S inkontinencí neboli únikem moči v těhotenství se setká až polovina žen a její rozvoj záleží na celé řadě faktorů. Většinou jsou postiženy nastávající maminky s vyšší váhou a ty, které již v minulosti rodily. Jak se s tímto problémem v těhotenství poprat?
Únik moči je psychickým i společenským problémem, ale to, že se s ním potkávají nastávající pro ně může být překvapivé. Inkontinence v těhotenství je zapříčiněna tlakem hlavičky miminka na pánevní dno a s tím souvisí i časté nutkání na malou, zejména při delší chůzi nebo chůzi do schodů. Nemalou příčinou je také uvolňování hormonů během těhotenství, které způsobují povolování svalů.
Chce to jednat hned
Léčba a prevence úniku moči je založena na posilování pánevního dna. Cvičit můžete sama doma, případně s pomocí fyzioterapeuta. Speciální cviky na posilování pánevního dna vynalezl v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel a díky nim trvá rekonvalescence po porodu kratší dobu.
Kegelovy cviky provádějte doma při jakékoliv činnosti. Nacvičování spočívá v rytmickém zatínaní svalstva, které připomíná zadržování močení. Trénujte třikrát denně, v intervalu třiceti až padesáti stahů a povolení. Inkontinenci lze trénovat také při močení, kdy se budete snažit utlumit proud moči. Je však důležité nezapojovat další svalstvo, například břišní svaly a nezadržovat dech.
Při nechtěném úniku moči je dobré se vyvarovat některých potravin a nápojů. Jedná se o diuretické, tedy močopudné potraviny, které zabraňují zadržování vody v těle. Patří mezi ně zejména káva, kořeněná jídla, chřest, melouny, rajčata, petržel a celer.
Tabu, které může být nebezpečné
I přes veškerou prevenci však v mnoha případech k nechtěnému úniku moči dochází. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem. V těhotenství hovoříme o tzv. stresové inkontinenci. Jedná se o samovolný únik malého množství moči, nejčastěji při zakašlání, smíchu, kýchnutí nebo při cvičení. Tímto typem inkontinence trpí až polovina nastávajících maminek v posledním trimestu.
Tato tabuizovaná obtíž se bohužel dotýká i dalších oblastí života, ženy se stydí chodit do společnosti, sportovat, cestovat a není výjimkou také omezení sexuálního života. Většina žen, kvůli obavám z úniku moči, raději nepije, a tím zhoršuje svůj zdravotní stav.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account