Chůze naboso bývala v dávných dobách zcela přirozená a není divu. Když necháte svým nohám volnost, tělo vám poděkuje. Zvláště děti je dobré nechat pobíhat bosky, neboť obuv ovlivňuje používání jejich kostí a svalů nohou. Běhání naboso navíc u dětí zlepšuje vnímání těla v prostoru. Dnes je však těžko představitelné, že bychom po ulicích chodili bez bot, ačkoliv i takoví odvážlivci se najdou. Naopak, obouváme nejrůznější typy obuvi, která jsou sice zpravidla velmi pohodlná, ale například je vybavena nadměrným odpružením a podporou, což může bránit používání některých svalových skupin. Zvláště to platí u běžeckých bot.

Výborný kompromis mezi chůzí naboso a obutím představují tzv. barefoot boty. Nejedná se pouze o módní trend, tento druh obuvi má své nesporné výhody, navíc řada modelů má již opravdu pěkný design, který je téměř k nerozeznání od běžné obuvi. Například česká značka Ahinsa shoes přináší zákazníkům balerínky, sandály, tenisky i trekové boty, které navrhují fyzioterapeuti tak, aby prospívaly tělu a zároveň měly styl. Ručně šité boty z udržitelných materiálů si zamilujete, stačí si prohlédnout aktuální jarní a letní kolekci dámských i pánských modelů.

Balerínky; foto: se souhlasem Ahinsa shoes
Pánské slip-on tenisky; foto: se souhlasem Ahinsa shoes

Barefoot boty podporují celé tělo, poskytují trakci a prodyšnost, zdravotních benefitů však přinášejí mnohem víc.

1. Posílení svalstva nohou a klenby

Barefoot boty obepínají přirozené křivky chodidel a tím se učíte správně zapojovat jejich svaly.

2. Rozvoj a podpora síly prstů u nohou

Větší síla prstů znamená lepší biomechanický pohyb a celkově lepší kontrolu nad chodidlem. Kosti a klouby chodidel mají totiž zásadní význam pro rovnováhu a držení těla.

3. Nižší riziko poranění kotníků a kolen

Nošením barefoot obuvi se zpevňují kotníky, a tím dochází ke zlepšení stability. Tato skutečnost snižuje riziko, že se v budoucnu zraníte, neboť vaše svaly budou posílené a zlepšíte si držení těla.

4. Lepší spojení s mozkem

Díky barefoot obuvi, v níž získáváte obdobné stimuly jako při chůzi naboso, dostává chodidlo více smyslových podnětů, což vede k lepší komunikaci s mozkem. Propriocepce, tedy schopnost nervového systému zaznamenávat změny ve svalech a uvnitř těla, je zásadní pro správnou koordinaci pohybu, reflexy apod. Ve spodní části chodidel se nacházejí proprioceptivní nervy, které vysílají informace do různých oblastí mozku podílejících se na koordinaci pohybu, prostorovém vnímání, kontrole rovnováhy a mnoha dalších.

5. Menší riziko vzniku vybočených palců

Barefoot boty jsou navrženy způsobem, aby nebyl vytvářen tlak na prsty. Ty se přirozeně roztáhnou a člověk získává lepší stabilitu, zároveň je zde menší pravděpodobnost vzniku kladívkových prstů či vybočených palců.

6. Konec problémům se zády

Chůze ve zvýšené obuvi způsobuje větší prohnutí zad, a tím také svalovou nerovnováhu, nesprávný postoj a v důsledku bolesti zad. V barefoot obuvi tento problém odpadá.

Páskové sandály Hava 2.0; foto: se souhlasem Ahinsa shoes
Tenisky Pura Play; foto: se souhlasem Ahinsa shoes

Jak již bylo naznačeno, barefoot už není pouze o botách, které zcela přilnou na nohu, někdy jsou i prstové a ne zcela vzhledné. Zdravé boty v sobě spojují vlastnosti barefoot obuvi a změkčené stélky. Znamená to, že pro zdravé nohy už nemusíte nutně cítit každý kamínek, značka Ahinsa Shoes nabízí řadu Comfort, v níž jsou modely vylepšeny o pružný Technogel změkčující došlapy. Procházky, sport, běžné pochůzky i slavnostní události si tak užijete mnohem víc, protože budete vědět, že vašim nohám a v důsledku celému tělu děláte dobře již výběrem obuvi.

Nazouvací sandály; foto: se souhlasem Ahinsa shoes
Tenisky Flow; foto: se souhlasem Ahinsa shoes

Zdroj: Wikipedia Commons, Ahinsa Shoes

Foto: se souhlasem Ahinsa Shoes

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account