Už je to dlouhé, že? Jakmile vysvitne trochu sluníčka, během chvíle už je opět šero a hlavně mrazivo. Zima jistě prospívá přírodě, ale pro nás znamená zpravidla pokles energie, únavu a špatnou náladu. Jak se bránit vyčerpání a zimní únavě, když nemáte možnost vyrazit za teplem a nepatříte mezi zimní nadšence? Pár tipů bychom měli, asi vás nepřekvapí, ale stojí za to si je připomenout.
Využijte denního světla, co to jde
Dny už se teď opět trochu prodlužují, přesto slunečního světla máme stále málo, což znamená zvýšenou produkci melatoninu, který nás uspává. I když je zataženo, snažte se tedy využít denního světla na maximu. Jakmile vstanete, roztáhněte závěsy či žaluzie, pokud můžete, jděte během dne alespoň na krátkou procházku (například si oběd nenechávejte dovézt, ale zajděte si na něj). V kanceláři se pokuste sedět co nejvíce u okna a pokud pracujete z domova, dbejte na podobné zvyklosti i tam. Pomoci mohou také speciální lampy a žárovky nebo světelná terapie.
Spánek v hlavní roli, ovšem kvalitní
Příliš málo, ale také příliš mnoho spánku se dříve či později projeví na našem zdraví. Minimálně se budete cítit unavení. Ideální je spát 7-8 hodin denně a dbát na to, aby náš spánek byl opravdu kvalitní. Jak tomu dopomoci? Snažte se o pravidelný režim, tedy chodit spát a vstávat stále v podobné hodiny, včetně víkendu. Před spaním se vyhýbejte rušivému modrému světlu, udržujte v ložnici teplotu, která je vám příjemná (zpravidla se uvádí, že má být v této místnosti chladněji než ve zbytku bytu, ale záleží na vašich preferencích). Kvalitní spánek regeneruje tělo i mysl, proto jej opravdu nepodceňujte.
Pohybem k lepší náladě
Dobře víme, že to poslední, na co máte chuť, když cítíte únavu, je cvičení. Ale když se přemůžete, budete mít daleko víc energie. Nemusíte zrovna běžet do fitka, stačí si zacvičit doma, zajít si na procházku, počítá se jakákoliv fyzická aktivita. Tělo se vám odmění lepší kondicí a vaše mysl bude jásat díky zvýšené hladině endorfinů, hormonů štěstí.
Hydratujte, nečekejte na žízeň
I v zimě je důležité dostatečně pít. Dehydratace totiž může způsobit únavu a bolesti hlavy. V zimě je skvělé dopřát si kromě vody také bylinkové čaje, které vás povzbudí a například zázvorový či s echinaceou pomůže i chránit před onemocněním. Pro zahřátí se zase skvěle hodí čaje s kořením jako skořice, kardamom či badyán.
Pestrá strava plná výživných látek
Zimní období vyžaduje pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály, zvláště pak se každému doporučuje doplňovat vitamín D (přirozeně se vyskytuje v tučných rybách, vejcích či mléčných výrobcích). Dále nezapomeňte na vitamín C, který najdete v citrusech, paprice, brokolici apod., či hořčík (ten vám dodají ořechy, semínka a celozrnné produkty). Jelikož však do svého těla ze stravy většinou nedostaneme potřebnou dávku všeho, co potřebuje, uplatníte i kvalitní doplňky stravy.
V zimním období se může stát, že budeme mít více chuť na sladké, ale pozor, cukr ve velké míře rozhodně není kamarád. Sice vám rychle dodá energii, ta ale rychle vyprchá a zpravidla vám pak zbydou jen kila navíc. Podobně působí rovněž sacharidy v těstovinách či bílém pečivu, proto tyto potraviny zařazujte do jídelníčku minimálně. Mnohem lepší jsou například syté polévky plné masa a zeleniny jako mrkev, petržel, pastinák, brokolice atd. Skvělé jsou také vývary, které si můžete dopřát klidně i k snídani a dodají krom živin i tekutiny. Máte-li rádi saláty, pak si je rozhodně nemusíte odpírat, ale dejte si je s tepelně upravenou zeleninou, abyste si neochlazovali organismus. Dokonalé jsou například saláty doplněné o luštěniny.
Nestraňte se společnosti
Pobývání ve společnosti jiných lidí může značně ovlivnit vaši energetickou hladinu. Například když se společně zasmějete, uvolňují se endorfiny, hormony štěstí. Tak si dopřejte čas s přáteli, rodinou nebo si někam zajděte. Jen si dejte pozor, aby vás lidé, kterými se obklopíte, spíše ještě více energeticky nevysávali.
Relaxace dodá sílu
Stres a napětí mohou zhoršovat pocit vyčerpání, i proto je třeba dopřávat si pravidelný odpočinek. Relaxace v podobě meditace, horké koupele, malého domácího wellness, příjemných chvil s blízkými třeba při hraní deskových her nebo klidně stavění sněhuláka. Psychická pohoda je zkrátka klíčem k fyzické energii.
Každý člověk reaguje na zimu a změny počasí jinak. Pokud cítíte, že si tělo žádá více odpočinku, dopřejte mu ho. Zimní měsíce jsou přirozeně klidnějším obdobím, a proto není na škodu zpomalit a věnovat se regeneraci. Je přirozené, že v zimě cítíte méně energie a jste trochu zpomalení, když však pociťujete únavu i přes veškerá opatření, zvažte návštěvu lékaře.
Zdroj: familyserviceshub.havering.gov.uk, patient.info, health.com
Foto: Shutterstock