Steve Jobs, J. K. Rowling, Walt Disney, Oprah… Co mají společného tito slavní lidé? Všichni byli propuštěni ze svého zaměstnání. Pokud v současné době leží výpověď přímo před vámi na stole  – nebo ji očekáváte v blízké době – můžete si trochu uklidnit své vědomí, že jste ve slavné společnosti a rozhodně v tom nejste sami. Zhluboka se nadechněte, dejte se dohromady a podívejte se na svou situaci s nadhledem. 

6 rad, co dělat, když dostanete výpověď:

1. Zkontrolujte si oficiality

Pokud jste ztratili práci, je důležité okamžitě zkontrolovat splatnost kompenzace, dávky, reference a podpory. Pokud jste byli propuštěni a nebyli jste informováni o výhodách, obraťte se na oddělení lidských zdrojů u svého bývalého zaměstnavatele nebo nadřízeného a požádejte o informace o jejich stavu. 

Foto: Shutterstock

2. Co dělat ve dnech poté, co jste dostali padáka

V den, kdy vás vyhodí, budou vaše myšlenky kolísat někde mezi okamžitým „Právě jsem dostala výpověď. Co teď?“ a velmi dlouhodobými „Moje kariéra je u konce!“. Abyste se neztratili v detailech nebo nepropadali zbytečné panice, je dobré mít plán. To vám pomůže znovu nabrat energii a motivaci.

3. Věci, které byste neměli říkat, pokud vás vyhodí

Všichni jsme to viděli ve filmech: hrdinu vyhodí z práce, on udělá obrovskou scénu, která zahanbí jeho zlého šéfa, a za zvuků motivační hudby odchází se vztyčenou hlavou z kanceláře. To je skvělé filmové drama, ale vy se ho rozhodně nesnažte replikovat v reálném životě. Bez poutavého soundtracku a lichotivých světel bude rozhodně méně uspokojivé, než byste čekali. Podívejte se na článek Co byste nikdy neměli dělat, když opouštíte své zaměstnání. 

4. Zjistěte důvod propuštění

Zaměstnanecký poměr může být ukončen z mnoha důvodů – například kvůli vašemu chronickému chození pozdě, krádeži, příliš velkému utrácení, špatnému přístupu k práci nebo nadbytečnosti. Je důležité zjistit, z jakého důvodu jste byli propuštěni vy, protože to může určit, zda máte nárok na podporu. 

Foto: Shutterstock

5. Co je neoprávněné ukončení pracovního poměru?

K nesprávnému ukončení pracovního poměru dojde, když je zaměstnanec propuštěn ze zaměstnání z nelegálních důvodů a nebo pokud dojde k poručení zásad společnosti při propouštění zaměstnance. Pokud byl váš pracovní poměr nesprávně ukončen, můžete se proti rozhodnutí odvolat. 

6. Odejdete s hlavou vztyčenou

Můžete se dívat na svou výpověď jako na konec vaší kariéry a nebo také jako na otevřené dveře té nové! Možná byste sama nikdy výpověď nepodala z důvodu finanční nejistoty, ale práce váš už dlouho šťastnou nedělala. Berte výpověď jako svou příležitost konečně začít žít život a budovat kariéru, kterou si zasloužíte.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Jobs leader

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Tamara Schovancova 1 rokem ago

  velmi nepříjemné

 2. Pokud měl člověk svojí práci rád a i jí dobře vykonával, i tak může dostat výpověď a to třeba ze zdravotních důvodů, jako se to přihodilo mně. Navíc ve vyšším věku, kdy i zdravý má problémy si novou práci sehnat. Tak nějak zdraví v háji, do důchodu daleko….To je pak každá rada drahá….Navíc, když denně slyšíte, že je potřeba, aby lidé dělali do 65 let a více….

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Je těžké, když někdo dostane výpověď a dopředu to ani netuší. To potom opravdu nevíte, co si myslet. Co jsem provedla? Kdo mě podrazil? Však jsem dělala přesčasy a makala jsem za tři…, to jsou myšlenky, které se vám honí hlavou…a potom ty další Co budu dělat….

  Těžká situace, jen co je pravda.

  Ale berme to i tak, že něco končí a něco nového začíná…z té pozitivní stránky..

 4. NelaVávrová 1 rokem ago

  Ano, souhlasím, jedna neoprávněná výpověď , neboli spíše donucení k vlastní výpovědi mi dala možnost být štastná jinde. Uvědomila jsem si, že bych tam nebyla štastná a byla to nová příležitost. Vše špatné je pro něco dobré.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account