Pořád se vám nedaří shodit nadbytečná kila? Možná, že řešení se ukrývá v hypnóze. Jak zrovna ta vám (ne)může pomoci v cestě za vysněnými křivkami?
Hypnoterapie se popisuje jako způsob práce, který využívá schopnosti člověka pracovat a učit se ve změněném stavu vědomí neboli v transu. A teď si takovou hypnoterapii spojte s obezitou či jen pouhou nadváhou, která představuje potíž pro více než 50 procent populace středního věku. (Podle projektu Česko v datech jsou konkrétně našinci nejtlustší v historii.)
A teď napočítám do deseti
Nadměrná tělesná hmotnost je přitom hlavním problémem, protože může způsobit cukrovku, vysoký krevní tlak, srdeční problémy, spánkovou apnoi i artritidu. Ačkoli různé programy na hubnutí jsou stále populárnější, zprávy naznačují, že jejich dlouhodobá úspěšnost není příliš valná. Dá se vyčíslit asi 20 %. Možná právě proto se mnozí uchylují v méně známým postupům, například k hypnóze.
Hypnóza umožňuje pacientům identifikovat klíčové oblasti, které brání jejich úspěchu, a vybízí je k řešení. V souvislosti s hubnutím se jedná o lepší výběr potravin nebo zbavení se škodlivých návyků. I když někteří lékaři jsou vůči takovému postupu skeptičtí, v kombinaci s dietou, fyzickým cvičením a lepším životním stylem je hubnutí prostřednictvím hypnózy skutečně možné.
Skutečně naděje umírá poslední?
Psycholog David N. Bolocofsky z Colorada zveřejnil v odborném časopise Journal of Clinical Psychology studii týkající se řízení tělesné hmotnosti prostřednictvím transu. Do studie bylo zařazeno 109 pacientů ve věku od 17 do 68 let, vše probíhalo po dobu devíti týdnů. Účastníci se rozdělili do dvou skupin. Jedna obdržela pouze dietní poradenství s doporučenými cvičeními. Druhá skupina, kromě cvičení a dietní podpory, podstoupila také hypnoterapii.
Po devíti týdnech obě skupiny vykázaly významné zlepšení, pokud jde o hubnutí. Za osm měsíců od uplynutí experimentu a následně i po dvou letech vědci provedli kontrolu, přičemž zjistili, že ta skupina, která podstoupila hypnoterapii, stále hubla. V další klinické studii vědci z Itálie testovali dva typy hypnózy. I oni zaznamenali, že když se pacienti uvedou do transu, je úbytek hmotnosti větší než u jiných účastníků. Zázrak?
Hypnoterapie jako pomocník
Možné vědecké vysvětlení takové ohromující reakce na hypnózu lze nalézt v chování mozku. Neurovědci z oblasti kognitivní vědy apelují, že během hypnotismu se mysl přestává starat o všechno ostatní, tedy zaměří se na konkrétní cíl. Zároveň ruší chybné vzorce a nastavuje nové, což znamená, že mění stravovací návyky a vytváří zdravý vztah mezi jídlem a dotyčnou osobou (vhodné třeba u emočního přejídání). Hypnóza však není pro každého.
Co mozek, to unikát. Proto je vždy lepší poradit se se svým lékařem. Také je vhodné svěřit se do rukou lékařsky certifikovaných nebo schválených hypnoterapeutů. Tímto způsobem se můžete vyhnout nepříjemným zážitkům. I tak však dosažení vašeho cíle může trvat týdny, měsíce nebo dokonce až roky, nicméně udává se, že ve většině případů lidé vidí první slibné výsledky za čtyři až šest sezení. Pokud se však jedná o chronický problém, může se terapie prodloužit na 12 až 24 sezení. Šli byste do něčeho takového – s nejistým výsledkem?
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account