Mezi péčí o děti, úklidem domu a kariérními povinnostmi může spánek vypadat jako ten největší luxus. Proto je důležité naučit se, jak tuto dobu využít na maximum a vyspat se, co nejlépe. Absence spánku nebo nezdraví spánek může mít škodlivé účinky na váš každodenní život. Může totiž narušit vaši schopnost myslet, uvažovat a řešit jakékoliv problémy. Navíc je známo, že díky nedostatku spánku trpí i vaše pleť, které rychleji stárne, nebo vy snadno přibíráte na váze. Ať už máte potíže s usínáním nebo se v noci často budíte a váš spánek je přerušovaný, sepsala jsem pro vás několik jednoduchých tipů a triků, díky kterým můžete snadno zlepšit svou kvalitu nočního spánku. 

Jak na kvalitní spánek podle spánkových odborníků? 

1. Zvažte kvalitu prostředí, ve kterém spíte

Podle MUDr. Amiinah Kung, alergoložky a imunuložky z Northwestern Medicíně Central du Page, lze nekvalitní spánek vysvětlit například alergiemi na roztoče, domácí mazlíčky nebo plísně. Pokud nemůžete usnout, protože vás svědí oči, trápí ucpaný nos nebo rýma, rozhodně je potřeba zkusit zmírnit příznaky pomocí volně prodejných antihistaminik nebo použít nosní sprej. Pomáhat může i to, že vyměníte péřové polštáře za polštáře s paměťovou pěnou nebo že necháte svého mazlíčka spát mimo ložnici.

2. Omezte kofejn

Za nejčastější příčinu potíží s usínáním může podle spánkových odborníků z Harvardu příjem nadměrného množství kofeinu. Ale pro mnoho lidi může znamenat i jeden šálek kávy ráno bezesnou noc. Zkuste na čas omezit příjem kofeinu a nebo se ho úplně zbavit a uvidíte ten rozdíl.

3. Vyzkoušejte aromaterapii

Je snadnější se cítit klidně, když máte pocit, že ležíte v posteli s květy levandule. Podle nedávného průzkumu mohou levandulové éterické oleje snižovat úzkost a zvyšovat kvalitu spánku. Navíc celá vaše ložnice bude nádherně vonět!

4. Omezte elektrosmog

Neblahý vliv neustále zapnuté wifi, telefonu položeného u vaší postele či televize ve vaší ložnici se může podepsat na vaší kvalitě spánku. Pořiďte si do své ložnice přístroj Somavedic, který si umí poradit s negativními vlivy i nadbytečnými volnými. Technologie Somavedic je založena na více jak desetiletých vědeckých poznatcích kvantové fyziky a řízené uvolňování energie drahokamů a polodrahokamů, které tvoří srdce Somavedicu, neutralizuje působení nadbytečných volných radikálů. Použité ušlechtilé kovy a další materiály pak zesilují elektromagnetické pole a působí proti škodlivým vlivům na náš spánek. 

5. Pište si spánkový deník

Studie odhalila, že ženy v menopauze, které si vedly spánkový deník po dobu 3 měsíců, zaznamenaly méně příznaků nespavosti. Deník vám pomůže sledovat spánkové vzorce, abyste lépe pochopili, co narušuje váš odpočinek.

6. Dodržujte klidový režim

Vaše tělo potřebuje čas, aby se po hektickém dni uvolnilo, takže spánkový experti doporučují přestat číst e-maily nebo sledovat sociální sítě v době, kdy ulehnete do postele. Toto období má zásadní význam pro oddělení denního chaosu od klidu před spaním. 

7. Zvažte, kdy je ten nejlepší čas jít spát

Jen proto, že uléháte do postele ve „slušnou“ hodinu, nemusí to nutně znamenat, že budete lépe spát. Nejprve zjistěte, kolik hodin spánku chcete získat. Řekněme, že je to sedm hodin. Pokud tedy musíte být vzhůru od 6 ráno, jděte spát ve 23hodin a ne ve 21hodin. Tak bude vaše tělo na spánek nejlépe připravené.

8. Zastavte svou mysl

V určitém večerním okamžiku věnujte několik minut pauze v myšlení, která se dá přirovnat k řízené meditaci. Zaměřte se na svůj dech, vůni nebo zvuky. Minuta nebo dvě takového jednání mohou výrazně snížit úroveň vašeho stresu a být velkým milníkem ve vašem spánkovém režimu.

9. Vytvořte si záložní plán

Jednou z nejčastějších chyb, které ženy dělají, je, že tráví příliš mnoho času v posteli s touhou usnout. Pokud nemůžete usnout nebo se ocitnete vzhůru ve 2 hodiny ráno, spánkový experti navrhují vstát z postele a jít do jiné místnosti. Tam si můžete na 15 nebo 30 minut číst knihu, které vás opět vrátí k pocitu ospalosti. Tento rituál bude skvělým signálem pro váš mozek, že i přesto, že jste vzhůru, nemusíte se „trápit“ v posteli, ale máte záložní plán. To vás uklidní!

10. Jezte, tak aby se vám lépe spalo

Podle Kristin Kirkpatrik, manažerky služeb wellness výživy, obsahuje jídlo navazující spánek řadu bílkovin (tofu, pečená krůta, losos) a komplexní sacharidy (čočka, sladké brambory, quinoa). Ukázalo se, že tato kombinace stimuluje neurotransmitery, které vám pomohou lépe usnout. Současně se vyhněte potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků, protože váš trávicí systém je bude dlouho zpracovávat. 

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account