Nemusíme připomínat, že ledviny jsou pro člověka velmi důležitým orgánem, a proto bychom jim měli ve své snaze o dobré zdraví věnovat pozornost. Dle tradiční čínské medicíny se v nich uchovává vrozená životní síla, a tak určují délku našeho života. Jak se o své ledviny starat? A co už můžeme udělat teď v zimním období? Dopřejte jim odpočinek, regeneraci, kvalitní jídlo a pití.

Nejdůležitější funkcí ledvin je, že filtrují odpad a přebytečnou tekutinu z naší krve, které se pak ukládají ve našem močovém měchýři a jsou vyloučeny močí. Důležitou roli hrají také v tom, že  aktivují vitamín D pro zdraví kostí a svalů, uvolňují hormony, které pomáhají regulovat krevní tlak a tvorbu červených krvinek, regulují pH našeho těla a udržují vhodnou rovnováhu draslíku a vápníku v krvi. Není toho málo, co musí zvládnout, proto je potřeba se o ně starat.

Zajímejte se o své ledviny

Do vnitřku těla na své ledviny nevidíme, ale i pohledem do zrcadla si můžeme jejich stav ověřit.  Mezi přední ukazatele oslabených ledvin patří tmavé kruhy pod očima, nadměrné vypadávání vlasů, předčasné šedivění a ekzémy. Co spíše pocítíte, než uvidíte, jsou oteklé nohy nebo časté studené končetiny. Oslabené ledviny se také projevují bolestmi kolen nebo v bederní části zad. Objevují se problémy s ušima, nedoslýchavost, šumění a pískání v uších, zhoršené soustředění a poruchy učení. Záněty močových cest, neplodnost, inkontinence jsou pak už výraznějšími projevy nesprávné funkce. Pokud víte, že s některou oblastí máte problémy, vždy se můžete obrátit na svého praktického lékaře a téma ledvin otevřít při své preventivní prohlídce a můžete si své ledviny nechat otestovat a předejít tak rozvinutí vážnějšího onemocnění, například rakovina.

Bohužel onkologická onemocnění ledvin a slinivky představují jedny z nejvážnějších diagnóz, protože se zpravidla vyvíjejí bez příznaků a pacienti na ně často přicházejí jen náhodně. Bohužel plošný screening těchto nádorů není zaveden, ale některé pojišťovny ho mají ve svých preventivních programech. „V OZP tuto situaci kompenzujeme a preventivní ultrazvukové (sonografické) vyšetření horní poloviny těla našim pojištěncům starším 50 let jednou za dva roky plně hradíme, nebo dáváme příspěvek 800 Kč,“ popisuje zdravotní ředitelka Jitka Vojtová z OZP. Nádory ledvin se pak často projeví až v pozdějších stadiích. Pacienti přicházejí k lékaři s problémy, jako jsou poruchy trávení (dyspepsie), kolikovité bolesti v oblasti žlučníku nebo s neurčitými bolestmi v boku.

„Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti krve v moči, která může být jediným příznakem. Je proto důležité brát vážně jakékoli neobvyklé příznaky a konzultovat je s lékařem. Díky včasné diagnostice a účinnějším léčebným postupům v posledních letech úmrtnost na toto onemocnění naštěstí klesá,“ zmiňuje zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová a dodává. „Nádor slinivky břišní se objevuje stále častěji a prognóza nebývá příznivá ani v raných stadiích. Nicméně ultrazvukové vyšetření břicha může nádor odhalit včas, což výrazně zvyšuje šanci na úspěšnější léčbu.“

Sledujte krevní tlak

Vysoký krevní tlak může také způsobit poškození ledvin. Zdravá hodnota krevního tlaku je 120/80 nebo méně. Prehypertenze je až 139/89. Hodnoty krevního tlaku nad 140/90 nebo vyšší jsou považovány za hypertenzi. Pokud je váš krevní tlak vysoký, poraďte se se svým lékařem a zvolte vhodnou léčbu. Ke snížení krevního tlaku můžete přispět i změnami ve svém životním stylu včetně snížení příjmu soli, konzumace 2-3 ovoce a 3-5 zeleniny denně a doplněné pravidelným cvičením.

Nezapomínejte na vodu

Pro správnou funkci ledvin je kvalitní pitný režim velmi důležitý, neboť voda pomáhá odstraňovat sodík a toxiny z ledvin.  Proto i v zimě je vhodné vypít kolem 1,5–2 litrů tekutin denně podle individuálních potřeb, např. úrovně fyzické aktivity nebo času stráveného venku v chladném počasí. Bohužel na pití v zimním období trochu zapomínáme. Pokud o sobě víte, že váš pitný režim v zimě není dobrý, zaměřte se na jeho zlepšení. Ledviny to potřebují.

„Ideální je pít po menších dávkách, a ne více než 200 ml najednou, abychom organismus nepřetížili. Optimálně bychom si příjem tekutin měli rozdělit mezi nápoje, přibližně dvě třetiny, a jednu třetinu mezi potraviny bohaté na tekutiny. Také bychom měli zohlednit svůj aktuální zdravotní stav, míru zatížení i okolní klima,“ doporučuje MUDr. Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP,  a doplňuje: „Dostatečný příjem tekutin navíc pomáhá udržovat vlhké sliznice, což je důležité pro prevenci respiračních infekcí, které jsou v zimním období častější. Vysušené sliznice mohou usnadnit pronikání virů do těla.“

Tip: Začněte nový den sklenicí vody, která pomůže tělu nastartovat metabolismus a hydratovat po noci. Jako tekutiny se počítají i polévky, proto jimi v zimě nešetřete.

Zásobte ledviny správným jídlem

Vybírejte si potraviny, které jsou zdravé pro vaše srdce a celé  tělo, mezi něž dozajisté patří ovoce, zelenina ideálně sezónní- v zimě využívejte podzimních plodin, kvašené výrobky, celozrnné  a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku nebo bez tuku. Jezte zdravá jídla a omezte sůl a přidané cukry. Zaměřte se na to, abyste konzumovali méně než 2 300 miligramů sodíku každý den. Snažte se také, aby méně než 10 procent vašich denních kalorií pocházelo z přidaných cukrů.  S tím souvisí i čtení etiket potravin a následný výběr těch s nízkým obsahem nasycených tuků, trans-tuků, cholesterolu, soli (sodíku) a přidaných cukrů. Drobné změny můžete udělat i při vaření, kdy místo soli používejte směsi koření  místo smažení raději pečte.

Tip: Zkuste si týden vést písemný záznam toho, co jíte. Pomůže vám to zjistit, kdy máte tendenci se přejídat nebo jíst potraviny s vysokým obsahem tuku nebo kalorií.

A vedle vyvážené stravy se nezapomínejte hýbat. Pohyb je pro lidské zdravý veledůležitým parťákem.

Autor: Petra Kubalová, profesionální life koučka

Zdroj: Petra Kubalová, MUDr. Ježková, MUDr. Jitka Vojtová, Oborová zdravotní pojišťovna

Foto: Shutterstock

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account