S inkontinencí neboli únikem moči v těhotenství se setká až polovina žen a její rozvoj záleží na celé řadě faktorů. Většinou jsou postiženy nastávající maminky s vyšší váhou a ty, které již v minulosti rodily. Jak se s tímto problémem v těhotenství poprat?
Únik moči je psychickým i společenským problémem, ale to, že se s ním potkávají nastávající pro ně může být překvapivé. Inkontinence v těhotenství je zapříčiněna tlakem hlavičky miminka na pánevní dno a s tím souvisí i časté nutkání na malou, zejména při delší chůzi nebo chůzi do schodů. Nemalou příčinou je také uvolňování hormonů během těhotenství, které způsobují povolování svalů.
Chce to jednat hned
Léčba a prevence úniku moči je založena na posilování pánevního dna. Cvičit můžete sama doma, případně s pomocí fyzioterapeuta. Speciální cviky na posilování pánevního dna vynalezl v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel a díky nim trvá rekonvalescence po porodu kratší dobu.
Kegelovy cviky provádějte doma při jakékoliv činnosti. Nacvičování spočívá v rytmickém zatínaní svalstva, které připomíná zadržování močení. Trénujte třikrát denně, v intervalu třiceti až padesáti stahů a povolení. Inkontinenci lze trénovat také při močení, kdy se budete snažit utlumit proud moči. Je však důležité nezapojovat další svalstvo, například břišní svaly a nezadržovat dech.
Při nechtěném úniku moči je dobré se vyvarovat některých potravin a nápojů. Jedná se o diuretické, tedy močopudné potraviny, které zabraňují zadržování vody v těle. Patří mezi ně zejména káva, kořeněná jídla, chřest, melouny, rajčata, petržel a celer.
Tabu, které může být nebezpečné
I přes veškerou prevenci však v mnoha případech k nechtěnému úniku moči dochází. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem. V těhotenství hovoříme o tzv. stresové inkontinenci. Jedná se o samovolný únik malého množství moči, nejčastěji při zakašlání, smíchu, kýchnutí nebo při cvičení. Tímto typem inkontinence trpí až polovina nastávajících maminek v posledním trimestu.
Tato tabuizovaná obtíž se bohužel dotýká i dalších oblastí života, ženy se stydí chodit do společnosti, sportovat, cestovat a není výjimkou také omezení sexuálního života. Většina žen, kvůli obavám z úniku moči, raději nepije, a tím zhoršuje svůj zdravotní stav.
Foto: Shutterstock
Únik moči v těhotenství: tabu nebo problém, který je potřeba řešit?
-
Jak prožívají menopauzu Němky nebo Japonky? Co je pro ženy v souvislosti s klimakteriem společné a rozdílné?
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
I když by se mohlo na první pohled zdát, že lidské tělo je jen jedno, a tak v něm...
-
Mezinárodní den žen poráží v popularitě Valentýn
Lucie Janotová||Mám se ráda
Obliba mezinárodního dni žen jen už několik let na vzestupu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i do budoucna....
-
Proč se vyplatí investovat do hi-tech produktů? Spočítali jsme to za vás!
Lucie Janotová||Mám se ráda
Co mají společného matematika a péče o pleť? Ukazuje se, že hodně, obzvlášť chceme-li být vědomými spotřebiteli, kterým jde...
-
Manžel mě nechal a my se máme lépe než kdy předtím, říká Jitka Němečková, maminka 4 leté dcerky Kristýny
Lucie Janotová||Mám se ráda
Jitka Němečková je maminka 4 leté dcerky Kristýny. V březnu minulého roku se v krizi ocitlo nejen její podnikání,...
-
Lilia Khousnoutdinová: co dělat v období, kdy se naše realita začne rozpadat na milion kousků?
Lucie Janotová||Mám se ráda
Jak si poradit se strachem ve chvíli, kdy odcházejí veškeré jistoty? Zůstáváme raději ve svých nefunkčních komfortních zónách nebo...
-
Jak dlouhé má být milování podle psychologů? Stopky do ruky!
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
Jak dlouho má vlastně trvat sex? Dvě minuty? Patnáct minut? Tak tuhle otázku si jistě klade nejen řada z nás,...
-
Tipy, jak na Den maminek udělat radost sama sobě
Lucie Janotová||Mám se ráda
Den matek je tady! Užijte si ho se vším všudy a oslavte to nejdůležitější ve svém životě – to,...
-
5 pocitů, které v dnešní době pandemie cítíme a které jsou podle terapeutů naprosto normální
Lucie Janotová||Mám se ráda
Doba pandemie koronaviru zasáhla život nás všech. Pokud byste teď měli usednout na gauč terapeutického odborníka, s největší pravděpodobností...