Všichni víme, jak důležité je namazat se opalovacím krémem, než se vydáte ven, ale věděli jste, že stejně – ne-li více – je prvořadé používat ochranné krémy s SPF, i když jste uvnitř. Nebo že byste opravdu měli aplikaci opakovat každé dvě hodiny?
Protože tvrdá a rychlá pravidla ochrany před UV zářením jsou často nejasná, oslovili jsme známé dermatology, abychom zjistili pravdu o opalovacích krémech. Kdy je používat? Jak dlouho? V jakém množství? A jaké označení hledat na krabičce, abyste si byli jisti maximální ochranou? Jen čtěte dál…
6 věcí, jež jsou dobré (a nutné) znát o krémech na opalování:
1. Opalovací krém byste měli nosit každý den, bez ohledu na to, jestli se nacházíte uvnitř nebo venku
„Úplné indoorové aktivity samozřejmě nevyžadují opalovací krém,“ vysvětluje Elizabeth Tanzi, zakladatelka a ředitelka Capital Laser „Uvědomte si ale, že abyste celý den strávili například na horolezecké stěně, musíte se do areálu nějak dostat, že? A přesně proto potřebujete nosit krém s UVA a UVB ochranným faktorem každý den.“ Vězte, že nezáleží na tom, jestli je právě zataženo, schyluje se k dešti a nebo bezpečně víte, že celý den strávíte ve své kanceláři. SPF na den by se mělo stát nedílnou součástí vaší kosmetické rutiny.
2. Magické číslo SPF je 30
Většina dermatologů doporučuje v minimální hodnotě SPF 30, protože je klinicky prokázáno, že je to dostatečné množství ochrany ke snížení nebo minimalizaci nepříznivých účinků slunečního záření. „Cokoliv s vyšším ochranným faktorem je ale vždy ke prospěchu věci,“ dodává dermatolog David Colbert. Bohužel většina z nás neaplikuje opalovací krém v dostatečném množství a neobnovuje ho tak často, jak bychom měli. „To v konečném důsledku znamená, že hodnota SPF je zředěna. Začít s vyšším SPF pro začátek slouží jako záchranná síť k zajištění nejvyšší kvality ochrany po nejdelší dobu,“ dodává Colbert.
3. Aplikovat opalovací krém byste měli každých pár hodin
„V ideálním případě by se opalovací krém měl znovu aplikovat každé dvě hodiny nebo častěji, pokud plavete nebo se silně potíte,“ zmínil v rozhovoru Joshua Zeichner, ředitel kosmetického a klinického výzkumu dermatologie nemocnice Mount Sinai v New Yorku.
Pokud jde o množství, dermatologové doporučují vrstvu na dva prsty aplikovat na obličej a přibližně velikost panákové skleničky na tělo.
4. Neváhejte použít minerální filtry
Tento typ filtrů vytváří na povrchu pokožky fyzickou bariéru a jsou oblíbené hlavně v přírodní kosmetice. Dermatologové je doporučují hlavně proto, že kontroverzní seznam chemických složek, který se nachází v běžných opalovacích krémech, může potencionálně poškodit světové korálové útesy. Odborníci navíc souhlasí s tím, že minerální opalovací krémy jsou skvělou sázkou na ochranu před sluncem.
„Opravdu se mi moc líbí minerální opalovací krémy se zinkem a titanem, protože jsou to přírodní složky,“ dodává Elizabeth Tanzi. „Tento druh ochrany se vám doslova usadí na povrchu kůže a odvrátí sluneční paprsky.“ Ještě lepší je, že minerální receptury jsou vhodnější pro osoby s citlivou pokožkou, protože ji nedráždí.
5. Vaše oblečení vás může chránit také
Ochrana před sluncem nezahrnuje pouze nenášení opalovacího krému. „Ujistěte se, že máte na sobě ochranný oděv, klobouk a sluneční brýle,“ říká dermatoložka Amy B. Wechsler. „Vím, že mohu znít jako maniak, ale vystavení UV záření je hlavní příčinou předčasného stárnutí pleti a také rakoviny kůže, tak proč neudělat maximum, abychom tomu předešli.“ Vsadit můžete i na oblečení, které díky svému materiálu má již zabudovanou sluneční ochranu.
6. Nezapomínejte ochránit i vaše rty
„Ženy si už většinou zvykly, že krém na opalovaní patří do jejich kosmetické rutiny každý den, ale často zapomínají právě na rty,“ dodává Elizabeth Tanzi. Balzám na rty s SPF faktorem by se proto měl stát součástí vaší kabelky, ať už jdete kamkoliv.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Elizabeth Tanzi, David Colbert, Joshua Zeichner, Amy B. Wechsler
Autorka: Lucie Janotová
Ano, musím se polepšit, důležité rady