Jak se říká: Chybovat je lidské. V mnoha situacích můžete chybu snadno napravit, nebo na ni jednoduše zapomenout a jít dál. Udělat chybu v práci je však vážnější. Může to mít katastrofální dopad na vašeho zaměstnavatele i na vás samotné. Může to například ohrozit vztah s klientem, způsobit právní problém nebo ohrozit zdraví a bezpečnost lidí. Dopady nakonec vždy „stečou“ až k vám. Pouhá oprava chyby a pokračování nemusí být to nejlepší volbou. Když uděláte chybu v práci, vaše kariéra může záviset jen na to, co uděláte dál.
5 tipů, které vám pomohou vypořádat se s každou pracovní chybou:
1. Uznejte svou chybu
Jakmile zjistíte, že se něco zhoršilo, okamžitě to řekněte svému nadřízenému. Jedinou výjimkou je, samozřejmě, pokud uděláte nevýznamnou chybu, která nikoho neovlivní, nebo pokud ji můžete napravit dříve, než se tak stane. Jinak se nikdy nesnažte svou chybu zakrýt. Pokud to uděláte, můžete nakonec vypadat mnohem hůře a ostatní vás dokonce mohou obvinit ze zametání stop. Být upřímný je jen důkazem vaší profesionality, což je vlastnost, jež si většina zaměstnavatelů váží nejvíce.
2. Předložte plán na nápravu
Budete muset přijít s plánem, jak svou chybu napravit a prezentovat ho svému šéfovi. Pokud takový plán nemáte, pracujte na řešení a ujistěte o tom i svého nadřízeného. Poté, jakmile víte, co musíte udělat, řekněte o svém plánu šéfovi. Buďte velmi otevření v tom, co si myslíte, že je nejlepší udělat. Informujte své nadřízené o tom, jak dlouho bude trvat než se problém vyřeší a ujistěte ho, že pokud vše selže máte v plánu ještě plán „B“.
3. Nemiřte prstem na nikoho jiného
V týmově orientovaném prostředí existuje velká šance, že za vaši chybu jsou zodpovědni i další lidé. Promluvte s nimi a pokud je zde nějaká šance, že se za vámi postaví, promluvte se svým nadřízením společně. Pokud se vám to nepodaří, přijměte svou zodpovědnost. Nepomůže vám ukázat prstem na ostatní, i když jsou za chybu zodpovědní také.
4. Omluvte se, ale nesypte si popel na hlavu
Je velký rozdíl mezi převzetím odpovědnosti a bitím sebe samé. Přiznejte si svou chybu, ale neobviňujte se před svým nadřízením za ni stále dokola. Chcete přece, aby se šéf soustředil na vaše schopnosti, a ne na jeden přešlap, který vás potkal. Při svém monologu zdůrazněte svou loajalitu a schopnost dobrého úsudku, který celé roky přinášel společnosti mnoho benefitů.
5. Napravte chybu ve svém volnu
Pokud je to jen trochu možné snažte se na odstranění chyby a její nápravě pracovat ve svém volném čase. Přijďte dříve do práce nebo naopak zůstaňte déle. Váš nadřízený určitě ocení, že si za tyto extra práce nebudete účtovat žádné nároky na přesčasy a budeme mít iniciativu věc řešit.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons, Balanced Career, Real Job
Autorka: Lucie Janotová
Skvělé tipy, do budoucna se mi budou hodit.
za chyby se platí, ale když je člověk schopen je uznat a napravit, je to faJn. Nejhorší ovšem je, když chyby jiných jsou přikládány vám..
Nikdy jsem nepracovala až na tak vysoké pozici, kde by se za chybu “srážely hlavy” , důležité bylo se k danému postavit čelem a řešení se vždy nějaké našlo. Byl tam dobrý kolektiv, kde si kolegové vyšli vstříc, bylo-li potřeba.
Moudré rady, vedení ale nemá čas zkoumat, kdo za chyby může, odskáče to člověk, který se neozývá.
jsem v práci, ve kt. když se udělá chyba netrhají se hlavy. Z bývalé práce jsem utekla kvůli toho, že kdo udělal chybu byl odsouzen srážkou ze mzdy…