Škodliviny v životním prostředí nebo kouření? Ano, i tohle má vliv na to, že se vám dělají nenáviděné šediny, kvůli kterým vypadáte o něco starší. Svou roli zde sehrává také stres, s nímž si organismus už neví rady!
Ještě před pár lety by kdekdo zřejmě přísahal, že šediny jsou typickým příznakem požehnaného věku. Dnes se první „bílé vlasy“ mužům objevují zhruba kolem třicítky, ženy je pak registrují o pět let později. Podle názoru odborníků za to může postupně klesající produkce pigmentu zvaného melanin. Že tento proces urychluje jenom přirozené stárnutí? Ale kdepak, pomyslné prsty v tom mají i tyto faktory!
Špatné životní prostředí jako viník?
Že to s momentálními podmínkami k životu není žádná hitparáda, to je všeobecně známý fakt. Hodně často na to poukazuje i Světová zdravotnická organizace známá pod výstižnou a snadno zapamatovatelnou zkratkou WHO. Ta se poměrně nedávno vytasila s tvrzením, že přibližně 92 % světové populace, což odpovídá devíti lidem z deseti, dýchá naprosto nekvalitní a nevyhovující ovzduší. Všudypřítomné toxiny, volné radikály a znečišťující látky nejenže ohrožují zdraví, ale negativně ovlivňují i zevnějšek, neboť nahrávají tvorbě vrásek a poškozují výše zmíněný melanin. Výsledkem je pak světlá kštice, která nepotěší asi nikoho.
Ani cigareta není přítelem hřívy
Dalším pachatelem, který šedinám hraje hezky do karet, je kouření. Tento zlozvyk totiž neblaze působí na krevní cévy, čímž se podstatně snižuje i tok nejcennější tekutiny proudící v žilách. „Pocítí“ to kromě jiných částí těla také vlasové folikuly, jejichž stav a kondice se s každou další cigaretou zhoršuje. Tedy alespoň takový názor mají experti, kteří varují před tím, že tabákové výrobky obsahují tisíce škodlivin, jež se dávají do souvislosti s předčasným úmrtím.
Stres? Ten za všechno může
Ze stresu obecně nekouká nic dobrého. Vždyť hormony, které se při něm uvolňují, se podílejí na zvýšené tělesné hmotnosti, srdečních onemocněních a nespavosti. Ve vědecké profesi se permanentní nervozita spojuje také s depresemi, cukrovkou nebo demencí. Věřte, nebo ne, dlouhodobý psychický tlak se neblaze „podepíše“ i na vlasech, které šediví, slábnou a nadměrně vypadávají.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account