Domov je místo, na kterém nám záleží. Je místem lásky, tepla, klidu a pohody. Je to útočiště, kam se rádi vracíme. Domov je všude, kde se cítíme dobře, ale nejlépe je nám tam, kde jsme si ho sami vytvořili a vnášíme do něj něco osobního.
Domov je dar, taková osobní motivace pro vlastní výtvor. Co tím myslím?
Mít domov je životní priorita a mít ho uklízený a voňavý je přání nás všech. Pořád v něm něco tvoříme a uklízíme a vytváříme. Hlavně my ženy. Jsme “tvořitelky” a umíme vytvořit prostředí pro život, které je krásné. Vnášíme do něj prvky, které nesou v sobě lásku. Každá věc, kterou někde položíme, pověsíme nám dává smysl. Ať je to záclona, polštář, dřevěný stůl nebo květiny. Dáváme domovu možnost mít svoji duši. Milujeme ho. I domov umí dýchat a umí žít svůj život. Proudí v něm energie, taková, jakou mu dáváme a je naši vizitkou.
Zeptala jsem se na pár otázek specialistky na bytový design a lidskou duši podle Feng Shuej, Olgy Buškové.
Olga Bušková harmonizuje prostory a lidské životy. Je milovnice života. Má ráda dobrodružství, všechny barvy duhy, růžové tulipány a hořkou čokoládu s chilli. Ráda pomáhá lidem vytvářet soulad mezi životním prostorem a myslí.
Co vypovídá o člověku nepořádek v bytě? Jak souvisí se stavem jeho duše podle Feng – Shuej?
„Myslím si, že nepořádek je naše jiné já. Když máme kolem sebe hodně nepořádku, jsme vlastně zajatci minulosti. Je to jen zrcadlo toho, jak máme uklizeno uvnitř sebe. Doporučuji při úklidu nezačínat úklidem, ale svými myšlenkami. Dům je jako živá bytost. Okna jsou oči, vstupní dveře ústa, kuchyně je srdcem domova. Chodba je páteří, která rozvádí energii do jednotlivých místností. I domov může onemocnět. Cítíme únavu a vyčerpání. Je dobré si uvědomit, co všechno děláme doma pro druhé. Když přijde návštěva, jak často začneme hned uklízet a dělat místo lepším. Sama sebe lepší. Nepořádek z obývacího pokoje naházíme do ložnice. Do místnosti, která souvisí s naším vztahem.
-
Je dobré si pokládat sami sobě otázky:
Jak se chci doma cítit?
Mám na sebe doma čas nebo vše dělám jen pro rodinu?
Kolik péče věnuji sobě?
Proč nemám čas, abych to měla doma hezký i bez toho, že má přijít návštěva?
Myslím si, že je důležité hýčkat v první řadě sebe. Najít si na sebe čas i doma. Lehnout si do vany nebo si pustit zajímavý film. Prádlo neuteče a večeři vždy nemusí připravovat jen žena.
Neuklízíte prach, ale uklízíte sami v sobě
I když máte paní na úklid, tak je dobré jednou za čas svůj domov uklidit sami. Neuklízíte prach, ale uklízíte sami v sobě. Když uklízíte ložnici, uklízíte ve vztahu. Když uklízíte koupelnu, očišťujete sebe uvnitř a zvenku. Když uklízíte předsíň, uklízíte životní cestu. Když uklízíte obývací pokoj, uklízíte rodinné hnízdo. Nejdůležitější pokoj, který je potřeba si uklidit nejčastěji nosíte na vlastním krku. Nejdůležitější je uklízet si uvnitř sebe, protože potom ani nebudete vytvářet nepořádek kolem sebe. Celý život se odehrává v hlavě. To co vidíte kolem sebe, je jen výsledek toho, jak situaci vaše hlava vyhodnotí. Je třeba si nejdříve uklidit v sobě, a potom úklid domova bude jednodušší.
Domácí práce nemusejí být jen bezduché a tupé činnosti. Když si uvědomíte jejich pravý význam, mohou se stát příjemnou činností. Dodají vám pocit radosti a uvědomíte si, že je to způsob, kterým členům své rodiny dáváte najevo svou lásku a péči. Neutíráte jenom prach, ale uvádíte energii do pohybu, aby nikde neustrnula.” Vysvětluje Olga Bušková.
Proč je důležité vytvořit pro sebe a své blízké harmonický domov?
„Když je žena doma spokojená, tak je šťastná celá rodina. Domov dělá žena a z prostoru je to cítit. Doporučuji všem ženám chodit doma v sukni nebo šatech. Jste více ženami. Jste více v ženské energii. Domov nejsou jen drobky na stole, ale naopak místo, kam se rádi vracíte a můžete si ho zařídit vším, co máme rádi. Do všeho, co máte doma byste měli být zamilovaní. Proto to tam také máte. Věci, které se vám nelíbí nebo jsou darem a nenesou dobrou vzpomínkou na člověka, vám naopak energii berou. Nejdříve je potřeba vytvořit příjemné místo, které bude potom dávat energii vám.
Šaty, které vám nesluší, také nenosíte, tak proč to děláte svému domovu? Oblečte ho do barev, které vás podpoří a rozzáří vaše vnitřní světlo. Domov je živá bytost, která má tolik životů, kolik jí majitelé věnují pozornosti.“
Má souvislost bydlení a stav duše?
“Řekni mi jak bydlíš a já ti řeknu, jaký jsi. Je dobré pravidelně uklízet a zbavovat se zbytečných věcí, které doma skladujete. A hlavně žádné nové zbytečnosti nekupovat. První učitelé Feng Shuej věřili, že každý z nás se narodil s určitým množstvím energie a ta může být buď vyčerpaná, nebo doplňovaná okolím. Proto je dobré si vytvořit takový domov, který vám energii bude dodávat. Každá věc má svůj příběh a ve vás vyvolává vzpomínky a asociace. Tím způsobem ožívá energie která na vás znovu a znovu působí, jako třeba obraz, který se vám nelíbí a připomíná vám nenáviděnou tetu. Můžete změnit a ovlivnit atmosféru vším, co si do domácnosti nanosíte.”
Co musíme udělat, aby nám bylo doma lépe a cítili jsme se vnitřně v pohodě?
“Pro nás ženy je domov velmi důležitý. Každá chceme hýčkat svojí jeskyni. Pořádek nejenom v kuchyni patří k vnitřním potřebám zralé ženy. Útulný domov je základem ženského života, na kterém stojí a opírá se o něj šťastný a vyrovnaný vztah i s dětmi. Žena, která útulný domov nevytváří buď pro lenost nebo únavu, nemá ani energii budovat vztah s partnerem. Útulný dům dodává ženě sílu. Ona nejvíce je v něm zainteresovaná než kdokoli jiný. Je jejím zrcadlem, kde se odráží, čím žije, co cítí a kam proudí její energie – zda do rodiny nebo mimo ní.
Pokud domácnost volá po mužské ruce, nejspíše žena neumí budovat vztah s mužem. Z nějakého důvodu spoléhá jen na sebe, chce mít vše pod kontrolou, nebo žije sama, protože ho nepotřebuje. Někdy opravdu stačí prostor rozzářit maličkostmi a změní se atmosféra v místnosti. V mé knize Domov jako talíř přirovnávám domov k jídlu, protože si myslím, že správný domov chutná a voní.”
Krásné povídání o domově? Co říkáte? Je to přesně tak, jak popsala paní Olga. Jak vytváříte svůj domov vy? Napište nám.
(Zdroj fotek a informací – vše použito se svolením p. Olgy Buškové, daší zdroj fotek – pixabay)