Intimní zdraví patří stále k tématům, o nichž se mluví jen velmi málo. Přitom minimálně 75 % žen postihne za život alespoň jednou vaginální infekce a z toho až polovina se s nimi potýká i několikrát do roka. Nejedná se ale zdaleka jen o ženskou záležitost, léčbu by měl ve velké části případů podstoupit také partner. Zda se tak děje a jak na tom vůbec jsou ženy s léčením nebo již jen mluvením o intimních problémech, tak na tyto otázky se zaměřil průzkum značky Gynella.

Kvasinky jako nejčastější diagnóza

Průzkum byl proveden u 600 respondentek z Česka a Slovenska, které již mají s vaginální mykózou zkušenost. Z jeho dat vyplývá, že 91 % žen postihla mykóza opakovaně a 73 % se s ní dokonce potýká i několikrát ročně. Již také víme a asi to není příliš překvapivé, že většina žen se léčí sama za pomoci volně dostupných přípravků z lékárny. Určitě to není nic špatného, neboť se jedná o přípravky kvalitní a lékárník dokáže poradit, co se na dané drobné obtíže hodí.

Obecně mají obtíže v intimních partiích původ buď bakteriální či kvasinkový. Právě kvasinky patří k nejčastějším diagnózám a škála symptomů je natolik široká, že ženy často ani nemusejí vědět, že nějakou infekci v lehčí formě prodělaly. Čeho se však raději vyvarujte, to jsou různé babské rady. V opravdu akutních případech, kdy není jiná možnost, se dá tolerovat čistý bílý jogurt s laktobacily jako první pomoc. Takovému česneku se ale zdálky vyhněte, přivodil by vám ještě více potíží.

Ačkoliv podobně jako symptomů, tak také příčin může být hned několik, nejčastěji na vaginální mykózy trpí tyto skupiny:

  • ženy mezi 20-30 rokem, u nichž onemocnění souvisí zpravidla se sexuálním životem
  • ženy, které si rády dopřejí sladké či alkohol
  • ženy trpící jinými zdravotními obtížemi
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Vše souvisí se vším

“V poslední době se začíná více mluvit nejen o střevním mikrobiomu, ale i o tom poševním. Je to dobře, protože se jedná o propojené nádoby. Máme-li rozhozenou mikroflóru v pochvě, potažmo ve střevě, pak začínají různé obtíže. Konečně se tedy dostává do popředí téma péče o poševní mikrobiom. Nejjednodušší cestou jsou probiotika, která formou čípku zavedete do pochvy,” říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Nebojme se mluvit

Z průzkumu značky Gynella také vyplynulo, že by ženy uvítaly, aby se o intimních potížích více mluvilo ve veřejném prostoru. Možná by to napomohlo také tomu, aby o svých problémech mluvily alespoň s kamarádkou či rodinou. “Česká značka Gynella si od počátku zakládá na edukaci. Ženy totiž musejí nejprve opravdu poznat samy sebe, aby věděly, co jim způsobuje vaginální diskomfort a co jim naopak dělá dobře. Uvědomujeme si, že se nejedná o zrovna chytlavé sexy téma, ale ženy potřebují dostupné a relevantní informace,” uvedla Petra Tymešová, marketingová manažerka značky Gynella.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Ve chvíli, kdy víte, že se blíží situace, která vám spustí vaginální problémy, budete totiž připraveny. Je to obdobné jako s bolestí hlavy. Když znáte spouštěč, dokážete předejít tomu, aby se bolest rozvinula. Zpravidla máte po ruce například léky, které ji utlumí. Podobně by každá žena měla mít doma či v taštičce na dovolenou prvotní záchranu pro případ počínajících problémů “tam dole”.

„Samoléčba je velmi podstatná, hlavní je terapii nepřerušovat při první úlevě a doléčit se. Svým pacientkám doporučuji přípravky se stříbrem, které funguje proti bakteriím, virům i kvasinkám a následně užívání probiotik na podporu mikrobiomu. Tam, kde se obtíže opakují pravidelně, doporučuji léčbu partnera, který může být přenašečem, aniž by měl jakékoliv příznaky,“ doporučuje Koutná. Jediné, s čímž příliš nesouzní, jsou výplachy. Je to především z toho důvodu, že s tím špatným vypláchnete i vše dobré.

Ve dvou to jde lépe

Mluvíme-li o partnerech, pak výzkum poskytl zajímavé údaje. Ženy řeší intimní problémy s partnerem bez větších obtíží, přičemž Slovenky mají s probíráním citlivého tématu ještě o něco menší potíž než Češky. „Partneři reagují veskrze pozitivně. Téměř polovina dokonce podstupuje léčbu se svojí partnerkou, vyloženě ji odmítá jen minimum mužů,“ doplnila Tymešová. Společná terapie může v určitých případech zamezit tzv. ping-pong efektu, kdy si partneři vzájemně a opakovaně předávají infekci. „Když žena dobře a beze studu popíše svůj problém, obvykle jí stačí přípravek z lékárny. Jistotou je přeléčit se spolu s partnerem. Někteří výrobci, například Gynella, už dnes nabízejí i společné řešení pro ženu a muže,“ upřesnila Mgr. Jana Kašparová, odborný zástupce lékárny.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Léto jako kritické období

Nyní, když se blíží období léta, a tím i dovolených, návštěv bazénů apod., by ženy měly být obzvláště ve střehu a připravené. Léto totiž patří spolu s Vánocemi ke kritickým sezonám ve výskytu vaginálních mykóz. V prvním případě je na vině nejčastěji vlhkost a vyšší teploty, v případě druhém pak zvýšená spotřeba sacharidů a alkoholu. „Aby se zamezilo vzniku a návratu infekce, doporučuji úpravu životního stylu. Zejména v létě nezůstávat v mokrých plavkách, bránit se zapaření při sportu, nosit vhodné oblečení z bavlny nebo funkčních materiálů a volné sukně,“ doporučuje MUDr. Kristýna Koutná.

Každá životní fáze má svá specifika

Další věc, kterou je třeba si uvědomit, se váže k věku ženy. Dívky v období dospívání vyžadují jiný způsob léčby než ženy v menopauze. Kvasinková infekce je totiž vždy následkem něčeho, nikoliv příčinou. Důvody vzniku u mladých dívek bývají spojeny se sexuálním životem, kdežto v případě starších žen se většinou jedná o nepoměr hormonů. Úbytek estrogenu má dopad i na poševní prostředí, způsobuje vaginální suchost, což má za následek, že může snadno dojít k narušení poševní stěny. Mikroranky vzniklé například při pohlavním styku jsou vlastně otevřenou ránou a tím i vstupním místem pro infekci. Obdobná situace se týká často i žen po porodu, proto je dobré sáhnout po prostředku, který sliznici zvlhčí a vytvoří neviditelný ochranný film.

PhDr. Pavel Mužík Ph.D., Petra Tymešová, MUDr. Kristýna Koutná; foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Není toho málo, že? Témat spojených s intimitou je mnoho a my se je společně s Gynellou snažíme postupně odkrývat a přinášet relevantní informace ve spolupráci s odborníky. Vznikl tak seriál Příběh vagíny, jehož shrnutí naleznete v e-booku o intimním zdraví. Buďte #dolebezstarosti.

Zdroj: Gynella (Heaton)

Foto: Shutterstock a se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Téma, na které je třeba hovořit, díky za to 🙂

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    Také děkuji, musím zaklepat, ale dříve jsem trpěla hlavně v létě touto infekcí. Koupání, nošení plavek atd…

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Ano, informace mohou pomoci. Děkuji za pěkný článek.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account