Pro mnoho lidí na světě se plýtvání jídlem stalo naprostým standardem: kupujeme v obchodech více potravin, než potřebujeme, necháváme si doma zkazit čerstvé ovoce nebo zeleninu, neplánujeme a jíme větší porce, než můžeme sníst. Nejenže tyto návyky nejsou dobré pro nás, ale rozhodně ani pro planetu. Když plýtváme jídlem, plýtváme prací, úsilím, investicemi a drahocennými zdroje (jako je voda, semena, krmivo atd.), které jdou na jeho výrobu, nemluvě o zdrojích, které jsou na jeho přepravu a zpracování potřeba. Sečteno podtrženo, plýtvání jídlem zvyšuje emise skleníkových plynů a přispívá ke změnu klimatu na celé naší planetě. 

Ve skutečnosti se na celém světě každý den vyplýtvají tuny jedlých potravin. Jen mezi sklizní a maloobchodem se ztrácí přibližně 14 % všech potravin vyprodukovaných na celém světě. Obrovské množství jich navíc zůstává v maloobchodě nebo na spotřebitelské úrovni. Přitom stačí velice málo, abychom změnili své návyky. Zkusíte to taky?

Tipy, jak zařídit, aby se neplýtvání jídlem stalo vaším novým životním standartem:

1. Přijměte zdravější a udržitelnější stravu

Život se pro většinu z nás točí v rychlém sledu a příprava výživných jídel může být pro mnohé z nás výzvou. Zdravá jídla ale přitom nemusí být nijak složitá. Inspirujte se třeba u nás v sekci v naší sekci Receptů, u přátel nebo oblíbených food blogerek. Najdete tam mnoho tipů, jak rychle, udržitelně a zdravě připravit jídla pro celou rodinu.

2. Nakupujte jen to, co potřebujete

Alfou a omegou vašeho úspěchu je plánování. Před nákupem si udělejte seznam toho, co potřebujete a držte se ho. Žádné impulzivní nákupy! Nebudeme si nic nalhávat… většinou jsou to totiž jídla, která neprospějí vašemu zdraví (ani vaší postavě) a navíc tak ušetříte peníze.

3. Nebojte se ovoce nevzhledného vzhledu

Nesuďte jídlo podle vzhledu! Ovoce a zelenina podivného tvaru nebo s otlačeninami mnoho z nás vyhazuje, protože nesplňují jejich vizuální normy. Nebojte se – chutnají skvěle! Zralé ovoce navíc můžete použít do smoothies nebo dezertů.

Foto: Shutterstock

4. Potraviny skladujte s rozumem

Přesuňte starší produkty do přední části spíže nebo lednice a nové dávejte vždy dozadu. Vyhnete se tak tomu, že impulzivně sáhnete po novém jogurtu, zatímco ten starší pak prostě vyhodíte. Skvělým způsobem uchovávání potravin jsou vzduchotěsné nádoby, které udrží jídlo čerstvé v lednici daleko delší dobu.

5. Zaměřte se na označování potravin

Je velký rozdíl mezi „minimální trvanlivostí“ a „spotřebujte do“. Někdy je jídlo bezpečné konzumovat i po datu „minimální trvanlivosti“, zatímco datum „spotřebujte do“ vám řekne, kdy již není bezpečné toto jídlo jíst. Zkontrolujte etikety potravin, které běžně nakupujete, zda neobsahují nezdravé přísady, jako jsou trans-tuky a konzervační látky a vyhněte se jídlům s vysokým podílu přidaného cukru nebo soli.

6. Milujte své zbytky

Pokud nesníte vše, co uděláte například k večeři, neváhejte použít vakuové nádoby a jídlo si schovejte na další den. Například pečené maso, které jste měli s rodinou během nedělního oběda, můžete klidně použít jako přísadu do salátu během pracovního pondělí.

7. Využijte svůj potravinový odpad

Už vás někdy napadlo zbytky jídla kompostovat? Tímto způsobem vracíte životy zpět do půdy a snižujete uhlíkovou stopu. Navíc moderní komposty se pohodlně vejdou například i na balkón v městském bytě.

Foto: Shutterstock

8. Podpořte místní výrobce potravin

Nákupem místních produktů podporujete rodinné farmáře a malé podniky ve vaší obci, městě nebo kraji. Pomáháte také bojovat proti znečištění tím, že zkracujete doručovací vzdálenosti pro kamiony a další vozidla.

9. Udržujte populace ryb

Ryby jsou pro naše zdravé více než prospěšné. Zkuste se zaměřit na ty druhy ryb, které jsou hojnější, jako je makrela nebo sleď, spíše než ty, u kterých hrozí nadměrný rybolov, jako je treska nebo tuňák. Bonusem navíc je pak, když si vyberete ty ryby, jež byly uloveny nebo chovány udržitelným způsobem a jsou označeny ekologickým certifikátem.

10. Neplýtvejte vodou

Bez vody se žádné jídlo nedá vyrábět. I když je důležité, aby zemědělci spotřebovávali méně vody k pěstování potravin, díky tomu, že vy sami omezíte plýtvání jídlem, šetříte i vodní zdroje. Co třeba tentokrát vypnout vodu při čištění zubů? Je to možná detail, ale pomůže!

11. Zapojte do jídelníčku více luštěnin a zeleniny

Už jste slyšeli o bezmasém pondělí? Co ho vyzkoušet i u vás v domácnosti? Potraviny jako luštěniny nebo obilniny jako je například quinoa jsou skvělou variantou pro každý rodinný oběd nebo večeři. Inspirujte se například zde – Bez masa: 3 nové lákavé recepty

Foto: Shutterstock

Zdroj: Community of Practice on Food Loss Reduction, Fao.org, 

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
  1. LucieSmolová 1 rokem ago

    Já to dávám slepicím

  2. MariannaFabušová 2 roky ago

    Ďakujem za potrebné a zaujímavé rady,tie sa do doby zdraživania zídu

  3. EsterNováková 2 roky ago

    Mně se hlavně vůbec nelíbí když někdo kupuje jídlo do zásoby a potom nedokáže spotřebovat ani ty nejzákladnější věci typu ovoce nebo zelenina. Manžel pracuje pro jedno zámečnictví a říkal mně teda, že to, co občas najde v baráku nebo bytě, se nedá ani slovy popsat. Lidé jsou někdy hrozně sobečtí.

  4. Naděžda Křičenská 2 roky ago

    Neplýtváme, nic nevyhazujeme.

    • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 2 roky ago

      Skvělé!

  5. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Snažím se neplýtvat, nakupuji, co spotřebuji, kompostuji…..

    • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 2 roky ago

      Super!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account