Jen pár kilometrů za městem Rumburk byla roku 1896 postavena na kopci Dymník 15 m vysoká rozhledna. Její nadmořská výška je 515 metrů a k vrcholu musíte zdolat 79 schodů. Do roku 1945 byla rozhledna známá pod jménem Augustýnka.

Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Dolní Křečany a Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk, varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy. Z Rumburku se na Dymník dostanete po žluté značce kolem koupaliště a po silničce až k restauraci na Dymníku. Od restaurace je to k rozhledně asi sto metrů po modré značce. Rozhledna Kopec Dymník je sopečného původu, celý vrch tvoří čedič, o čemž se můžete přesvědčit u rozhledny, kde najdete známé „varhany“.

Na dohled od restaurace na Dymníku stojí za prohlídku Kamenný strom života, známý též jako Kamenná hvězda. Je zde postaveno 22 štíhlých žulových obelisků, každý váží kolem 4 tun a je 5 až 6 metrů dlouhý, objeveny byly při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou a v místě byly vztyčeny v letech 2003 – 2004.

Všechny kameny jsou mezi sebou propojeny šedavými a načervenalými žulovými chodníky vytvářejícími labyrint, v jehož středu se objevuje hvězda složená z trojúhelníku směřujícího nahoru a z trojúhelníku směřujícího dolů. Dávný symbol má řadu významů, ale v podstatě znamená, že řád nebe je podobný řádu země a člověk stojí jako svorník uprostřed. Jindy se čte jako pobídka k tomu, aby úsilí člověka v rovnováze směřovalo k praktickým záležitostem i k věcem, jež jej přesahují.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Paráda. Moc pekná rozhľadňa.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Krásná rozhledna, kterou jsme vloni už nestihli 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account