nabízejí, určitý manipulační prostor a očekávají, že to budete vy, kteří se chopíte iniciativy. Pokud tak neuděláte, může se stát, že na stole necháte ležet peníze navíc. Není nic špatného zeptat se, jestli zaměstnavatel může nabídku platu zvýšit. Pokud je odpovědí „ne“, stále můžete nabídku přijmout.

3. Proveďte si průzkum odvětví a společnosti, pro kterou chcete pracovat

Nastudujte si, jaké platové rozpětí je ve společnosti, pro kterou chcete pracovat přijatelné. Díky tomu získáte lepší pozici pro vyjednávání, když vás požádají o představu výše vašeho platu. Udělejte si přehled svých dovedností a porovnejte je s tím, co zaměstnavatel hledá: pokud chce najít někoho s titulem MBA a vy ho máte, využijte to ve svůj prospěch. Hledejte dovednosti, které máte na svém seznamu a jsou uvedeny v žádosti o zaměstnání. Ukažte, že hodnota, kterou organizaci přinesete, převýší to, co požadujete od výše vašeho platu. 

Foto: Shutterstock

4. Požádejte o více, než chcete

Proces vyjednávání zahrnuje něco něco tam i zpět – není to jednoduché ano či ne. Neváhejte tedy požádat o více, než chcete. To vám ponechá prostor k vyjednávání a nejbližšímu přiblížení se vaší požadované sumě. Začněte poskytnutí informace o rozmezí platu, který by byl pro vás přijatelný. Jen myslete na to, že nejvyšší číslo je suma, ze které jste ochotni sestoupit a spodní číslo je nejspodnější hranice toho, kdy se vám vyplatí nabídku přijmout.

5. Nepředpokládejte, že vaše zkušební období vám zaručí vyšší mzdu

Když zaměstnavatelé hledají lidi, kteří by nejlépe zapadli do týmu, záleží mnohem více na potencionálním přínosu pro jejich společnost, než na jejich minulosti. Proto pokud není ve smlouvě o vašem budoucím zaměstnání stanoveno jinak, nepředpokládejte, že ihned po zkušební době přijde navýšení vašeho platu. Každý zaměstnavatel je sice jiný, ale vždy operuje s jasně daným rozpočtem. Vaším úkolem je si hned na začátku vyjednat takové platební podmínky, jež vám budou vyhovovat. Vše další pak bude jen příjemným bonusem.

Foto: Shutterstock

6. Vyjadřujte se jasně

Vyhýbejte se nejednoznačným dvojsmyslům a frázím, které mohou přesnost žádosti o váš plat ovlivnit. Místo toho, abychom říkali: „Chtěl byt…“ nebo „Hledám…“ použijte „Žádám…“ Je to daleko jasnější formulace a ukazuje, že méně ustoupíte. V této souvislosti také nepoužívejte slovní spojení: „Omlouvám se, že obtěžuji…“ nebo „Vím, že rozpočty jsou právě teď omezené, ale…“ Místo toho máte šanci na úspěch spíš s: „Na základě mého úspěšného působení v roli…“.

7. Pamatujte si, že plat není jediné oč tu běží

Uvědomte si, že plat není jednou obchodovatelnou položkou na seznamu. Ve hře může být i úhrada školného, volný pracovní plán, životní pojištění, příplatky za přesčasy, obchodní bonusy a tak dále… Zvažte, co je pro vás nejdůležitější, a podle toho upravte požadavky na svůj plat. Tyto bonusy k platu navíc totiž mohou být nezanedbatelnou částkou.

Foto: Shutterstock

8. Buďte pevní, ale realističtí

Buďte pevní v tom, jaké jsou vaše platové požadavky, ale nezapomeňte ani na důvody, proč tomu tak je. Při uvádění svých platových představ vezměte v úvahu úroveň svých zkušeností. Pokud nemáte tolik praxe v daném odvětví, zvažte nižší plat. Pokud naopak zkušenosti máte, nebojte se jít takříkajíc s kůží na trh a přesvědčte budoucího zaměstnavatele, že se mu investice do vás vyplatí.

9. Požádejte o písemnou nabídku a dejte si 24 hodin na zvážení

Vždy požádejte o písemnou nabídku svého platu a balíčku výhod, které s ním souvisejí a ponechte si lhůtu na rozmyšlení. Ta by neměla být delší než 24 hodin. Při žádosti zkuste znít vzrušeně, ale ne příliš oddaně. Pokud se z jakéhokoliv důvodu zeptají, proč potřebuje čas na rozmyšlení, odpovězte, že chcete nabídce věnovat čas a přečíst si všechny výhody. 

10. Nebojte se odejít, pokud nedostanete, co chcete

Požádat o to, co opravdu chcete je základ. Lidí mají tendenci bát se „žádat příliš mnoho“ a vyděsit tak potencionálního zaměstnavatele. Pokud ho však vyšší nabídkou odradíte, může to být nakonec dobrá věc: jen si představte, jak byste se cítili pracovat jeden nebo dva roky s platem, který nesplňuje vaše očekávání. Bylo by to velice frustrující a postupem doby byste stejně z práce odešli za lepším. Pokud nedostanete to, co hledáte – nejen z hlediska platu, ale také pracovní náplně nebo potencionální vzestupné mobility – odejděte. S největší pravděpodobností to pro vás nebyla dobrá nabídka.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Career Insiders, Jobs

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Pěkně sepsaný článek a dobré rady.

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    jistě dobré tipy 🙂

  3. Anna Stacinova 2 roky ago

    Zajímavé tipy.

  4. ŠárkaMariana 2 roky ago

    Jinak ještě bych řekla, že je vždycky lepší mít “víc želízek v ohni”. Hlavně se na pohovoru netvářit, že tohle je Vaše jediná možnost.
    Myslím si, že je fajn zkušenost si projít více pohovorů a srovnávat. Jsou společnosti a šéfové, kteří přidávají pokud možno jen práci, ale peníze ne. Ale jsou i společnosti s velkorysejším přístupem. Osobně vždycky volím radši tu druhou možnost.
    Třeba je fajn sledovat, jestli si zaměstnanci musí kupovat a nosit veškeré pomůcky do práce – nedostanou ani propisku. To taky o zaměstnavateli něco vypovídá…

  5. ŠárkaMariana 2 roky ago

    Hodně záleží i na konkrétní společnosti. Někde jsou platové podmínky přesně dané, neexistuje osobní ohodnocení – vlastní zkušenost. Viděla jsem i výplatnice kolegů. Někde se třeba dá vyjednávat o příspěvku na dopravu, což jsou peníze navíc. Nebo člověk může nabídnout tzv. pohotovost, kdy je k ruce pro nouzové případy ve svém volnu, ale chce za to i finanční ohodnocení. Ale ne v každé firmě pracovní pohotovost potřebují.

  6. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Mě vždycky překvapí, kolik lidí si prostě neumí nacenit svoji hodnotu práce. Tohle mě naučilo bytí na OSVČ a sama vidím, že jsem se v zaměstnaneckém poměru mohla chovat jinak. Možná bych investice do zlata přes https://www.investice.cz/jak-investovat-do-zlata/ díky tomu udělala o něco dříve. 🙂 Prostě jít a říct si o peníze může skončit maximálně tím, že je nedostanete. Ale zase víte, co zlepšit. 😉

  7. NelaVávrová 2 roky ago

    kéž by to tak fungovalo u všech, ale děkuji za inspiraci, bohužel už jsem zkusila a bylo to nereálné. Dostala jsem akorát více práce a plat stále stejný.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account