Už je jasno, ročník 2022 bude na Svatomartinská vína rekordní, když jich od 11.11. zamíří na trh cca 2,35 milionů lahví. Celkem se můžeme těšit na 304 vín od 74 vinařů a vinařských firem. O definitivním nabídce letošních Svatomartinských vín rozhodli v Centru Excelence ve Valticích profesionální degustátoři, kteří posuzovali, zda mají přihlášená vína odpovídající kvalitu, a mohou tak známku Svatomartinské 2022 používat.

Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (143), následována růžovými a klarety (91) a červenými víny (70). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (78), Veltlínské červené rané (20), Muškát moravský (45), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (34) a Zweigeltrebe (51), u červených o Svatovavřinecké (16) a Modrý Portugal (54).

„Svatomartinské není jen symbolem podzimu, společenských akcí a gastronomie, ale je to také známka kvality. Postupem let se nároky na kvalitu zvyšovaly, a spotřebitelé tak mají jistotu, že jako Svatomartinské nekoupí víno, které by nebylo kvalitní a nemělo typický charakter mladého vína, pro který jsou tato vína tak oblíbená,“ sdělil Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům a dodal: „samotným hodnocením ale dohled nad kvalitou nekončí. I letos bude probíhat kontrola také už u nalahvovaných Svatomartinských vín v obchodní síti, aby měli všichni jistotu, že vína, která prošla hodnocením, jsou ta stejná, jako se objeví v lahvích v obchodech, vinotékách či restauracích.“

Foto: Shutterstock

Co je dobré vědět o Svatomartinském vínu:

Jak Svatomartinské poznat?

Svatomartinská vína jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.

Jaká Svatomartinská vína jsou?

Svatomartinská vína jsou vína aktuálního ročníku, tedy mladistvě ovocná, svěží a aromatická.  Mohou být bílá, růžová i červená ze stanovených odrůd, která dozrávají dříve, a tak z nich vinaři mohou včas vyrobit kvalitní vína.

Jak se vybírají?

Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.

Kdy pít?

Hlavní sezona Svatomartinských vín je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si uchovají do jara.

Svatomartinská vína a gastronomie

Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.

Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.

Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé, nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.

Foto: Shutterstock

Letos 56 vzorků (cca 15 %) z celkového počtu 360 přihlášených vín neprošlo, tedy nesplnilo požadované senzorické parametry nastavené pro Svatomartinská vína a přísně posuzované hodnoticími komisemi. Pokud by vinaři jako Svatomartinská prodali úplně veškerý objem vína, které úspěšně prošlo hodnocením, na trh by se dostalo až neuvěřitelných 2,7 mil. lahví. Vysoká úspěšnost při hodnocení dokládá obecně vysokou kvalitu nejen vinařské práce, ale také celého ročníku. Svatomartinská vína tak letos budou svěží a aromatická, vzhledem k příznivému průběhu sezóny obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu, tedy přesně taková, jaká mají Svatomartinská vína být a na jaká jsou spotřebitelé zvyklí.

  • Bílá vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů jako jsou limetky a mandarinky. 
  • Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí. 
  • Červená vína budou také svěží a ovocná. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce.

Letos bude také poprvé pod praktickým šroubovým uzávěrem více než 2 mil lahví, což je téměř 87 % z celkového počtu. U Svatomartinských vín, u nichž se očekává otevření v řádu měsíců, jsou šroubové uzávěry rozumná, praktická a kvalitu zcela garantující volba.

Spolu s otevřením prvních lahví Svatomartinských vín ročníku 2022 na svátek svatého Martina, zároveň odstartuje celá řada různých svatomartinských akcí a slavností po celé republice, které potrvají minimálně do konce listopadu. Těm pak dominuje největší ochutnávka Svatomartinských vín u nás, Svatomartinský košt v Brně, který 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody tradičně organizuje Vinařský fond.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již poosmnácté ve spolupráci s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Svatomartinská vína jsou tak označena na etiketě známým symbolem sv. Martina na koni.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Vinařský fond, Vína z Moravy, vína z Čech

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    tím, že víno nepijeme, tak jdou takové akce a aktivity mimo mě 🙂

  2. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Nejsme doma vinaři a tak nedokážu kvalitu martinského vína posoudit.

  3. renata zborníková 2 roky ago

    Suché váno mám nejraději, Proto se na ta svatomartinská těším. K huse se sice víc hodí pivo, ale dvě lahve už čekají ve sklípku na svou příležitost.

  4. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Také se k tomu v okolí koná několik doprovodných akcí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account