Mastná pokožka je trochu prokletí – neustále se leskne, je náchylná k akné, sehnat na ni šetrnou dekorativní kosmetiku, jež by na ní „držela“ celý den, je umění… Jistě, netvoří se na ní tak brzy vrásky, ale řada majitelek mastné pleti by nějakou tu vrásku vyměnila za lesknoucí se, rozšířené a často zanícené póry.
Ve snaze o co nejlepší péči o mastnou pokožku ovšem často chybujeme a její stav paradoxně ještě zhoršujeme. Na co si dát pozor?
Čištění ano, ale…
Ve snaze zbavit pleť mastnoty ji často čistíme až tak, že jí vlastně ubližujeme. Nešetrné odličovače, přípravky s alkoholem, vysušující mýdla… Jistě, stáhnou póry a zbaví pokožku nečistot a mazu, ale bohužel do té míry, že se kůže rozhodne mastit ještě víc. Navíc zbavíte-li jí veškeré přirozené ochrany, můžete přispět k tvorbě pupínků. A začíná začarovaný kruh. Raději používejte šetrné přípravky, které pleť jemně vyčistí, ale nepřesuší. A žádné násilné drhnutí!
Tohle nefunguje, to taky ne
Najít optimální kosmetiku, která by pokožku nedráždila, nepřesušovala a nezanášela póry, je běh na dlouhou trať. A navzdory reklamám nemůžete věřit, že používání toho či onoho krému (gelu, tonika, séra apod.) během týdne vyřeší váš problém s mastnou pletí. Nevyřeší, chce to čas. Takže neustálé přeskakování z jednoho produktu na druhý rozhodně pokožce neprospívá. Pokud u vás daný výrobek přímo nevyvolává nepříjemné reakce, pak mu zkuste dát čas.
Dotek sem, dotek tam
Napadlo vás někdy dávat si pozor na to, kolikrát se během dne dotknete svého obličeje? Nejspíš byste byli překvapení, jak často tak činíte. Ovšem vzhledem k tomu, že nemáte vždy dokonale umyté ruce, zanášíte na pokožku nečistoty a bakterie (přímo vzpruha pro pupínky), ale také ji ohříváte a mechanicky poškozujete. Mimochodem, z těchto důvodů neprospívá (nejen mastné, ale té především) pleti ani dlouhé telefonování s mobilem přitisknutým na tváři nebo nošení masivních náušnic, jež se dotýkají kůže.
Prolomit začarovaný kruh
Vzhledem k tomu, že mastná pokožka produkuje v porovnání s jinými typy mnohem více mazu, je třeba přijmout některá méně obvyklá opatření. Jedním z nich je častá výměna povlaku polštáře, na němž spíte. I ve spánku se totiž pokožka mastí a povlečení má tu skvělou vlastnost, že vše pěkně absorbuje. Na první pohled sice polštář vypadá čistě, ale stává se domovem pro řadu bakterií, jež se spokojeně množí a s každou další nocí putují zpět na váš obličej… Zkuste proto měnit povlak obden. Jen tak prolomíte začarovaný „noční kruh“.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account