Mehndi (mehendi, henna, hina apod.) je starodávné umění zdobení kůže hennou. Jedná se o dočasné neinvazivní „tetování“. Může se jednat pouze o zkrášlovací záležitost, ale umění mehndi je velmi různorodé a může také poskytnout hluboký relaxační, spirituální a magický zážitek spojení se sebou a svým tělem.  

V minulosti se hennou zdobily ruce především indickým nevěstám nebo ženám v sousedních zemích jako je Bangladéš, Maledivy nebo Srí Lanka. Při indických, arabských a židovských svatbách je zdobení hennou předsvatebním rituálem, který je velice podstatný a často se koná v předvečer svatby. Za poslední dobu ale obliba této metody obrovsky stoupla a je populární prakticky na celém světě. Vzory, kterými zdobíme svou kůži, stejně tak jako šperky, make up, manikúra či oblečení, ovlivňují to jak se cítíme a co vyzařujeme do světa. Můžou nás zjemnit, dodat pocit ženskosti či posílit.

Proto jsme vyzpovídali Sofii Tamaru Shmidt, která spolupracuje s  kosmetickým studiem Tara Scarlett Bio Beauty. Sofia se této technice věnuje a nabízí nejen okrasné zdobení, ale tak henna rituály. Ty pomáhají ženám vrátit se k sobě, ke své podstatě, ke své ženské esenci.

Kdy jste poprvé objevila kouzlo Mehndi? 

Poprvé jsem se dostala k malování na kůži kolem roku 2005. Začínala jsem tím, že jsem malovala barvami na tělo. Dělala jsem akce na Václavském náměstí, kde jsem malovala lidem, co se chtěli ozdobit zdarma a výsledek jsem fotila. Tak vznikla malá výstava fotoprací vzorů na kůží, a to vedlo k setkání se ženou, která pochází z Indie. Díky ní, jsem se dozvěděla, že existuje umění mehndi a že vzory které kreslím intuitivně – jsou tradičními indickými vzory. Tak začala moje cesta za hennou. 

Jak těžké je tuto techniku osvojit?

Tuto techniku zvládne osvojit kdokoliv, kdo má dostatečně trpělivosti naučit se práci s kornoutkem a natrénovat kreslení základních tvarů. Když posléze zkusíte malovat na kůži, zjistíte, že vzory vznikají jako kdyby sami sebou a celý proces je velice přirozený. Na mých stránkách sofiatamara.com/henna najdete vytvořeny návod na práci s hennou, který Vám pomůže tuto techniku osvojit. Najdete v něm recept, který používám  pro michání domácí henna pasty a průpravná cvičení pro rozvoj Vaše techniky malování henna vzorů. 

Jaké ženy vyhledávají vaše služby?

Ve své práci se setkávám s různými ženami a řekla bych, že mé služby vyhledávají a využívají hlavně ženy, se kterými má práce, přístup a filozofie souzní. Které cítí potřebu se zastavit a dopřát si čas pro sebe, chtějí podpořit vnímání svého těla a udělat si radost krásným vzorem, který je neinvazivní a pečující. 

Vymýšlíte jednotlivé vzory a nebo vycházejí z kulturních tradic malování hennou?

V 99% případů maluju intuitivně a společně se ladíme na to, co je v tuto chvílí pro danou ženu podstatné. Každá jsme jiná a máme jiné potřeby v různých obdobích života. Jak jsem zmiňovala analogii se šperkem či oblečením, na stejném principu funguje i zdobení hennou. 

Z vlastní praxe jsem zjistila, že vzor který se vám líbil ještě před měsícem dnes vůbec nemusí sedět protože vaše tělo potřebuje jiné tvary i linie. Když potřebujete ochranu, přicházejí vzory typu indiánské čí berberské, když potřebujete soustředit se na vlastní tělo, hýčkat a pečovat o sebe, uvědomit vlastní hodnotu a přijmout se – přichází spíš květinové vzory a indické ornamenty. Ovšem není problém namalovat vzor/ obrázek, který jste si vybrala na internetu čí z mého vzorníku. 

Oslovují vás ženy, které vědí, jaký vzor chtějí a nebo jim radíte, který by byl pro ně nejvhodnější?

Zažila jsem obě varianty. Poslední léta spíš se věnuju henna rituálům, které spočívají v tom, že se naladíme na to, co je pro vás v tuto chvíli podstatné, co je vaše téma. Pak následuje fáze hluboké relaxace a meditace, kde spolu hledáme “tetování”, které pro je vás v tuto chvíli nejvhodnější. Pak se o tom bavíme a já předkresluji několik návrhů podle toho co jsem vycítila. Tedy je to spíš spolutvoření, protože i Vy se podílíte na vzniku ornamentu, poté přenáším ornament na kůži.

Pro jaké příležitosti ženy zdobení hennou nejčastěji volí u nás?

Často jsou to např. narozeniny, důležité výročí nebo vstup do nové životní etapy. Populární je zdobení hennou těhotenského bříška nebo zdobení časti těla, která potřebuji naši pozornost: např. podbřišek (když pracujeme s ženskými tématy), stehna (když chceme lépe vnímat své tělo, dopřát si víc lásky, sebe-přijetí  a pustit uložený stres) nebo ruce. Ale řekla bych, že slovo příležitosti zde není úplně vhodné. Spíš se jedná o to co nejčastěji ženy vyhledávají skrze malování hennou. 

Jaký se vzorů je nejpopulárnější?

Ten, který se vám líbí v danou chvíli.

Jak probíhá první konzultace a výběr?

Během konzultace, která může probíhat jak telefonicky (online) tak i osobně, pobavíme se o tom jaký je váš záměr pro henna tetování, co vás ke mně přivádí. Poté si řekneme, zda je pro vás vhodnější henna rituál nebo dekorativní zdobení a jestli máte preference ohledně stylu malování. V rámci osobní konzultace pro henna rituál také můžete henna zdobení zdarma vyzkoušet a zjistit jak na vás zapůsobí.

Jak dlouho henna vydrží? 

Používám přírodní hnědou hennu, která vydrží na pokožce od 3 dnu až do 2-3 týdnů (záleží na typu pokožky a také na tom,  jak se o to budete starat:). Před tím, než se začne malovat, vyzkoušíme, zda nejste na henna-pastu alergický/á.

Jaká bude výsledná barva?

Hněda a její odstíny. Henna oxiduje s časem. Nejprve bude světle oranžová, pak tmavě oranžová a po 36 až 48 hodinách bude hnědá/tmavě červeno-hnědá v závislosti na typu kůže. Barevný efekt se liší podle druhu pokožky a výsledek může být odlišný na různých částech těla. Podobně u různých lidí může být výsledek odlišný v závislosti na typu kůže. 

Jak dlouho trvá malování? 

Malování může trvat 30 min až 4 hod, záleží na velikosti a složitosti zvoleného motivu.

Jak dlouho henna schne?

Henna schne přibližně 15-45 minut, v závislosti na prostředí a tloušťce pasty nanesené na kůži.

Jako postupy by měly klientky dodržovat před a po malováním hennou?

před malováním hennou:

 • Prosím udělejte si čas, abyste nemusela pospíchat, to znamená, že ideální je si nic po malování hennou neplánovat (obzvlášť se to týká sportů a plavání). Schůzka se může protáhnout kvůli zasychání. Mějte na paměti, že budete odcházet s vrstvou barviva na těle.
 • Oholte/ideálně oddepilujte si prosím tu část těla, kam se bude malovat, hlavně pokud se jedná o nohy a ruce. Doporučuju depilaci cukrovou pastou Pandhy’s, jež je velice šetrná k naší pokožce a chrání tak její zdraví např. v salonu biobeautystudio.cz
  “Tetování” tak bude krásnější a déle vydrží.
 • po malování hennou:
 • Ideální je pak si nechat pastu 2 až 4 hodiny na kůži (nejlépe i přes noc). Čím déle pastu na kůži necháte, tím lepší výsledek získáte. Po určitém čase se henna začne vysušovat a může se začít odlupovat.
 • Pokud necháte hennu pastu přes noc, zabalte ji prosím do nějakého obvazu, který “dýchá”.
 • Ráno opatrně odstraňte henna pastu pomocí suchého hadříku nebo nechte zbytky henny aby odpadly samy.
 • Poté můžete použít mandlový, olivový nebo kokosový olej. V příštích 24 hodinách snažte se nenamáčet henna motiv.
 • Používejte olivový nebo kokosový olej před sprchou nebo koupáním v bazénu. Voda, mýdlo, šampon a chlór způsobují rychle vyblednutí henny.
 • Budu ráda, jestli poté, co Vám motiv krásně ztmavne, vyfotíte si to a budete sdílet na sociálních sítích a/nebo mi přidáte hodnocení do e-mailu nebo na facebookové stránce My Mehndi – Prague. 

Jak velká finanční investice je zdobení hennou?

Cena záleží na tom, jak velký a komplexní bude henna design a kde na těle se bude malovat. Ceny za henna zdobení začínají na 400,- Kč (zdobení prstů rukou), ceny za henna ritual se pohybuji od 2 do 5 tis. Cena je vždy individuální a domlouvá se předem. Proto, dejte mi prosím vědět o vašem henna – přání a já se Vám ozvu s více informaci a návrhem doporučené ceny. Všechno je to o energetické rovnováze.

Co jsou henna rituály? 

Henna rituál nám pomáhá se vrátit k sobě, ke své podstatě, ke své ženské esenci. Uctít své tělo a požehnat své tělesné schránce. Rituál – je vždy naprosto individuální péče, během které budete mít možnost se zastavit a soustředit se na sebe, své potřeby a svůj záměr. 

Henna ritual zahájíme speciální hlubokou meditací, která umožní naladit se a vnitřně se ztišit. Je to o hledání svého posvátného tetování, které Vás posílí; tetování, které se pro Vás stane vesmírnou ladičkou a pomůže se lépe napojit na své vyšší Já a zároveň Vás příjemně uzemní. 

V závěrečné fázi podíváme se na symboly a jejich význam osobně pro Vás.  

Chcete li podpořit svůj sen nebo záměr; máte narozeniny a chcete obohatit tento den kouzelným šarmem henny. Menarche, svatba, předporodní ritual a nebo jakýkoliv jiný milník, znamenající vstup do nové fáze Vašeho života je krásným důvodem pro henna rituál.

Věřím, že také zamilujete ten pocit jemností, ženskostí a síly, který zažijete s henna designem na kůži.

Náš tip: 

Zdobení hennou je přímo ideální na hladkém těle. Vyzkoušejte odstranění chloupků v Tara Scarlett Bio Beauty Studiu šetrnou a efektní metodou depilace cukrovou pastou. Na rozdíl od vosku je mnohem méně bolestivá. Cukrová pasta navíc zvládne depilovat velice krátké chloupky. Daleko kratší, než jaké by zachytil vosk. Výhoda cukrové pasty je v tom, že stejně jako vosk, narušuje strukturu chloupku. Při pravidelném depilování chloupek pak slábne, a dokonce může přestat růst úplně. 

Foto: Sofia-Tamara Shmidt

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account